Saborni hram Svetog oca Nikolaja u Vukovaru iz 1737. godine, za vreme rata 1991. godine je miniran i zapaljen, a od 2009. do 2012. godine, sredstvima Vlade Republike Hrvatske je generalno obnovljen. Posle 27 godina od stradanja, unutrašnjost ovog hrama krasi novi ikonostas površine 65 m2, izrađen u duborezu, po uzoru na originalni iz 1757. godine koji je zaštićeno pokretno kulturno dobro.
- Pre sedam godina, paralelno s građevinskom obnovom crkve, započela je i faksimilna obnova ikonostasa po nacrtima na osnovu fotografija koje je izradio Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture Vojvodine iz Novog Sada u saradnji sa Konzervatorskim odeljenjem Ministarstva kulture Republike Hrvatske u Vukovaru. Taj posao je poveren samostalnom umetniku Draganu Šaponji iz Koluta u Bačkoj. Izrada originalnog ikonostasa, istom tehnikom duboreza kojom se radilo i pre 250 godina, trajala je sedam godina - kaže protojerej-stavrofor Saša Kuzmanović, vukovarski paroh i starešina hrama Svetog oca Nikolaja.
Novi ikonostas nije pozlaćen kao prvobitni jer nije bilo dovoljno sredstava, ali paroh Kuzmanović kaže da se razmišlja i o tome nakon što se izradi ostali mobilijar u unutrašnjosti hrama. Na ikonostasu koji je 1991. godine zapaljen, bilo je 59 ikona, od kojih je 38 spašeno i prenešeno u Zavod za zaštitu spomenika kulture na Petrovaradinu.
- One su uspešno restaurisane i trenutno se nalaze u Patrijaršijskom dvoru u Sremskim Karlovcima gde čekaju povratak u Vukovar. Do sada nisu postojali uslovi da se ikone vrate, ali postavljanjem novog ikonostasa prepreka više nema - kaže paroh Kuzmanović i pojašnjava da su ikone iz vukovarskog hrama bile predmet povrata kulturnih dobara i jedna od tema međuvladine mešovite komisije Hrvatske i Srbije.
Dok spašene ikone ne stignu, dogovara se izrada još 21 ikone koje nedostaju na ikonostasu te izrada nacrta za preostali mobilijar kao što su tronovi i pevnice koji su takođe zaštićeno kulturno dobro. Do kraja avgusta u hramu će biti postavljeno i 60 stasidija, klupa za sedenje.