Novosti

Politika

Hrvoje Klasić: Studentska lista pomela bi Vučića na izborima

Kvaliteta studentske inventivnosti, originalnosti i fokusiranosti obrnuto je proporcionalna kvaliteti opozicije u Srbiji. I zato, kad prosvjed iz faze hepeninga prijeđe u fazu izbora i politike, mogli bi se pokazati brojni nedostaci, kazao je povjesničar Hrvoje Klasić u emisiji Vide TV Zavidavanje

Large klasic

Povjesničar Hrvoje Klasić i voditelj Lado Tomičić (foto Vida TV)

Studentska lista jedina bi mogla Vučića pomesti na izborima, ali to ne bi bilo fer, jer ne treba od studenata očekivati da budu političari, izjavio je povjesničar s Filozofskog fakulteta u Zagrebu Hrvoje Klasić u emisiji Vide TV Zavidavanje by Lado Tomičić, koju možete gledati na ovoj poveznici.

Analizirajući masovne studentske prosvjede u Srbiji, Klasić ih je usporedio sa sličnim pokretima proteklih desetljeća, od blokade Filozofskog fakulteta u Zagrebu 2009., prosvjeda devedesetih u Beogradu, šezdesetih u Americi, Europi i Jugoslaviji, sve do pobuna tridesetih godina prošlog stoljeća u Srbiji. Općeniti zahtjevi ključni su problem takvih prosvjeda, ocijenio je Klasić. Neizrečeni zahtjev aktualnih blokada jest opća promjena Srbije na bolje, slobodni mediji i kvalitetno pravosuđe. “Entuzijazam i energija prosvjeda nevjerojatni su, ali politiku vode političari. Nije fer tražiti od studenata da budu političari. Ključno je pitanje 'Što nakon?', jer u jednom trenutku morat će se na izbore”, kazao je Klasić.

“Utopistički govoreći, najbolje bi bilo da studenti naprave izbornu listu, jer oni jedini mogu pomesti Vučića na izborima. Ali, to ne bi bilo fer, jer studenti trebaju studirati i zabavljati se, a ne voditi državu. Jedan je student rekao da su dobili moć koju nisu htjeli, a opozicija bi je htjela, ali je ne može dobiti. Kvaliteta studentske inventivnosti, originalnosti i fokusiranosti obrnuto je proporcionalna kvaliteti opozicije u Srbiji. I zato, kad prosvjed iz faze hepeninga prijeđe u fazu izbora i politike, mogli bi se pokazati brojni nedostaci”, kazao je Klasić.

Njegov oprez, međutim, nipošto ne znači da je sumnjičav prema prosvjednicima. Dapače, oduševljen je. “Te mlade ljude već smo svi bili otpisali, čak i mi koji s njima radimo, tvrdeći da ih ništa ne zanima, da nikamo ne idu, samo gledaju u mobitele... U Srbiji se dogodio nevjerojatan kvalitativan i kvantitativan pomak. Studenti u Srbiji održali su lekciju cijeloj svojoj generaciji. Nisam pretenciozan kad kažem da će njihov prosvjed ostati jedna od važnih, možda i prijelomnih točaka u povijesti Srbije, a vidjet ćemo, možda i šire”, kazao je Klasić.

Tvrdnju Vučićeva režima kako prosvjedom upravljaju hrvatske tajne službe Klasić je ocijenio “totalno glupom”, jer “omalovažava pametne mlade ljude da se nisu sposobni sami organizirati”. “Veze postoje, ali ne kako Vučić tvrdi: mladi su danas drukčiji nego nekada, putuju, internetski su povezani, prenose iskustva, imaju iste probleme, iste izazove... Istina je da su zagrebački studenti 2009. napravili 'Blokadnu kuharicu', vodič kako organizirati protest, ali nema u njemu ništa novo: preuzeli su upute od Parižana '68., a ovi od studenata s Berkeleyja ili Columbije... Forme prosvjeda slične su: plenumi, zauzimanje prostora, rasprave, predavanja... A autokratski režimi uvijek traže neprijatelje. U Srbiji to desetljećima dobro funkcionira”, kazao je.

Klasić je upozorio kako iz masovnosti ne bi trebalo zaključiti kako građani Srbije aklamacijski podržavaju prosvjednike. “Lijepo je na Slaviji vidjeti sto tisuća ljudi, ali Beograd je grad od dva milijuna stanovnika, a Srbija zemlja od sedam milijuna. Siguran sam da mnogi i dalje podržavaju Vučića – to je antizapadna, konzervativna Srbija, puna teorija zavjere. Postoji više Srbija. Srbija s kojom se ja družim može istodobno biti Francuska, Danska i Finska; to je europska, zapadna, moderna, liberalna Srbija čiji bi pripadnici bilo gdje u svijetu ostvarivali vrhunske rezultate. Ti su ljudi sada ondje gdje trebaju biti”, kazao je.

“Ali, nije vlast u Srbiji pala s neba. Postoje mnogi, pa i među intelektualcima i univerzitetskim profesorima, koji su vrlo protiv demokratizacije, liberalizacije, tolerancije, LGBT prava... Postoji snažan i vrlo konzervativan sloj društva za koji sam siguran da ne priželjkuje veliki zaokret”, kazao je Klasić.

Slično je i s odnosom prema ratnom nasljeđu devedesetih. “Treba se uzdati u mlade generacije, rođene desetak godina nakon rata. Jedan moj student rekao mi je da njegovoj generaciji nije sasvim jasno zašto bi morali mrziti Srbe. Ni mladima u Srbiji, koji nikad nisu bili na Kosovu, nije jasno zašto bi morali mrziti Albance. Ali, ne treba imati iluzija da u prosvjedima nema glasača krajnje desnice. Svi su se sada ujedinili oko zajedničkog cilja, ali ima tu i vrlo konzervativnih ljudi. Katarza, nažalost, ne može doći samo tako, preko noći”, kazao je.

Prosvjed je nazvao “mogućim početkom demokratizacije, kritičkog promišljanja, katarze”, ali i dodao kako “ne bi bio euforičan”. “Generacije su zatrovane propagandom. A i svijet Trumpa, Putina i AfD-a neće im dati vjetar u leđa da se obračunaju s konzervativizmom, netolerancijom i šovinizmom”, kazao je povjesničar Hrvoje Klasić analizirajući studentske prosvjede u Srbiji u emisiji Vide TV Zavidavanje by Lado Tomičić.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više