Novosti

Politika

Ustaštvo ne smije biti primjer hrvatskog domoljublja

Thompson je zanimljiv fenomen jer nisu svi koji ga slušaju ustaše, baš kao što nisu svi koji slušaju Cecu četnici, ali bez sumnje i Thompson i Katolička crkva trebali su javno osuditi ustaški pozdrav, rekao je Hrvoje Klasić na tribini "Thompson über alles" u Privredniku

Large pus kla ras kos

Zoran Pusić, Hrvoje Klasić, Nino Raspudić i moderator Saša Kosanović (foto Nenad Jovanović)

Tribine u prostorijama Privrednika u Zagrebu, koje moderira Saša Kosanović, već duže vremena nisu protekle onako živo kao tribina "Thompson über alles" održana u utorak navečer. S obzirom da su kao gosti bili najavljeni historičar Hrvoje Klasić, saborski zastupnik Nino Raspudić te građanski aktivist i antifašist Zoran Pusić, a povod odnos društva prema pjevaču Marku Perkoviću Thompsonu, kao i druge aktualnosti, bilo je očito da će se dvorana ispuniti do zadnjeg mjesta.

- Kod Thompsona se ne radi u muzičkom ukusu nego o političkoj poruci i o vrijednosnim stavovima - rekao je Zoran Pusić, ističući da je povod za njegovo pismo premijeru da se otkaže Thompsonov nastup na dočeku rukometaša bilo dječje pjevanje Thompsonove pjesme u kojoj se spominje prelazak Drine i paljenje srpskih sela.

– Radi se o popularizaciji najmračnijih stranica prošlosti, a cilj je uvući pozdrav "Za dom spremni" i ostale ustaške insignije među mlade, što je pokazao i lanjski koncert u Imotskom. Što se tiče nove Thompsonove sporne pjesme, sama po sebi to je budnica koju neki ocjenjuju domoljubnom, ali on pjeva i pjesme koje veličaju ustaše i NDH - rekao je Pusić i osvrnuo se na značenja i definiciju domoljublja.

Po riječima Nina Raspudića, manipulacija je kad netko nameće mišljenje i stavove.

– U vrijeme geopolitičkih lomova, inflacije za koju HNB nema pojma koji su njeni uzroci, pad razine medicinske zaštite i najezde stranaca niskih kvalifikacija, priče o tamburanju su manipulacija - rekao je Raspudić koji se izjasnio kao antitotalitarist. Citirao je istraživanje Benjamina Perasovića iz 2014 "Navijačko pleme" u kojem nitko od ispitanih ne vezuje spomenuti pozdrav za Drugi svjetski, nego za Domovinski rat.

- Zabranama fetišiziraš znakove, a "Za dom spremni" je integralni dio jednog umjetničkog djela - rekao je Raspudić i naglasio kako antifašisti nisu principijelni u kritici jugoslavenskog totalitarizma. Uz to se potrudio objasniti pristupanje Hercegovaca ustašama duhanskim pitanjem, jer su im prvo Banovina hrvatska, a onda i NDH kao hrvatska država, omogućili slobodan uzgoj te biljke, pa su mogli i zaraditi.

Hrvoje Klasić je ocijenio da se veličanje ustaštva može suzbiti putem obrazovanja za što je sada prekasno ili policijom i kaznama kao na Bleiburgu gdje su za ustaške znakove i pozdrave naplaćivali kazne pa tamo više nitko ne ustašuje. I Thompson i Katolička crkva su mogli javno osuditi taj pozdrav i ustaške znakove, rekao je i dodao da je Thompson zanimljiv fenomen jer nisu svi koji ga slušaju ustaše, baš kao što nisu svi koji slušaju Cecu četnici.

Usprkos vrućim tonovima, atmosfera se ipak smirila pa je bilo vremena i za selfije (Foto: Nenad Jovanović)

- Nikad nisam bio jugonostalgičar ni komunonostalgičar, ali smatram da je ono što je bilo dobro u tom sistemu trebalo zadržati, a sve loše izbjeći. Mi smo napravili suprotno, zadržali smo i pojačali ono loše, a izbacili ono dobro. Ne može se istovremeno kritizirati jedan totalitarizam a hvaliti drugi, u ovom slučaju Adolf Hitler i Benito Mussolini, pa onda i Pavelić i to zbog genocida nad Srbima, Židovima i Romima ili otvaranja koncentracijskih logora. Hrvatska u svojim zakonima podržava NDH; u Zakonu o praznicima prvu subotu nakon 15. svibnja predviđen je spomendan za "one koji su pali za slobodu i nezavisnost", a tu su i mirovine koje dobivaju i pripadnici izmišljene Hrvatske domovinske vojske, odnosno ustaše. Ustaštvo ne smije biti primjer hrvatskog domoljublja, a ono mnogima ne smeta. Tko negira zločine može ih ponoviti ili okrenuti glavu ako se ponove - rekao je Klasić

A u atmosferi punoj nadvikivanja, svoj obol je dala i ambasadorka Srbije Jelena Milić koje je tribinu ocijenila uspješnim trolovanjem, jer nije bilo ni riječi npr. o nekim spornim stvarima vezanim uz Thompsona, ali i zločinima Hrvata nad Bošnjacima.

- Hrvatska ne zna što u Srbiji znaju: da su najviši rukovodioci Hrvatske proglašeni u Hagu članovima udruženog zločinačkog pothvata zbog čišćenja Muslimana u Bosni - rekla je i dodala da se Srbija, sudeći po stranim izvještajima, bolje suočava s nedavnom prošlošću. Time je izazvala žestoki odgovor Hrvoja Klasića koji ju je upozorio na aktualne događaje u Srbiji.

Uz uobičajenu publiku, na tribini su bili i brojni članovi antifašističkih organizacija, počevši od Jovana Vejnovića iz Saveza društava Josip Broz Tito, Ranka Britvića iz VeDRA-e i članova SABA RH, Hrvatsko-srpsko-ruskog prijateljstva od kojih su neki za tu priliku potegli čak iz Bjelovara i drugih gradova. Bila je tu i šarena skupina Raspudićevih fanova i studenata koji su svojim pitanjima demonstrirali pogubnost hrvatskog sistema obrazovanja, od selektivnog prikaza povijesti do isključivanja procesa razmišljanja i analize onog što pišu mediji i društvene mreže.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više