Od 17. do 23. listopada u Zagrebu se nizom manifestacija obilježava 40 godina od rođenja Roberta Verige, prvog djeteta začetog medicinski potpomognutom oplodnjom (MPO) u tadašnjoj Jugoslaviji i sedmog u svijetu. Zahvat je izveden u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj ulicu u Zagrebu, gdje je još 1953. godine započela s radom Antisterilitetna ambulanta koju je vodio dr. Predrag Drobnjak i pripremio teren za ono što je 1983. godine napravio dr. Velimir Šimunić.
Nakon četiri desetljeća, Hrvatska visoko kotira na EU mapi po kvaliteti zakona, dostupnosti postupaka potpomognute oplodnje i udjelu financiranja liječenja neplodnosti o trošku osiguravajućeg društva, ali su napadi klerikalaca i neokonzervativaca na zakonodavni okvir česti i burni. Kroz čitavo to vrijeme jedino je HDZ 2009. godine privremeno prekrojio Zakon o MPO-u po smjernicama Kaptola. To se dogodilo kroz restriktivni zakon Darka Milinovića koji je dopuštao oplodnju samo tri jajne stanice i zabranio zamrzavanje zametaka. Bio je na snazi sve do 2012. godine, kada ga je izmjenama opet liberalizirao SDP.
Četrnaest godina kasnije, obilježavanje godišnjice medicinskog postignuća iz ere bezbožne ginekologije traje čak sedam dana, a najvažniji dio manifestacije odvija se pod patronatom HDZ-ove vlade kakav čitavo zdravstvo, ni u jednom svom segmentu, nema prilike dobiti. Visoko pokroviteljstvo pokriva premijer Andrej Plenković, a masovno škropljenje političkom svetom vodicom osigurava još niz institucija: Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Središnji državni ured za demografiju i mlade, zagrebački Medicinski fakultet, KBC Zagreb, Hrvatski liječnički zbor, Hrvatska liječnika komora, HAZU, Hrvatska akademija medicinskih znanosti, Grad Zagreb i Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.
Čudo se može objasniti HDZ-ovom travestijom, ali i potrebom da se javno naklone simboličkom kapitalu te grane medicine, koji čine fertilitet, majčinstvo, heteroseksualni brak (u Hrvatskoj istospolni partneri/ce nemaju pravo na MPO) i tradicionalizam utkan u kolektivu percepciju liječenja neplodnosti, pa tek onda medicina. Potpis organizatora centralnog događaja koji MEF Zagreb priređuje 23. 10., na sam Verigin rođendan, govori da je to najvjerojatnija opcija, a sad događaj dodatno redikulizira.
Ispred MEF-a, KBC-a Zagreb i Petrove potpisuju se, naime, već spomenuti dr. Šimunić, dr. Dinka Pavičić Baldani, ali i dr. Slavko Orešković i dr. Ante Ćorušić, isti onaj koji je 2012. godine prijetio referendumom ako prođe aktualni Zakon o MPO-u. Ćorušić je tada bio član inicijative impresivno neinteligentnog naziva „I ja sam bio embrij“ i stajao rame uz rame s Valentinom Pozaićem, Davorom Stierom i Ružom Tomašić.
Kao HDZ-ov predsjednik Odbora za zdravstvo, tada je branio pravo na život zamrznutog ljudskog embrija, negirao doprinos MPO-a pronatalitetnoj politici i predlagao da država 45 milijuna kuna namijenjenih liječenju neplodnosti usmjeri za pomoć obiteljima s više djece i za potporu za svako novorođenče. Orešković kao današnji ravnatelj Petrove, redovno održava bolnicu kao leglo konzervativizma u kojoj 40 od 45 ginekologa ne radi pobačaj na zahtjev žene. Obojica će sutra stati uz Plenkovića da proslave uspjehe ne-katoličke ginekologije i time ih, na neki način, prisvoje kao dio profesionalne tradicije kojoj trenutno sami doprinose.
Ukratko, činjenica da je MPO u ovakvim političkim okolnostima sačuvan u prihvatljivom stanju, neusporedivo je manje čudo od sposobnosti HDZ-ovog kadra da preživi sve pokušaje samoubojstva vlastite kredibilnosti.