Ako je netko još oprezan sa stavom da ova država ne služi ničemu, slučaj trovanja mineralnom vodom Romerquell koju proizvodi Coca-Cola može ubrzati proces suočavanja sa zastrašujućim posljedicama te činjenice.
Podsjetimo, nakon što su korisnici društvenih mreža u ponedjeljak masovno raširili informacije o toksičnoj kiselini u popularnom piću, Jutarnji je list u utorak prvi nazvao KBC Rijeka i dobio potvrdu da je jedna osoba još prije tri dana primljena na odjel pod sumnjom na kemijsku ozljedu jednjaka. Iz bolnice su potvrdili da je do ozljede došlo zbog nekog pića, ne navodeći kojeg.
Usput, kaustična ozljeda jednjaka opasna je po život, a kod preživjelih može doći do potpunog gubitka funkcije gutanja, nakon čega je bolesnik doživotno ovisan o sondi za hranjenje.
Iako su, dakle, znali da je pacijent njihove bolnice teško ozlijeđen nakon konzumacije točno određenog pića koje je i dalje na tržištu, u bolnici su tri dana čuvali tu informaciju i nisu je odali ni novinarima koji su zvali nakon što je internetska galaksija već bila zagušena svim podacima.
U izjavi o stanju osobe u kojoj spominju prijavu policiju i Državnom odvjetništvu, očito odgovornost za neprecizno informiranje prebacuju na policiju.
“Njezino medicinsko stanje je trenutno stabilno te se nastavljaju indicirani dijagnostičko-terapijski postupci. Odmah tijekom javljanja u Ustanovu i obrade u Objedinjenom bolničkom hitnom prijemu koja je prethodila hospitalizaciji izvršena je prijava nadležnim istražnim organima PU Primorsko – goranskoj, kojima se možete obratiti vezano uz eventualne dodatne informacije.”
Međutim, ni policija se nakon bolničke dojave nije obratila javnosti, a ni Državni inspektorat - za koji ne znamo ni kad se točno uključio u slučaj - nego su svi udruženo čekali da neformalno raširena panika naraste do mjere koja će zainteresirati i mainstream medije.
Dok pišemo ovaj tekst, to je već spektakularna vijest dana, a u KBC-u Zagreb je s ozljedom jednjaka primljen mladić koji je popio Coca-Colu i još jedna osoba.
Neimenovan izvor u Ministarstvu zdravstva u jutarnjim je satima utorka poručio da nisu nadležni kad netko, nakon konzumacije proizvoda dostupnog i nezabranjenog proizvoda, završi s kiselinom u jednjaku, da bi samo koji sat kasnije ministar Vili Beroš shvatio da se hitno treba pojaviti u KBC-u Zagreb.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) i njegova služba za toksikologiju, tek su isti dan popodne – očito pod pritiskom medija - javili da je iz Rijeke na analizu stigao uzorak pića i da će sutra imati rezultate.
Radi se o ukupno pet institucija za koje vjerujemo da brinu o našem zdravlju i fizičkoj sigurnosti, a koje su čekale da Coca-Cola prva objavi da bi njihov proizvod mogao biti opasan.
"Svjesni smo izoliranog slučaja povezanog s jednom staklenom bočicom Romerquelle Emotion Blueberry Pomegranate 330 ml. Izražavamo našu duboku zabrinutost i nadamo se brzom i potpunom oporavku osobe uključene u ovaj slučaj. U potpunosti smo otvoreni za suradnju sa svim nadležnim tijelima", rekli su iz korporacije za Index, čime je priča napokon prestala biti fluidna.
Sve ovo dolazi nekoliko tjedana nakon što je RTL objavio priču Stanka Lakovića iz Pule, koji je tvrdio da je u svibnju popio vodu iz neidentificirane bočice u jednom riječkom restoranu, pa završio u bolnici s ozljedom jednjaka.
Tek danas znamo da je i u tom slučaju korozivno sredstvo bilo u bočici Romerquellea i da je taj slučaj, očito, ekstremno nemarno istražen.
On je još uvijek u Općinskom državnom odvjetništvu koje se do danas nije oglasilo; to je već šesta institucija za koju vjerujemo da bi nešto napravila u slučaju opasnosti za naše zdravlje i fizičku sigurnost.
Sačuvajmo ovo u sjećanju za rasprave o razlozima zašto se društvenim mrežama tako lako šire potpune nebuloze.
Jedan od njih će sigurno biti to što su država i sve njezine važne institucije u presudnom trenutku prvo mislile na reputaciju Coca-Cole, pa tek onda na to koliko će jednjaka biti sprženo i imamo li posla s nesretnim događajem ili s kriminalom bez presedana.