Novosti

Društvo

Ženske udruge pred Ministarstvom tražile Beroševu ostavku

Zbog slučaja osuđenog ginekologa Zlatka Topolovca u petak se diljem hrvatske održala akcija “Prestanite štititi silovatelje!”. Osim ministra zdravstva, prosvjednice na ostavku pozivaju odgovorne u KBC-u Osijek i HLK

Large prosved

Prosved ispred Ministarstva zdravstva (foto Josip Regović/PIXSELL)

Ženske udruge u petak su ispred Ministarstva zdravstva tražile ostavku ministra Vilija Beroša zbog slučaja Zlatka Topolovca, ginekologa nepravomoćno osuđenog za silovanje. Topolovac je, podsjetimo, na Županijskom sudu u Osijeku još u veljači osuđen za silovanje pacijentice u KBC-u Osijek, nakon čega je do ovog tjedna nastavio nesmetano raditi, jer u bolnici i Hrvatskoj liječničkoj komori (HLK) nisu proveli disciplinski postupak.

U ponedjeljak je konačno dobio otkaz nakon što ga je još jedna žena javno optužila za zlostavljanje, a dan kasnije je uhapšen i odveden u istražni zatvor. U akciji “Prestanite štititi silovatelje!” prosvjednice traže još i ostavke Upravnog odbora i ravnatelja osječke bolnice, te ostavke odgovornih u HLK-u koji su bili upoznati s ovim slučajem još od 2022. godine.

“Naša glavna poruka je da institucionalno nasilje treba prestati i da nam je dosta toleriranja nasilja, dosta nam je toleriranja pogreški institucija koje vode u krajnjoj liniji do velike eskalacije nasilja”, izjavila je koordinatorica Ženske mreže Hrvatske Sanja Juras.

Podsjetila je da je su onkološke pacijentice dolazile na pregled liječniku optuženom za seksualno nasilje i da su to nadređeni u bolnici znali. “Žene su povjeravale takvoj osobi svoju intimu, svoj život i smrt jer se radilo o onkološkom liječniku. To je strašno, nedopustivo i to je nešto što se više nikada ne smije u Hrvatskoj dogoditi”, rekla je Juras.

Udruge traže i izmjene zdravstvenih zakona za koje misle da bi spriječile da se sličan slučaj ponovi, kao i nacionalnu politiku i strategiju protiv nasilja nad ženama. Tvrde da na svaki prijavljeni slučaj dolaze deseci neprijavljenih, a posebno su istaknule ovogodišnji porast svih oblika nasilja nad ženama, a posebno femicida kojih je bilo 13.

Izvršna direktorica Centra za ženske studije Dorotea Šušak podsjetila je da su se prije godinu dana okupile ispred Ministarstva unutarnjih poslova, također zbog tragedije u Osijeku, gdje je ubijena Mihaela Berak.

“Simbolično je, a istovremeno prestravljujuće, da se okupljamo upravo ispred institucija koje bi trebale biti prvi pomoćnici i štititi građane, biti prva pomoć kojoj se žene, djeca mogu obratiti, bilo u institucijama zdravstva, bilo policije, rekla je.

Predsjednička kandidatkinja Možemo! Ivana Kekin pridružila se skupu i izjavila da je Topolovca odmah trebalo suspendirati. “Mi smo kao Klub Možemo! uložili izmjene zakona koje ministar najavljuje da će Vlada dati. Gdje je bio do sad? Uložili smo izmjene Zakona o liječništvu i izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti kako se to ne bi nikad više moglo ponoviti, kazala je Kekin.

Ukupno 44 udruga civilnog društva podržalo je akciju koja se u petak održala u 15 hrvatskih gradova. Udruga Adela, koja je mjesecima upozoravala na slučaj osječkog goinekologa, taj je dan u Osijeku obilježila godišnjicu ubojstva Mihaele Berak i najavila Dugi ženski marš u nedjelju, 22.9.2024. na Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više