“Zdravko Mamić na vrhuncu svoje moći imao je ugovore s više od pedeset igrača, a svi su oni dolazili tako da bi njihovim roditeljima sredio neke stvari: posao, auto, poslovni prostor... Bio je to skup pogon”, izjavio je sportski novinar Dražen Krušelj, autor nedavno promovirane knjige ”Imamo Dinamo – uspon i pad Mamićevog carstva” u emisiji Vide TV Zavidavanje by Ladislav Tomičić, koju možete gledati na ovoj poveznici.
Knjiga Dražena Krušelja, novinara Jutarnjeg lista, predstavljena je 14. studenoga na Interliberu, a nudi “sažeti presjek Dinamovog života u vrijeme vlasti Zdravka Mamića”, najavio je voditelj Zavidavanja Ladislav Tomičić. Krušelj je u razgovoru ukratko prepričao Mamićev uspon u Dinamu i sve faze njegova upravljanja klubom, sve do bijega iz Hrvatske i pravomoćne presude za izvlačenje novca iz Dinama.
Mamić je počeo kao “kadet ili junior koji nije prošao selekciju, za razliku od njegova dva brata koji su bili talentirani i realizirani nogometaši, pogotovo Zoran”. “Prvi put se pojavljuje kao potencijalni mecena još osamdesetih godina u društvu Ćire Blaževića, a agresivnije pokušava ući u klub devedesetih, u vrijeme privatizacije iz 1992./1993. koju je Franjo Tuđman suspendirao”. Iz tog doba potječe i anegdota u kojoj je Mamić Franji Tuđmanu, prema interpretaciji Dražena Krušelja, navodno poklonio krivotvorinu skupocjenog ručnog sata.
Krušelj tvrdi i kako je netočna “sto puta ponovljena priča da bi Dinamo u to vrijeme bankrotirao bez Mamićevih novaca i pozajmica koje je Barišić dobio od Siemensa”. “Iz svega što se vidi, ne bi. Na to je upozoravao i Mirko Novosel, tada direktor kluba, koji je govorio da ne se treba zavaravati i trčati pred rudo, jer novci dolaze. Ali, nisu ga slušali”.
Krušelj je opisao i kako je Mamić osnovao agenciju za trgovinu igračima, te opisao okolnosti njegova ugovornog odnosa s Lukom Modrićem. Prema Krušeljevu tumačenju, Mamić je raniju Dinamovu praksu da 50 posto novca od transfera dobiva igrač promijenio tako da se od tog novca namirivao i on. Bilo je i transfera u kojima bi iznos koji pripada igraču “otkupio za bagatelni novac, a ostatak prisvojio”.
Novinar je rekao da je Mamić zloupotrebljavao hrvatsku nogometnu reprezentaciju, ali “u dobroj vjeri”. “Nije tu bilo stravičnih pogrešaka u procjeni, ali je bio neprirodan način ovladavanja organizacijom. Nisu postojali nikakvi demokratski mehanizmi”, kazao je Krušelj, potvrđujući da su navijači Hajduka bili u pravu kad su bili ogorčeni na HNS. Ipak, tvrdi Krušelj, Dinamo je u Mamićevo vrijeme “izrastao u najbolji klub na Balkanu”. “Iz konteksta moje knjige je jasno da je Mamić negativac, ali nije sotona, jer je napravio puno korisnoga za Dinamo”, zaključio je Dražen Krušelj.