Pobijedi li Donald Trump, američka politika najviše će se promijeniti u odnosu prema Ukrajini i Rusiji. Trump otvoreno govori da će Ukrajinu prisiliti na kapitulaciju. Mogao bi dignuti sve rezerve prema bilo kakvoj Putinovoj politici prema Ukrajini. To je jako zabrinjavajuće ne samo za Ukrajinu nego i za sve koji bi se mogli naći na udaru ruske imperijalne politike, od Poljske nadalje, rekao je povjesničar i urednik na portalu Telegram Đivo Đurović u emisiji Vide TV Kontrapovijest s Hrvojem Klasićem, koju možete gledati na ovoj poveznici.
“S Kamalom Harris možemo očekivati neku vrstu kontinuiteta Joea Bidena, dok bi pobjeda Trumpa bio katastrofalan razvoj događaja za Ameriku i na domaćem i na međunarodnom planu, ali i za niz država kojima je SAD ili saveznik ili važna točka politike i obrane”, ocijenio je Đurović.
“Trump bi Ameriku mogao lako izvući iz NATO-a, što je više puta prijetio”, kaže Đurović. “U posljednje vrijeme govori da neće, ali ne kaže to previše uvjerljivo. To je jedna od njegovih većih tema: 'Zašto bi mi bili u NATO-u? To se nas ne tiče, neka se sami brinu za sebe.' Izlazak Amerike iz NATO-a potpuno bi srušio sigurnosnu arhitekturu u Europi i ne treba govoriti koliko je to opasno”, kazao je Đurović.
On predviđa da se američka politika prema Bliskom istoku neće dramatično promijeniti neovisno o tome tko pobijedi na predstojećim izborima. “Amerika je ondje sve manje igrač svojom voljom. Ne vidim da u tom pitanju postoji razlika između Harris i Trumpa. Trump bi možda podržao radikalnije struje u Izraelu, ali u bitnome se ne bi mnogo promijenilo. Američki predsjednik nema ni potporu javnosti ni interes da traži neku vrstu dogovora Izraela i palestinskih vlasti. Situacija će se razvijati neovisno o Americi i o tome tko sjedi u Bijeloj kući. Izrael je u naponu i očito mu ne treba mnogo pomoći, a Amerika je u međuvremenu postala neovisna o bliskoistočnoj nafti, pa joj je mnogo lagodnije”, predvidio je Đurović.
“Potencijalno veliki problem za cijeli svijet” on vidi u Trumpovu nedovoljnom poznavanju američko-kineskih odnosa. “Mogućnost eskalacije i izazivanja nehotičnog sukoba te dvije velike sile bila bi veća s njim nego s Harris, premda ne vjerujem da i Harris i demokrati imaju jasnu viziju dugoročnog nadmetanja dviju sila. Kod Trumpa ne postoji ni razumijevanje problema, a kamoli vizija. Odnos prema Rusiji i Ukrajini bio bi problem za nas u Europi, ali ne bi ugrozio cijeli svijet, za razliku od odnosa Amerike i Kine”, ocijenio je Đurović, koji Trumpa smatra favoritom izbora, a u razgovoru s Klasićem ukratko je objasnio američki izborni sustav te iznio zanimljive detalje svakodnevice u današnjoj Americi, usporedivši je s europskom.