Novosti

Politika

Damir Grubiša: Bojim se velikog svjetskog rata

Nacionalisti, revizionisti, ksenofobi, rasisti - svi se ujedinjuju u Europi koja vrije i nažalost ne uspijeva dati odgovore na vitalna pitanja blagostanja, mira i suživota u EU, kazao je bivši diplomat Damir Grubiša u emisiji Zavidavanje Vide TV

Large alzir

Damir Grubiša u emisiji Vida TV (foto Vida TV)

“Bojim se velikog svjetskog rata. Sadašnja situacija vodi eskalaciji koja, ako joj netko ne postavi granicu, može lako kliznuti u veliki sukob”, kazao je jugoslavenski i hrvatski diplomat Damir Grubiša u emisiji Vide TV Zavidavanje by Lado Tomičić, koju možete gledati na ovoj poveznici.

Riječanin Grubiša obavljao je više dužnosti u diplomaciji Jugoslavije i samostalne Hrvatske, a bio je, među ostalim, šef kabineta posljednjega jugoslavenskog ministra vanjskih poslova Budimira Lončara, prvi šef kabineta hrvatskog ministra vanjskih poslova Zvonimira Šeparovića te hrvatski veleposlanik u Italiji. U Zavidavanju s Ladom Tomičićem ispričao je zanimljivu i zapletenu priču o svojoj obitelji u Rijeci, govorio je i jugoslavenskoj i hrvatskoj diplomaciji te diplomatskome poslu općenito, o Koči Popoviću i svojim sjećanjima na Budimira Lončara, a ocijenio je i političko stanje u svijetu.

Grubiša ocjenjuje kako živimo “u abnormalnoj, vrtoglavoj situaciji globalnog kaosa u kojoj je sve moguće”. “Nacionalisti, revizionisti, ksenofobi, rasisti - svi se ujedinjuju u Europi koja vrije i koja nažalost nije uspjela dati odgovore na vitalna pitanja blagostanja, mira i suživota u EU. EU se, nažalost, birokratizirala, svedena na političare drugog reda koji ne mogu dati odgovore s vizijom kao njihovi prethodnici u desetljećima kad je EU postajala sve ujedinjenija”, ocijenio je dodajući da je “Ursula von der Leyen tipična predstavnica te kaste eurokrata”.

“Raspad EU značio bi ponovnu pojavu Europe konflikata, ratova i bezgraničnih sukoba naroda, rat svih protiv sviju”, upozorava Grubiša, dodajući kako se EU nije držala mnogih svojih dogovora, poput sporazuma Minsk 2 koji je trebao spriječiti rat u Ukrajini ili Briselskog sporazuma Srbije i Kosova.

Grubiša je govorio i o diplomaciji općenito. “Svrha diplomacije su pregovori. Danas, u vremenima tehnološkog napretka, ona poprima sasvim drugačiju ulogu, jer svi komuniciraju izravno”, kazao je. Tu se kriju i opasnosti: ne poštuje se koristan diplomatski naputak, koji je koristio i Budimir Lončar, da “treba prespavati”, “ne ići na prvu loptu”. “Twitter je vrlo opasno oružje u rukama diplomata. Imate ministre koji koriste jake riječi koje mogu odvesti u spiralu mržnje i nerazumijevanja. Mislim tu prije svega na odnose Hrvatske i Srbije”, kazao je Grubiša.

Opisao je “traumatično vrijeme” raspada Jugoslavije, kada je od siječnja do kolovoza 1991. bio šef kabineta jugoslavenskog ministra vanjskih poslova Budimira Lončara, o kojemu se izrazio biranim riječima, naglasivši kako je uvijek težio miru i čuvanju ljudskih života. Opisao je svoj prijelaz iz Beograda u Zagreb, na položaj prvog šefa kabineta hrvatskog ministra vanjskih poslova Zvonimira Šeparovića, kao i političke poteze u kojima je sudjelovao, poput nastojanja da u Hrvatsku dođu snage UN-a, kasniji UNPROFOR.

Ispričao je i kako je nakon međunarodnog priznanja Hrvatske otišao s mjesta šefa kabineta ministra vanjskih poslova. Amerikanci su tražili non-paper o hrvatskom stavu prema BiH. “Preko noći sam to napisao, iz unutarnjeg poriva da Hrvatska prva prizna samostalnost BiH i da se na neki način stavi u ulogu zaštitnika i protektora BiH kao cjeline. Naravno, to nije bilo prihvaćeno s velikim zadovoljstvom. Dapače, šef Tuđmanova kabineta Hrvoje Šarinić telefonom me nazvao u toku noći i rekao: 'Grubiša, jeste vi ludi? Predsjednik Tuđman je rekao: 'Sad je trenutak da uzmemo Bosnu!' Ja sam na to rekao: 'U tom slučaju, bez mene.'”, opisao je Grubiša dodajući kako je “Herceg-Bosna dirigirana iz Zagreba”.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više