U haustoru kuće u kojoj živi nedavno je fizički napadnuta Miroslava Milenović, članica Savjeta za borbu protiv korupcije pri Vladi Srbije: dvojica napadača udarila su je, kako kaže, daskom po glavi i pobjegla. Napad nije prijavila policiji, niti je otišla kod liječnika da joj konstatira povrede i to joj sada vlast predvođena ministrom policije dr. Nebojšom Stefanovićem jako zamjera, kao što joj zamjera što je, obavijestivši medije, ‘u negativnom kontekstu’ spomenula premijera Aleksandra Vučića.
Zašto se nije obratila policiji objasnila je sama napadnuta – inače forenzička knjigovotkinja s međunarodnim licencama – činjenicom da je još početkom rujna zatražila, nakon što je njen bliski suradnik Ivan Ninić premlaćen mjesec dana ranije, pomoć policije jer je primijetila da je praćena više od tri mjeseca.
‘Posle te moje prijave bila sam odvedena u Službu za borbu protiv organizovanog kriminala, a zatim i u Upravu kriminalističke policije. Sa inspektorom sam obišla sva mesta gde sam pretpostavljala da se dešava pratnja, popisivali smo kamere, šetali smo do svakog ćoška gde je šetao, ispod kog drveta je stajao… Posle toga ni pisma ni razglednice’, kaže Miroslava Milenović; nitko joj se više iz policije i Tužiteljstva za borbu protiv organiziranog kriminala nije javio. ‘Ja više nisam imala poverenja u policiju’, dodaje.
U Srbiji je na djelu ‘brutalizacija društva’, ocijenio je zastupnik Nove stranke u Skupštini Srbije, profesor Vladimir Pavićević i dodao: ‘Postajemo društvo u kojem je nasilje postalo prihvatljivo, legitimisano kao sredstvo komunikacije’
U Srbiji je na djelu ‘brutalizacija društva’, ocjenjuje zastupnik oporbene Nove stranke u Skupštini Srbije, profesor Vladimir Pavićević. ‘To je fizički napad! Postajemo društvo u kojem je nasilje postalo prihvatljivo, legitimisano kao sredstvo komunikacije’, dodaje i kaže da razumije zašto Miroslava Milenović nema povjerenja u policiju te pita kako se može vjerovati instituciji na čijem je čelu ministar za kojega se utvrdilo da je na nezaslužen način stekao titulu doktora nauka.
I ne samo to, u posljednje vrijeme fizičko nasilje je sve učestalije – neki kažu, toga nije bilo čak ni u doba režima Slobodana Miloševića – a da niti jedan od posljednjih slučajeva nije dobio epilog. Ne zna se tko je premlatio novinara Davora Pašalića, tko je premlatio već spomenutog Ivana Ninića, tko je naredio fizički napad na profesora i donedavnog dekana Fakulteta političkih nauka Iliju Vujačića, usprkos silnim obećanjima nadležnih i pričama da prevrću nebo i zemlju.
Sama Miroslava Milenović kaže da je napad doživjela kao opomenu, ali da neće prestati raditi u Savjetu za borbu protiv korupcije. Savjet je osnovan 2001. godine i po slovu zakona, iako je organ Vlade Srbije, nezavisan je, a dosad je proizveo priličan broj izvještaja o korupciji, na koje se nitko ne obazire. Kako to kaže napadnuta članica, oni savjetuju nekoga tko ne želi ništa čuti.
Činjenica je, međutim, da je nekoliko njihovih izvještaja posljednjih godina izazvalo buru u javnosti (iako bez posljedica za aktere), ali su sve donedavno oni prolazili po principu da svaka priča za dva-tri dana zastarijeva. No posljednjih mjeseci je drugačije, očito zbog toga što su članovi Savjeta uprli u neke stvari koje su, pogotovo za ovu vlast, nedodirljive: vlasničku strukturu medija u Srbiji i poslovanje DIPOS-a, državne firme koja iznajmljuje (i luksuzne) nekretnine podobnima u Beogradu. U pripremi je i novi izvještaj koji bi pred Vladu i javnost trebao podastrijeti podatke kako se troši novac iz proračuna za financiranje oglašavanja u medijima, pri čemu je Miroslava Milenović već najavila da su najveći korisnici mediji koji su i dalje pri državi (‘Politika’, RTS, ‘Večernje novosti’) ili su odani Gospodaru Vučiću, poput Televizije Pink kojoj su davane subvencije iz budžetskih sredstava, a da su se krediti koji su toj televiziji dani za neke izvozne poslove poklopili s isplatama poreznih dugovanja vlasnika Željka Mitrovića.
Izvještaj o poslovanju DIPOS-a, posljednji objavljen, pokazao je da su luksuzne vile na Dedinju i stanovi u Beogradu po niskim cijenama izdavani mnogim javnim ličnostima, od političara do advokata i estradnih zvijezda, a skandal je izbio i oko jednog od kumova Aleksandra Vučića, direktora Elektromreže Srbije Nikole Petrovića, koji je najprije negirao, a kasnije priznao da živi u jednoj zakupljenoj dedinjskoj vili. Nakon što je izvještaj objavljen, ispričala je Miroslava Milenović ovih dana, Petrović je upao u prostorije Savjeta za borbu protiv korupcije – koje su u zgradi Vlade Srbije – i napravio incident, tvrdeći da je objavljivanjem njegovog imena i izvještaja ugrožena sigurnost njegove obitelji. Iako, kaže ona, u izvještaju nisu navedene adrese stanovanja tih ljudi, već javnih objekata koje su zakupili, a ako zakupljujete od države, taj dokument mora biti javan. Izvještaj je, treba i to imati na umu, objavljen upravo u žiži rasprave o zakonu koji je vlast pokušala podvaliti, da svi oni koji su zakupci u vilama i stanovima kojima upravlja DIPOS mogu te silne četvorne metre otkupiti po povoljnim cijenama. Zakon ipak nije prošao: jest u Skupštini Srbije, u kojoj je naprednjačka većina gluha za bilo kakve zdravorazumske primjedbe, ali ga je na kraju odbio potpisati predsjednik Tomislav Nikolić, pa su i vladajući shvatili da je – do neke druge, bolje prilike – bolje odustati od namjere da sprovedu i tu veliku pljačku državne ili čak privatne imovine, jer bi se podobni mogli dočepati i vila koje potpadaju pod obavezu restitucije starim vlasnicima.
Na napad na Miroslavu Milenović reagirale su stranke, Vijeće Evrope, zaštitnik građana… Svi traže da se hitno nađu napadači, a ponovno se čuju i zahtjevi za ostavkom ministra policije. On pak ne spominjući činjenicu da ni prethodna nasilništva nisu riješena, obrće stvarnost i tvrdi da je sve to još jedna prilika za obračun s političkim protivnikom ili neistomišljenikom – valjda s njima koji su na vlasti – dok Ivica Dačić vjerno prati onu mantru da je sve to napad na Vladu Srbije.
Dotle zaštitnik građana Saša Janković upozorava: ‘Napadnuta je utvrđena državna politika, napadnuto je zvanično telo države Srbije i napadnuta je građanka, jedna od nas. Treba nam rezultat, jer je vreme za pokazne vežbe i političke izjave davno prošlo.’