Novosti

Politika

Blokadska podjela

Studentski protesti, najave sankcija NIS-u i geopolitička previranja iznova dovode do pitanja koliko su srpske vlasti, ali i međunarodne sile, spremne na dijalog. Dok Vučić balansira između Rusije i zapada, Srbija se suočava s neizvjesnom budućnošću

Large daska

Studenti Beogradskog sveučilišta u akciji "Stoj, Srbija" (foto R.Z./ATAImages/PIXSELL)

Jesu li blokade ovih dana u Srbiji postale najnovija "najskuplja srpska reč"? Sa zapadne strane svijeta Srbiji su blokirani pristupni pregovori o članstvu u Europskoj uniji, a iz američke administracije najavljuje joj se da će uvođenjem sankcija blokirati njezinu vodeću kompaniju Naftnu industriju Srbije. Srpski studenti, po medijskim tvrdnjama svaki deseti od oko 230 tisuća koliko ih trenutačno studira, istovremeno već tjednima blokiraju sve rektorate i veliku većinu fakulteta u Srbiji. I prve srednjoškolske laste počele su blokirati jednu od novosadskih gimnazija, a sve glasnije se javno poziva sve prosvjetare da štrajkom blokiraju srpski obrazovni sustav.  Odvjetnici su jednodnevnim štrajkom već nakratko blokirali rad sudova. Dio kulturnjaka zasad glasno podržava studente, ali još uvijek ne blokiraju ustanove u kojima rade. Ogromna većina od oko 2,3 milijuna zaposlenih u privatnom i javnom sektoru sve to nijemo promatra sa strane i zasad gleda svoja posla.

Vladajuće i opozicijske stranke i njihovi lideri, ali i njihove medijske sljedbe, očekivano su se hitro svrstali u navijačke skupine za i protiv studentskih blokada. No i unutar ta dva navijačka bloka već su se pojavile pukotine i započeli su prvi preleti s jedne na drugu stranu. Početnu zbunjenost u redovima vladajuće Srpske napredne stranke predsjednik Srbije i još uvijek neupitni lider naprednjaka Aleksandar Vučić odlučio je prekinuti javnim davanjem zapovjednih uputa vladi.

Početkom ovoga tjedna Vučić je vladi preporučio da se ne bakće sa studentskim blokadama, već da se odmah svim svojim kapacitetima počne pripremati za hrvanje s eventualnom blokadom NIS-a. Europsku blokadu pristupnih pregovora smjestio je negdje između: od vladinih resora zatražio je da jednom dijelu europskih zahtjeva odmah udovolje, a da se u one koji se tiču uvođenja sankcija Rusiji i pregovora s Prištinom ne miješaju i ostave ih ponajprije njemu na brigu.

Iako zbog studentskih blokada nije hladan kao špricer, Vučić je članovima vlade poručio: "Moj predlog vama je da u potpunosti, za razliku od onoga što su Amerikanci radili upadajući na Kolumbija univerzitet i na sve druge, ništa od toga da ne radite. Pustite studente da blokiraju svoje fakultete. Ako su ih pustili dekani i rektori i profesori i uživaju u tome, što biste se vi mešali." Drugim riječima, prepustite upravama sveučilišta i fakulteta da ususret zimskim ispitnim rokovima u neposrednoj komunikaciji s manjinom studenata koji blokiraju fakultete, ali i većinom koja u njoj ne sudjeluje, odluče što im je činiti.

Kad je pak riječ o potencijalnoj američkoj blokadi NIS-a, Vučić nije bio tako benevolentan. Od vlade je zatražio da smjesta formira radnu grupu na čelu s premijerom Milošem Vučevićem koja će se pripremiti za pregovore s Rusijom o tome kako da NIS nastavi opskrbljivati srpsko tržište naftnim derivatima u uvjetima američkih sankcija. Iako je ranije najavio da će nakon uvođenja sankcija prvo razgovarati s Amerikancima, a potom s Rusima, Vučić vladi pregovore s Amerikancima nije ni spomenuo, kao da s te strane ne očekuje razumijevanje i pomoć, ali je zato istaknuo da će i osobno razgovarati s Putinom kako bi zajedno pronašli rješenje da NIS nastavi funkcionirati. Osim toga, Vučić je vladi naložio i da odmah formira radnu skupinu koja će s Rusijom pregovarati o novom trogodišnjem plinskom ugovoru o kojem su dosad s Gazpromom uglavnom pregovarali čelnici Srbijagasa, odnosno njegov direktor SPS-ovac Dušan Bajatović.

Iz Vučićevih naloga vladi može se iščitati i neizravna poruka odlazećoj Bidenovoj administraciji da ako joj je cilj da blokadom NIS-a natjera Srbiju da prekine suradnju s Rusijom, onda će postići suprotno – natjerat će srpske vlasti da od Putinove Rusije traži pomoć, pa šta košta da košta. Širenjem kruga pregovarača o novom plinskom ugovoru s Gazpromom Vučić je pak koalicijskim partnerima iz SPS-a gotovo izričito poručio da im baš i ne vjeruje previše.

Vladin tim za pregovore o plinskom ugovoru mora se formirati, kaže Vučić, "da ne bi bilo ostavljeno Bajatoviću da sam pregovara, pa da ne znamo ni ko pregovara, ni o čemu, ni na koji način, molio bih vas da napravite tim za pregovore sa Gaspromom u vezi sa novim gasnim aranžmanom i to da bude više ljudi, i iz finansija. Pošto su nam lepi pregovori svi, ali nam na kraju dođe 100-200 miliona koje vlada mora da plati". Osim toga, Vučić je nedavno izjavio da su i "neki sa istoka" počeli organizirati "svoju opoziciju" njegovoj vlasti.

Ovotjedno Vučićevo gostovanje na sjednici srpske vlade ipak otkriva da ga trenutno najviše žuljaju potezi i najave odlazeće Bidenove administracije. I to ne samo zbog najavljene blokade NIS-a, već i zbog svega što se događa na Kosovu uoči parlamentarnih izbora koji će se održati početkom sljedeće godine. Vučić je, naime, sa sjednice gotovo ritualno prvo poručio da "na Kosovu i Metohiji naš narod vodi tešku borbu za opstanak, očuvanje političkog legitimiteta i ono što mogu da vam kažem iz svojih kontakata i svega što smo i predsednik vlade i ja mogli da dobijemo i od naših obaveštajnih agencija, to je da će na Kosovu i Metohiji, očekujemo u narednim danima, Kurtijev režim proglasiti Srbe krivim, bez ikakvih ozbiljnih materijalnih dokaza, za sve u vezi sa nedavnom eksplozijom u Zvečanu".

Na toj tvrdnji, međutim, nije stao, već je nastavio: "Ali smisao i cilj je da pokušaju na svaki način da zabrane učešće Srpskoj listi na predstojećim izborima, zato što će to biti podržano, pre svega od strane odlazeće administracije Sjedinjenih Američkih Država, zato što oni vrše ogroman pritisak i na zemlje članice Evropske unije, da krenu sa ukidanjem mera protiv Prištine i da niko ne razume ni na osnovu čega to traže i zašto to traže, ali to traže. I to traže, pre svega, da bi omogućili Kurtiju još jednu pobedu i dalji nastavak onemogućavanja srpskog opstanka u južnoj srpskoj pokrajini."

Za srpsku opoziciju studentske i druge blokade s kojima se Srbija suočava nisu tako komplicirane kakvima ih je Vučić skicirao na sjednici vlade. Potpredsjednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić brzopotezno je reagirala upitavši: "Kome je bila namenjena ova predstava? Za koga je bio ovaj teatar apsurda u kome osoba (predsjednik Srbije, op. a.) koja nema nikakvu nadležnost u vladi, ponižava takozvane ministre, daje im uputstva, zahteva, naređuje?" Tepić odmah odgovara da "za studente svakako nije bila namenjena jer su ga oni već otkačili, za njihove roditelje takođe ne, jer su oni prirodno uz svoju decu.

Za njegove birače isto ne, jer su oni već opredeljeni". Pa zaključuje: "Ostaju oni koji se još nisu izjasnili, a koji bi svojom solidarnošću sa studentima mogli da pridodaju jedan od najjačih pritisaka na grudvu koja se zakotrljala – a to su prosvetari, poštari, lekari...! Toga se Vučić plaši, njih smiruje, zbog njih glumi da sve drži pod kontrolom, slep kod očiju da se igrica obrnula i da od njega više ništa ne zavisi."

Za razliku od perjanice srpske opozicije koja je uvjerena da Vučić prodaje političku maglu Srbiji, novinar Večernjeg lista Hassan Haidar Diab nije tako siguran da se ispod najnovijeg političkog dima Bidenove administracije ne krije zapaljiva geopolitička vatra. Haidar Diab ovih dana u komentaru propituje "teoriju da Bidenovo ponašanje u pogledu Sirije, Ukrajine, Korejskog poluotoka i Kosova ima za cilj stvaranje kaosa u međunarodnim odnosima prije nego što Trump preuzme predsjedničku funkciju, što implicira da je Bidenova administracija možda postavila temelje za što gore uvjete za njegovog nasljednika". 

Komentator Večernjaka zaključuje: "Ova teorija previše pojednostavljuje kompleksnu dinamiku međunarodnih odnosa, koja je oblikovana ne samo od strane jedne osobe ili administracije, već i od složenih globalnih izazova. Bidenove odluke, rizične i kontroverzne, mogu biti vođene geopolitičkim interesima SAD-a i širenjem američkog utjecaja, kao i svjesnim stvaranjem još većeg kaosa."

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više