Iako se tvrdi da jedinice lokalne samouprave imaju dobre odnose sa srpskim manjinskim vijećima, to u praksi nije slučaj jer u mnogim, čak i dobro situiranim sredinama, te organizacije dobiju tek po nekoliko hiljada kuna za svoj rad, rečeno je na sastanku predsjednika manjinskih vijeća s čelnim ljudima SNV-a, održanom 15. februara u Novinarskom domu u Zagrebu.
Obraćajući se prisutnima, kojih je bilo preko stotinu, predsjednik SNV-a Milorad Pupovac naglasio je da je ovo prvi sastanak takve vrste kojem je cilj dobivanja slike o položaju, problemima i aktivnostima vijeća srpske nacionalne manjine (VSNM) širom zemlje.
- Do sada su jednom godišnje održavani sastanci predsjedništava SNV-a, koje čine predsjednici županijskih vijeća, ili skupštine jednom godišnje. Zbog toga ćemo nastojati da poboljšamo položaj, aktivnosti i međusobnu povezanost na svim nivoima - rekao je.
Podsjetio je da Ustavni zakon o nacionalnim manjinama, i to na inzistiranje SDP-a, ne predviđa nacionalne koordinacije manjina te da su rješenja koja su u interesu zajednice rušena 2010. godine.
Dok sam na funkciji, garantiram da se Savjet za nacionalne manjine nikad neće pokolebati, niti ćemo dozvoliti da nam jedna od 57.000 udruga određuje što ćemo raditi, poručio je Aleksandar Tolnauer
- SNV, županijska, gradska i općinska vijeća zajednički moraju tražiti rješenja za prevladavanja problema i jačanje njihove vidljivosti u sredinama u kojima djeluju – kazao je Pupovac.
Brojni učesnici u raspravi naglasili su da godišnje iz lokalnih proračuna dobivaju po nekoliko hiljada kuna, a ‘rekorderka’ je predstavnica iz Kraljevice koja je dobila 2000 kuna.
- Sastajemo se u crkvenoj kužini, a od onih nekoliko tisuća kuna koje dobijemo ne plaćamo naknade nego to čuvamo za čašćenje nakon neke radne akcije - rekla je Svemirka Lalić Krapp, predsjednica skradinskog vijeća, ističući da taj grad zbog turizma ima solidan budžet.
Dušan Nogić, predsjednik VSNM-a Brodsko-posavske županije, kazao je da je njihov prostor nauslovan. Kako je objasnio, riječ je o podrumu koji poplavi za većih kiša. Dejan Mihajlović iz VSNM-a Karlovačke županije rekao je da se ne može govoriti o dobroj suradnji ako vijećnici za svoj rad dobivaju malo novca. Dao je primjer općine Krnjak koja s budžetom 4.000.000 općinskom VSNM-u daje 27.000 kuna godišnje, dok pojedini gradovi, koji imaju budžete veće za nekoliko desetaka puta, ‘svojim’ vijećima daju drastično manje. Dragiša Pilipović, predsjednik VSNM-a Zagrebačke županije, požalio se da Srbi, kojih na tom prostoru ima više negoli ostalih manjina, dobivaju isti ili manji iznos od ostalih.Okupljeni su iznijeli i neke pozitivni primjeri, kao što je učešće vijeća u izgradnji komunalne infrastrukture.
Nakon gotovo trosatne rasprave, Pupovac je sublimirao zaključke. Pored molbe da se dostave podaci o stanju svakog pojedinačnog vijeća, ukazao je na potrebu stvaranja svojevrsnog almanaha s podacima i kontaktima, što bi pomoglo u povezivanju i stvaranju zajedničkih programa. Naglasio je i potrebu profiliranja partnerstva u radu vijeća.
- Prije svega je potrebno uspostaviti suradnju sa SPC-om oko pitanja vjeronauka, obilježavanja slava, obnove crkava i uređenja grobalja. Tu su i antifašističke organizacije koje su za nas važne, jer štite antifašistički pogled na svijet nasuprot ekstremnih nacionalista i sljedbenika nacizma i fašizma. Nezavisno od sadašnjih okolnosti, sa SKD-om ‘Prosvjeta’ moramo realizirati zajedničke programe po pitanju obrazovanja i kulture. Naši partneri su i organizacije za ljudska i manjinska prava s kojima treba otvarati prostor za dijalog i suradnju. Mora se naći i prostor za zajedničko djelovanje s vijećima drugih manjina - rekao je Pupovac i kao važnu istaknuo komunikaciju s lokalnim vlastima.
Podsjetio je i na ovlasti manjinskih vijeća koje podrazumijevaju i borbu za komunalije, obrazovanje, zapošljavanje i zaštitu okoline. Najavio je i naredne sastanke, onaj sljedeći na temu programa rada vijeća. S obzirom da ove godine pada 20. godišnjica osnivanja SNV-a, Zajedničkog veća opština (ZVO) i SDSS-a, ukazao je na mogućnost zajedničkog organizirana Velike skupštine Srba u proljeće.
Prisutne su pozdravili Dragan Crnogorac, predsjednik ZVO-a, koji je naglasio da se još govori o statusnim pitanjima, a da nitko nije počeo raspravu o problemu asimilacije Srba u hrvatsko društvo, i Mile Horvat iz Kluba zastupnika SDSS-a koji je govorio o pritiscima na zajednicu.
Gromki aplauz dobio je predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer koji je rekao da manjine trebaju zajednički istupati kako bi se prevladalo probleme koji se ne mogu riješiti preko noći.
- Nemajte nasjedati na provociranja i dijeljenje, jer samo zajednička snaga može donijeti rezultate. A dok sam na ovoj funkciji, garantiram da se Savjet nikad neće pokolebati, niti ćemo dozvoliti da nam jedna od 57.000 udruga određuje što ćemo raditi - poručio je Tolnauer.