Sajam zavičaja u Novom Sadu svake godine privlači impozantan broj izlagača, pa je tako 8. i 9. februara okupio više od 200 učesnika koji su prikazali bogatstvo srpskog naroda iz zemalja u regionu.
Organizator manifestacije je Fond za izbegla i raseljena lica Vojvodine, čija je namera na ovakav način čuvati tradiciju srpske zajednice i van granica matične države. Već tradicionalno, učešće na Sajmu ovog februara imalo je i Zajedničko veće opština iz Vukovara, u partnerstvu sa brojnim udruženjima i opštinama s područja njegovog delovanja.
- Predstavili smo se kao zajednica sa područja istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema. Sajam je prilika da se sretnemo s prijateljima i udruženjima koja neguju srpsku kulturu, jezik, tradiciju i običaje. Ujedno pruža mogućnosti za dogovore o novim programima, proširenju kruga prijatelja, te intenziviranju ili unapređivanju dosadašnje saradnje - istakao je Drakulić.
Govoreći o konkretnim inicijativama, spomenuo je uspostavljanje partnerstva sa Srbima iz Rumunije, s kojima su razgovarali i o povezivanju određenih jedinica lokalne samouprave na mogućim projektima.
- Pokazali smo narodne nošnje, koje su karakteristične za naše područje, kuhinju, delicije tradicionalne za naš kraj te slane i slatke specijalitete. Utisci sa Sajma su više nego pozitivni, a poslane poruke usmerene na očuvanje nasleđa i tradicije - rekla je viša stručna saradnica za poljoprivredu u ZVO-u Biljana Bebić.
Uz izložbeni deo, na Sajmu su organizovani i radni paneli.
Među organizacijama sa područja Vukovarsko-sremske i Osječko-baranuske županije, koje su učestvovale na Sajmu, bili su Kulturno-umetničko društvo Sloga iz Vukovara, Srem iz Markušice, Živojin Žiko Mandić iz Kneževih Vinograda, Udruženje žena Boboćanke, vukovarsko Udruženje žena Jelica, Etno sekcija Svilen konac iz Bršadina, te Plavi Dunav iz Borova. Doprinos kulturno-umetničkom delu programa dali su članovi Ansambla narodnih igara i pesama iz Vukovara te Zavičajnog udruženja Srba Ozrena i Posavine iz Borova.