Kulturno-prosvetna zajednica Republike Srbije, u saradnji s Ministarstvom spoljnih poslova, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije, ove godine je 49. put dodelila Zlatnu značku i povelju, istaknuto državno priznanje za doprinos u razvoju kulture.
Među ovogodišnjim laureatima bila je i dr. Dejana Ocić, rođena Beograđanka, koja je poslednju deceniju svoje stvaralaštvo usmerila i na zavičaj svog oca, književnika Đorđa Ocića i svojih predaka poreklom iz Dalja. Priznanje za predan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos u širenju kulture na druga područja, uručeno joj je povodom Dana pobede u Velikom ratu, u Narodnom pozorištu Srbije. Značajno joj je iz nekoliko razloga.
- Lepo je obrazloženo, diskretno je, a opet toliko značajno i kazuje mnogo - ocenila je nagradu Ocićeva. Iako po opredeljenju i zanimanju, u kulturi i obrazovanju deluje na području Republike Srbije, poslednjih godina svoje delovanje proširila je na istok Hrvatske, odnosno područje koje je njen otac nazvao Erdabovo, a obuhvata prostor Erduta, Dalja, Borova i Vukovara.
- Ideja je da tradicija ne bude samo prisećanje na neku prošlost i prekrivena velom prašine, nego nešto što na svoj način, preoblikovano i usklađeno sa estetikom i savremenim vrednostima, može da bude aktuelno i moderno - naglasila je Ocićeva. Svi sadržaji povezani su sa kulturom iz Srbije, ali istovremeno povezuju Srbe s ostalim zajednicama u Hrvatskoj.
Pre pet godina, uz podršku prijatelja, osnovala je i Udruženje Đorđe Ocić, pokrenuvši tako delovanje na očuvanju uspomene na svog oca. Udruženje je svojim radom na čuvanju uspomene na književnika ali i na razvoju kulture, učinilo da zaživi njegova rodna kuća u Dalju i da Dom Ocića postane značajno sedište kulture. Da u tome uspevaju, pokazali su brojni programski sadržaji realizovani unazad nekoliko godina.