U nastavku serijala "Velikani slikarstva", Srpski dom Vukovar je uz podršku Muzeja grada Beograda organizovao veče posvećeno Paji Jovanoviću (1859. – 1957.), jednom od najznačajnijih srpskih slikara svetskog glasa i renomea. Uz stručno predavanje i izložbu odabranih reprodukcija slika na platnu iz bogatog fundusa Muzeja grada Beograda, posetioci su imali priliku da uživaju i u virtuelnoj šetnji kroz muzej Paje Jovanovića pomoću VR naočara. Predavanje je održao kustos muzeja Dušan Jovanović, ističući najznačajnije segmente iz bogatog i dugogodišnjeg života istaknutog slikara i intelektualca iz perioda realizma, koji je svojim delovanjem ostavio veliki trag u srpskoj i evropskoj umetnosti.
- Izložba u Vukovaru predstavlja presek slikarstva Paje Jovanovića tokom celog života i pokazuje da je stvarao do poslednjeg dana u istom stilu, ali je obeležio epohu kroz različite motive - rekao je kustos muzeja. Istakao je da se Jovanović proslavio kao salonski slikar, stvarajući u okviru visokog društva u Beču tog vremena, što ilustruje nekoliko portreta cara Franje Josipa. Jovanović je u najznačajnijem periodu stvaralaštva, baveći se istorijskim kompozicijama ušao u svaki srpski dom, jer su dela stvarana u nekoliko primeraka, a reprodukcije su predstavljale deo porodične relikvije, koja se prenosila.
- Na slikarskim platnima zabeležio je najznačajnije događaje srpske istorije, te život i običaje balkanskih naroda. Zahvaljujući delima sa temama iz narodnog života i onima sa istorijskom tematikom, snažno je uticao na likovno obrazovanje, kulturu i rodoljublje naroda - istakao je muzejski kustos.
U dugoj umetničkoj karijeri, Pajo Jovanović je ostvario izuzetna dela: istorijske kompozicije (Seoba Srba, Proglašenje Dušanovog zakonika), žanr scene (Kićenje neveste, Borba petlova, Mačevanje) i veliki broj portreta poznatih ličnosti (Mihailo Pupin, kralj Aleksandar i kraljica Marija Karađorđević). Ogledao se u crkvenom slikarstvu izvodeći ikonostase u crkvama u Dolovu i Novom Sadu. Kao istaknutom portretisti, Jovanoviću je supruga Mudi bila velika umetnička inspiracija. Izložene slike deo su privatne kolekcije slikara koju je 1950. godine poklonio Muzeju, zajedno sa svim predmetima iz svog bečkog ateljea, a nalaze se u Muzeju Paje Jovanovića. Direktor Srpskog doma Nebojša Vidović podsetio je da je u okviru spomenutog ciklusa, ranije održano predavanje o Urošu Prediću, koji je stvarao u istom vremenskom periodu, kao i Jovanović.
- Uz sličnosti, nastojimo da ukažemo i na različitosti u njihovom dugogodišnjem stvaralaštvu. Obojica su bili i savremenici, ali njihov način života i filozofski stil su različiti - rekao je Vidović.