Novosti

Društvo

Viza nade

Piroglu, koji je u Turskoj optužen za terorizam, iz Prihvatlišta za strance pušten je 9. jula, a iako je u dva navrata pokušao doći do neke države u kojoj mu kao turskom državljaninu neće trebati viza i koja ga neće odmah izručiti Turskoj, to nije uspeo. Vraćan je nazad u Srbiju, a rok da je napusti uskoro ističe

Large internacionala  ko%c5%beul

Demonstracije za puštanje Edževita Piroglua u Briselu (foto Free Ecevit Piroglu/Facebook)

Za svega nekoliko dana ističe rok od 30 dana da Edževit Piroglu, Kurd sa turskim državljanstvom, koji je u Turskoj optužen za terorizam, a koji je već tri godine praktično u pritvoru u Srbiji, napusti Srbiju. Taj rok je propisao MUP nakon što je Apelacioni sud doneo rešenje protiv izručenja Turskoj koja Piroglua tereti za terorizam i ratovanje na teritoriji strane države zbog učešća u sukobima u Siriji, zbog čega je za njim raspisala i Interpolovu poternicu. Apelacioni sud je u dva navrata obarao presudu Višeg suda, odnosno vraćao suđenje na početak, da bi treći put i definitivno oborio presudu koja nije išla Pirogluu u prilog.

Piroglu je iz Prihvatlišta za strance pušten je 9. jula, pa iako je u dva navrata pokušao doći do neke druge, za njega, slobodne teritorije, a to znači države u kojoj mu kao turskom državljaninu neće trebati viza i države koja ga neće odmah izručiti Turskoj, to nije uspeo. Vraćan je nazad. Osim što je Kurd, još je i politički levičar što mu također ne ide u prilog pred turskim vlastima, a borio se i protiv Islamske države. U Beograd je došao slučajno. Kako kaže njegov advokat, Milan Vuković, išao je iz Katara, preko Beograda u neku od evropskih zemalja. I tu su prilikom kontrole utvrdili da je na Interpolovoj poternici.

U junu 2021. završio je u ekstradicionom pritvoru 100 dana, što je maksimalan rok, nakon čega je MUP odredio boravak u Prihvatilištu za strance i to opet na maksimalan rok od 180 dana. Dva puta se to ponavljalo, tri puta se sudilo iz početka, dva puta je štrajkao glađu po više od 100 dana čime je ozbiljno ugrozio svoje zdravlje.

Vuković ističe da je čitav slučaj od samog početka imao dosta manjkavosti, sa mnogo uloženih žalbi. Prvo je Međunarodnom sudu uložio žalbu na rešenje o pritvoru od 30 dana, koliko je dobio na početku. Zatim je tražio odlaganje ročišta pred sudijom za prethodni postupak, koje je bilo zakazano za oktobar 2021., zbog toga što dokumentacija nije prevedena na srpski jezik, "što je po zakonu nužno kako bih se ja kao branilac upoznao sa dokumentacijom i optužbama koje mu se stavljaju na teret", napominje on.

- Odmah nakon toga doneto je rešenje o ispunjenosti uslova za ekstradiciju po zamolnici Turske. Žalili smo se Apelacionom sudu, koji je žalbu prihvatio sa uputstvom prvostepenom sudu da reši pitanje prevoda dokumentacije - navodi Vuković.

Turska je tražila izručenje Piroglua za pet krivičnih dela – članstvo u terorističkoj organizaciji, učešće u ratu u Siriji, nošenje oružja, ucenu i nasilje na javnom mestu. Konačna odluka Apelacionog suda ide u prilog Vukovićevoj tvrdnji da dokazi za navode u optužnici, za tih pet krivičnih dela, nisu validni. Zadržaćemo se na onoj koja je i Turskoj najvažnija – članstvo u terorističkoj organizaciji. Tu je, tvrdi Vuković, napravljena konfuzija i oko članstva u partiji kojoj Piroglu pripada.

Piroglu je bio pripadnik, pa i predvodnik opozicione Socijalističke demokratske partije u Turskoj. U Siriji je boravio od 2015. gde se borio protiv Islamske države u Narodnim odbrambenim jedinicama (JPG). Vuković napominje da ga u Turskoj terete da je bio član Kurdske radničke partije (PKK), koja je i u SAD-u proglašena terorističkom organizacijom.

- Te dve partije su suprotstavljene ideološki i po načinu delovanja - pojašnjava on.

Sve je to uvideo i Apelacioni sud i, uslovno možemo reći, oslobodio Piroglua. Uslovno, jer uskoro mu ističe onih 30 dana, kojima je MUP dodao rešenje i o zabrani ulaska u Srbiju na godinu dana. Ako je bilo političkih pritisaka iz Turske, sa kojom Srbija ima dobre odnose, ti pritisci su bili na nižem sudu, tvrdi Vuković dodajući da je Apelacioni sud potvrdio samostalnost u donošenju odluke.

Podseća i da je na nedavnom susretu ministara spoljnih poslova Srbije i Turske, u Ankari, turski ministar naglasio da između Srbije i Turske nema otvorenih pitanja, osim izručenja jednog teroriste. Veruje da je reč o Pirogluu koji je sad u vakuumu iz kog trenutno ne zna kako da izađe.

- Ako bi otišao u bilo koju zemlju koja poštuje odluke Interpola, on bi bio uhapšen i tamo bi bio vođen postupak. Možda u blažoj formi nego ovde - objašnjava Vuković.

Piroglu je podneo zahtev za humanitarnu vizu u Nemačkoj, ali odgovora zasad nema. Jednom je krenuo za Brazil, za koji mu nije potrebna viza, ali je zaustavljen u Beču i vraćen u Srbiju. Izbor država gde mu ne treba viza, a koje ga ne bi izručile Turskoj je mali. Malo je i vremena do isteka 30 dana i jedino što je preostalo je kupovina vremena, ističe Vuković.

- Ako se ne uspe ishoditi nekakva viza do 8. augusta mi možemo podneti zahtev za odlaganje prinudnog izvršenja. Ako MUP odbije njegov zahtev za odlaganje izvršenja, imamo pravo žalbe u roku od osam dana. Žalba odlaže izvršenje, a posle ima upravo tužbe Upravnom sudu. MUP može doneti rešenje da se odlaže izvršenje na period od šest meseci do godine dana - objašnjava Vuković.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više