Predstavnici Koordinacije vijeća srpske nacionalne manjine Koprivničko-križevačke županije prošlog su utorka, povodom komemoracije, posjetili mjesto nekadašnjeg ustaškog logora Danica koji je pred 80 godina osnovan u neposrednoj blizini Koprivnice. Ispred ulaznih vrata logora, vijećnici i vijećnice položili su vijence i minutom ćutanja odali poštovanje svim stradalima. Kroz logor Danicu, prvi koji su ustaške vlasti osnovale u NDH, prošlo je najviše logoraša srpske i jevrejske nacionalnosti, ali i onih hrvatske, romske i drugih nacionalnosti. O komemoraciji na Danici županijsko vijeće srpske nacionalne manjine objavilo je i službeno priopćenje, u kojem se referiraju na izostanak poziva na službenu gradsku komemoraciju.
"Koordinacija vijeća srpske zajednice koprivničko-križevačke županije, usprkos gubitku pamćenja, sposobnosti rasuđivanja i promjenama osobnosti od strane lokalnih vlasti, odala je počast nevino stradalim žrtvama prvog ustaškog sabirnog logora Danica. Na mjestu logora je sačuvano Spomen područje Danica koje ima i status zaštićenog kulturnog dobra. Iz njega je početkom 90-tih uzeta lokomotiva Katica koja je prevozila zatočenike i odnesena u centar Zagreba, bez ikakve oznake da se radi o 'svjedoku ustaške strahovlade i terora'. Vagon u kojem su prevoženi zatvorenici na gubilište se za to vrijeme raspada u dvorištu Željezničkog muzeja. U isto vrijeme je spomenik palim borcima iz centra Koprivnice uklonjen s kosturnice i simbolički deportiran u logor Danica. Broj logoraša koji su prošli kroz Danicu nemoguće je točno utvrditi. Logoraša Danice, prema spolu, bilo je 3902 muškarca i 369 žena, a bilo je i 107 djece. Prema nacionalnosti bilo je 2830 Srba, 812 Židova, 504 Hrvata, 125 Roma, 30 Muslimana, 15 Crnogoraca i drugih", stoji u priopćenju.
Na udaru ustaških vlasti u NDH, pored Srba, Jevreja i Roma, najprije su se našli predratni komunisti i antifašisti, a među prvim komunistima u logoru ubijen je Dragan Cetušić, Srbin iz Vojakovačkog Osijeka. Ništa bolje nisu prošli ni drugi logoraši. Pojedini su ovdje takođe ubijeni, a većim dijelom bili su odvedeni u druge logore smrti. Nakon što je rat već bio završio, komunistička je vlast 1947. godine, poslije održanog suđenja, na ruševinama Danice javno objesila ustaškog komandanta logora Martina Nemeca.