U Bijelom Brdu je svečano otvoren pogon firme ‘BB Oil’ za proizvodnju ekološkog, hladno presovanog ulja koji je izgrađen u jednoj od tri preduzetničke zone na području opštine Erdut. Iz ove fabrike uskoro će na tržište biti plasirana ekološka ulja od orašastih plodova i uljarica: oraha, lešnika, badema, lana, uljane repice i suncokreta.
- Odlučili smo se za ovakvu vrstu proizvodnje jer smo primetili da nema takvih proizvoda na tržištu dok je istovremeno potražnja za njima velika. Sama proizvodnja je čista, vrlo jednostavna i automatizovana do najvišeg stepena. Sirovinu za proizvodnju nabavljamo na tržištu, od domaćih ekoloških proizvođača - rekla je Lidija Ambroš, izvršna direktorica ove firme, dodajući kako bi uskoro u rad trebao biti pušten i mlin za proizvodnju suvih peleta koji će se prerađivati u kvalitetna ekološka brašna bez glutena.
Ova grinfild investicija vredna je milion eura, a finansirana je privatnim kapitalom firme GEOprem d.o.o. Osijek te dve privatne osobe. Predstavnik GEOprema i direktor BB Oila Slavko Vukadinović ističe kako se radi o potpuno zaokruženom procesu proizvodnje bez ostataka.
- Imamo ulje kao prvu frakciju, druga je pelet za brašno i treća frakcija je pelet koji ne ide za brašno već za stočnu hranu. Tu zadnju frakciju prodamo svu, direktno iz firme ide u kamion i odlazi za Sloveniju odakle su nam prvi veliki kupci - kaže Vukadinović i naglašava kako je sve ekološka proizvodnja. Pojasnio je zašto su se odlučili za investiciju baš na području erdutske opštine.
- To je nekako intuicija, tražiš gde su prijatelji i gde se osećaš ugodno. Ljudi u Opštini Erdut su bili veoma kooperativni, brzo su nam našli lokaciju koja je potpuno urbanistički uređena. Glavni izvođač radova je takođe s područja ove opštine. Saradnja je odlična, kad god nam nešto treba, oni su uvek tu, tako da smatram da smo pogodili s izborom lokacije - ističe Vukadinović.
BB Oil trenutno zapošljava četvero radnika, ali u planu je proširenje proizvodnje.
- Ovo smo zamislili kao osnovu za širenje dalje. Idemo na farmaceutsku, kozmetičku i prehrambenu industriju u smislu da razvijamo nove proizvode - najavila je Ambroš dodajući kako to nameravaju učiniti u saradnji s osječkim Prehrambeno-tehnološkim fakultetom koji od samog početka prati čitav projekat.
Dekan ovog fakulteta Jurislav Babić dodaje da učestvuju i u zajedničkim prijavama projekata koji imaju za cilj opremanje, istraživanje, razvoj novih proizvoda, razvoj novih tehnologija i investiranje u proizvodnju. Proizvodni pogon u rad je svečano pustio osječko-baranjski župan Ivan Anušić naglasivši da su investicije poput ove ključne za privredni oporavak istoka Hrvatske, a zadovoljan je i načelnik Opštine Erdut Jugoslav Vesić.
- Ovakvih pogona nam treba puno više i nadamo se da će i ovakvih investitora biti više - kaže Vesić i dodaje kako Opština Erdut nudi određene pogodnosti, ali da bi i država trebala konkretnije poticati preduzetnike da ulažu u istok Hrvatske ‘kako bi ova žitnica Evrope krenula napred’.