Stradao je stroj koji nam je jako važan za daljnju proizvodnju, ostali smo bez struje i grijanja, kompletna proizvodna hala prekrivena je čađom, popucali su stakleni zidovi, a oštećen je i dio krovišta – nabraja Dragutin Varga, izvršni direktor ivaničkog Itasa – Prvomajske, štetu koju je prošlog tjedna uzrokovao požar u toj jedinoj preostaloj tvornici alatnih strojeva u Hrvatskoj.
Požar je izbio zbog tehničkog kvara u glavnoj proizvodnoj hali, a šteta se zasad procjenjuje na oko 15 milijuna kuna. Itas trenutno radi s kapacitetom od 30 posto, i to samo u dijelu lake strojne obrade, pa se većina ostalih radnika dala u čišćenje pogona i sanaciju drugih kvarova.
- Trenutno pronalazimo specijalizirane firme za čišćenje i popravljanje rasvjete i grijanja. Doslovno se borimo iz dana u dan – govori nam Varga i dodaje da ih je ugodno iznenadio veći broj lokalnih firmi koje su im ponudile pomoć u građevinskom materijalu i ostalim uslugama.
Radnici tvornice koja funkcionira po principu djelomičnog radničkog dioničarstva i kao takva predstavlja rijedak preostali primjer samoupravljanja, sada su se našli u novom problemu. Kako su Novosti već pisale, račun Itasa je uoči izbijanja pandemije koronavirusa bio blokiran, a dug prema banci i gradskom plinskom poduzeću iznosio je oko 900.000 kuna. Dio novca potraživala je i Porezna uprava, a radnici su radili bez plaće. Država, koja dotad nije htjela ni čuti za njihove zahtjeve, na kraju im je poslovanje djelomično olakšala kroz subvencije za očuvanje radnih mjesta u koroni, a Itasovci su u prvoj polovici 2020. vlastitim sredstvima uspjeli odblokirati račun firme. Vjetar u leđa dale su im i nove narudžbe njemačkog partnera. Međutim, sada su im u požaru stradali praktički gotovi proizvodi koje su uskoro trebali isporučiti naručitelju.
- Partneri dolaze ovih dana pa ćemo zajedno procijeniti hoćemo li dosad izrađene strojeve uspjeti popraviti ili ćemo cijelu narudžbu morati raditi ispočetka. Samo jedan takav stroj vrijedi 68.000 eura, a u požaru ih je stradalo šest. Zbog toga sam sazvao skup radnika i objasnio im u kakvoj smo situaciji. Pošto trenutno nema isporuke mašina, ne znam kako ćemo isplatiti plaće, a to je osnovno. Bit ćemo pametniji nakon sastanka s ljudima iz Njemačke – govori Varga.
U prvim danima nakon požara tvornicu su obišli varaždinski župan Anđelko Stričak i gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić. Dok je Stričak poručio kako ne preostaje drugo nego kucati na sva vrata u nastojanju da se pomogne Itasu, Batinić im je obećao konkretnu pomoć.
- Iako su zakonske mogućnosti gradskog proračuna po pitanju usmjeravanja novca u privatne tvrtke ograničene, ivanečka uprava razmotrit će način da pomogne Itasu. Jedan od načina je da zamrznemo gradska potraživanja u slučaju nemogućnosti plaćanja u rokovima. Nakon ukupne, službene procjene štete, vidjet ćemo što i kako dalje – rekao nam je Batinić.
Gradonačelnik Ivanca smatra da bi pomoć Itasu trebala pružiti i država, poručujući da je to prije svega pitanje za nadležno ministarstvo.
- U slučaju da se, ne daj bože, Itas ugasi, Hrvatska bi ostala bez jedine tvornice koja proizvodi alatne strojeve. To bi bio ogromni tehnološki gubitak, a ne zaboravimo da je u Itasu zaposleno oko 130 radnika – upozorio je Batinić.
No Varga kaže kako poučen ranijim negativnim iskustvima nema velika očekivanja od države.
- Za pomoć smo im se obratili 2020., i to u momentu kada smo imali odobreni europski projekt u iznosu od 5,3 milijuna kuna. Međutim, Ministarstvo gospodarstva, HBOR, Hrvatska poštanska banka i Agencija za malo gospodarstvo na kraju su nas odbili pod obrazloženjem da ja, kao direktor, nemam visoku stručnu spremnu. Toliko o državnoj pomoći – govori Varga.