Novosti

Politika

Tamara na strani svetla

Da nema novinara koji se bune, bore i viču imali bismo medijsko zgarište. Da nije tih što vode unapred naizgled izgubljene bitke, oni moćni i silni odavno bi nas pregazili ugušivši svaku naznaku slobodne reči, naglasila je Tamara Skrozza primajući novinarsku nagradu "Dušan Bogavac"

Large tamara

Tamara Skozza prima nagradu "Dušan Bogavac" (foto Dejan Kožul)

Novinarska nagrada za etiku i hrabrost "Dušan Bogavac" dodeljena je ovogodišnjoj laureatkinji Tamari Skrozzi, novinarki agencije FoNet.

Obrazlažući zašto je Tamara Skrozza dobila prednost u odnosu na Bojanu Jovanović (KRIK), Radmila Markovića (BIRN), Vladimira Kostića (CINS) i Aleksandra Đorđevića (BIRN), član žirija dugogodišnji kolega iz nedeljnika Vreme Slobodan Georgiev nagrada dodeljena njoj kao osobi, jer je za novinarstvo već dobila sve moguća priznanja u Srbiji.

Nagrada "Dušan Bogavac" dodeljena je Tamari Skrozzi dva meseca nakon što je na nju pokrenuta hajka u prorežimskim medijima, u kojoj su učestvovali i pojedini ministri u Vladi Srbije, o čemu smo pisali.

U svom govoru, nakon dodele nagrade, osvrnula se na prošlogodišnjeg dobitnika, Sašu Dragojla, koji se pitao ima li sve ovo smisla, što se – kako je kazala - i sama pita. Istakla je da češće nego bi volela pomisli da su sve bitke izgubljene i da bi bilo pametnije gledati na novinarstvo "kao običan posao koji se završava izlaskom iz redakcije, ne zameriti se nikome, ne talasati po i inače uzburkanom moru".

- Novinari koji tako rade svoj posao možda nisu na spisku dobitnika novinarskih nagrada, ali nisu ni na naslovnim stranama tabloida, niko ih ne zagleda na ulici, niko ih ne sprečava da žive normalni život. Sačuvali su svoj mir, prijatelje i privatnost - navela je ona, pa je sagledala i drugu stranu, kojoj i sama pripada, a to su oni koji "žive novinarstvo, koji govore kad ih niko ne pita – koji galame, koji se bune, koji gore".

Za njih ističe da su često u sukobu sa sobom i svojim neposrednim okruženjem, na meti moći, te da su neshvaćeni i u sopstvenom esnafu, kao i da se svakodnevno suočavaju sa pitanjem o smislu svega što rade, jer sve skupa deluje kao unapred izgubljena bitka koju su vodili i mnogi drugi novinari i novinarke pre njih.

Napomenula je da su mnogi stradali od aždaje protiv koje je bio i Dušan Bogavac, a koja je prisutna i nakon više od pola veka. Posebno je istakla Bojana Tončića, kao jednog od dobitnika nagrade, a koji su stradali zbog užasa u kojima žive.

Čemu onda sve to, upitala se na kraju, te je dala i odgovor:

- Upravo zato što ta aždaja i dalje bljuje vatru, što užas postaje naše prirodno okruženje. Da nije novinara koji gore teško da bi imali išta što se može nazvati medijem. Da nije tih što se bune, bore i viču imali bismo medijsko zgarište a ne kakvu, takvu medijsku zajednicu. Da nije tih što vode unapred naizgled izgubljene bitke oni moćni i silni odavno bi nas pregazili ugušivši svaku naznaku slobodne reči - naglasila je.

Na kraju je zaključila da je danas mrak sve gušći, kao i da su pritisci sve suptilniji i opasniji, a da mediji i novinari hodaju po minskom polju.

- Zbog svega toga neopisivo sam ponosna što danas stojim ovde sa vama, na strani svetla. Među kolegama i kolegicama koji su se borili i koji se bore ne štedeći nikoga i ništa, a najmanje sebe - navela je na kraju.

Predstavnik Fondacije “Dušan Bogavac” Filip Mladenović istakao je da je ovogodišnja nagrada posvećena uspomeni na Dadu Vujasinović, novinarku koja je ubijena 1994. godine kad nagrada nije dodeljena, što se desilo i 1999. godine nakon ubistva Slavka Ćuruvije.

Nagradu dodeljuju Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Fondacija "Dušan Bogavac".

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više