Upravni sud grada Frankfurta odlučio je da jedan od utemeljitelja kultne grupe Pink Floyd Roger Waters smije održati koncert u tamošnjoj dvorani Festhalle, zakazan za 29. svibnja.
Frankfurtske vlasti zabranile su koncert početkom ožujka, nakon što su ustvrdile da je Roger, inače aktivist za prava palestinskog naroda, antisemit te da stoga ne priliči da koncert održi na lokaciji bremenitoj simboličkim povijesnim značajem.
Dvorana Festhalle, naime, izgrađena je na mjestu nacističkog zatvora s kojeg su, nakon pogroma Kristalne noći, Židovi odvođeni u koncentracijske logore.
Izraelski dnevnik Haaretz objavio je tada da je gradsko vijeće Frankfurta Watersa nazvalo "jednim od najpoznatijih antisemita na svijetu", jer je "više puta pozivao na kulturni bojkot Izraela, povlačio paralele između vlasti Izraela i režima aparthejda u Južnoafričkoj Republici i vršio pritisak na umjetnike da otkazuju svoje nastupe u Izraelu".
Prije toga, Waters je u više navrata kritiziran zbog svojih stavova o ratu u Ukrajini prema kojima taj sukob nije isključivo agresija Rusije na Ukrajinu, već i posrednički rat koji NATO savez i SAD koriste za svoje vlastite geopolitičke ciljeve. Waters je zbog toga prošle godine samoinicijativno otkazao dva najavljena koncerta u poljskom Krakowu, nakon što su tamošnji gradski vijećnici najavili da će glasati o prijedlogu da ga se proglasi personom non grata.
No za razliku od Poljske, jednog od pionira "iliberalnih demokracija", odnosno ultrakonzervativnih autoritarnih režima, u Njemačkoj se još uvijek drži do temeljnih demokratskih vrijednosti, pa se ni frankfurtski Upravni sud nije dao pretjerano impresionirati diskvalifikacijama na račun Watersa.
Sud je u svojoj odluci ustvrdio da bi zabranom koncerta bilo prekršeno Watersovo pravo na jednak tretman pred zakonom, pa tako i na pristup uslugama koje Festhalle pruža kao gradska ustanova.
Očitovao se i u vezi argumenta prema kojemu Watersu treba zabraniti korištenje dvorane zbog toga što je s te lokacije 1938. godine oko 3000 Židova odvedeno u koncentracijske logore.
"Ne postoji pravna osnova za zabranu koncerta na temelju povijesnih događaja", zaključili su suci, koji su smatrali i da bi se zabranom prekršilo Watersovo pravo na umjetničku slobodu i da se njegovim koncertom u Festhalleu neće oskvrnuti dostojanstvo žrtava nacizma koje su tamo stradale.
S druge strane, suci Upravnog suda u Frankfurtu ocijenili su da je jedan od rekvizita koji se mogao vidjeti na ranijim Watersovim koncertima – golemi balon u obliku svinje ukrašen Davidovom zvijezdom i nizom drugih simbola poput znaka "peace" – ipak pretjerano "neukusan". Ustvrdili su i da se Waters "koristi simbolima koji su evidentno povezani s nacionalsocijalističkim režimom", te da je to naročito neukusno kada se u obzir uzme lokacija na kojoj će se održati koncert.
Ipak, smatraju da cijeli koncept treba promatrati kao umjetničko djelo nad kojim sud nema nadležnost. Rogerov nastup "ne glorificira ni ne relativizira nacističke zločine niti se identificira s nacističkom rasnom ideologijom'", zaključili su frankfurtski suci.
Nezadovoljstvo, pa i konsterniranost ovom sudskom odlukom izrazilo je nekoliko organizacija, poput Međunarodnog komiteta za Auschwitz, čiji je predsjednik Christoph Heubner odluku nazvao "vrijednom prijezira' i 'napadom na dignitet žrtava i sjećanja njihovih obitelji".
Iz Središnjeg vijeća Židova Njemačke poručili su pak da su "šokirani što upotreba simbola temeljenih na nacionalsocijalizmu prolazi bez pravnih posljedica".
Davidova zvijezda na balonu prvi se put pojavila na Watersovom koncertu u Belgiji 2013. godine, a sam Waters tom je prilikom nastupio odjeven u dugački kožnati kaput s crveno-bijelom trakom na ruci i replikom automatske puške. Ta je scenografija popratila izvedbu pjesme '"In the Flesh", koja govori o rasističkom nasilju prema Židovima, crncima i queer osobama.
Upitana za komentar, američka organizacija Anti-Defamation League odgovorila je tada da bi "bilo bolje da je Waters izbjegao korištenje Davidove zvijezde", ali i da smatraju da u tome 'nema antisemitske namjere'. Četiri godine kasnije regionalna javna televizija WDR u Kölnu povukla je sponzorstvo Watersovog koncerta u tom gradu nakon javne peticije koju je potpisalo oko 1500 ljudi.
Sam Waters više je puta objasnio da upotreba tog simbola "predstavlja Izrael i njegove politike, koji su legitiman predmet svakog oblika nenasilnog protesta". Rekao je i da se na balonu često nalaze i različiti drugi simboli, poput raspela i logotipa Mercedesa, McDonald'sa i Shella.
Waters već godinama podržava pokret za ekonomski, kulturni i akademski bojkot i sankcije protiv Izraela (BDS), osmišljen po uzoru na pokret za međunarodnu izolaciju južnoafričkog režima 1980-ih i s krajnjim ciljem povlačenja Izraela s okupiranih palestinskih područja.
Od osnivanja 2005. godine pokret je našao saveznike u brojim zapadnim institucijama i pojedincima. Među poznatim pristašama su pokojni južnoafrički biskup Desmond Tutu, američke filozofkinje Angela Davis i Judith Butler, kanadska autorica i ekološka aktivistica Naomi Klein i filmski redatelji Ken Loach i Mike Leigh, a pokret podržavaju i neke židovske organizacije, primjerice Jewish Voice for Peace u SAD-u.