I ove godine održana je već tradicionalna ljetna kulturna manifestacija Dani kule u Kuli Jankovića u Islamu Grčkom. Tokom dva dana, 28. i 30. jula, prisutni su mogli pratiti raznovrstan sadržaj lokalnog, a istovremeno i međunarodnog karaktera.
Dani kule započeli su otvorenjem izložbe "Prvo naselje u Islamu Grčkom: priča s Graduša-Lokava" koju je predstavila autorica Kristina Horvat Oštrić s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru. Ova stručnjakinja objasnila je inicijalne rezultate arheoloških sondiranja na tom lokalitetu koji ukazuju da je u srednjem i kasnom neolitiku na tom mjestu postojalo veliko sjedilačko naselje, a iz čega se može zaključiti da je kontinuitet života u Islamu dugog trajanja.
Osim u neposrednoj blizini kvalitetnih glinenih ležišta i vodenih resursa, neolitičke zajednice su svoja naselja pozicionirale na plodnim i agrarno iskoristivim površinama povoljnim za uzgoj poljoprivrednih kultura i domaćih životinja. Nalazište je 1962. otkrio Kazimir Tomić iz Smilčića, a izložba ostaje otvorena do 28. avgusta.
Večer istog dana protekla je u znaku možda najpoznatijeg stanara Kule Jankovića, književnika Vladana Desnice koji je živio i stvarao u prvoj polovini prošlog vijeka. Njegovom djelu Narodna biblioteka Srbije u Beogradu posljednjih godina posvećuje veliku pozornost jer dvije godine zaredom dodjeljuje nagradu s imenom Vladana Desnice za roman godine.
Vladimir Pištalo i Vladan Bajčeta iz Narodne biblioteke Srbije u Beogradu predstavili su nagradu, kao i projekt izrade Desničinih sabranih djela - devet tomova u tri kola, pri čemu prvo kolo sadrži "Zimsko ljetovanje" "Pripovijetke" i "Proljeća Ivana Galeba".
U nedjelju, 30. jula uvečer svoj rad predstavili su Zosia Zaborovska, Kacper Siejkovski i Aleksandra Mrozovska, kao članovi pjevačke grupe Łada iz Poljske koja izvodi izvorne pjesme s područja Hrvatske, Srbije te Bosne i Hercegovine.
U potrazi za majstorima izvornog pjevanja, članovi te grupe od 2018. provode terenska istraživanja tokom kojih svoje nalaze dokumentiraju snimkama i zvučnim zapisima. Tako su prikazani klipovi snimljeni 2021. u Žegaru – rodnom mjestu serdara Stojana Jankovića.
Organizatori Dana kule 2023. su Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi i Srpsko narodno vijeće, a program sufinanciraju Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, Zadarska županija i Grad Benkovac.
Uz navedeni program omogućena je posjeta povijesnom dijelu kompleksa, uključujući atraktivne prostore Kule, "Tamnice", stare kuhinje s etnografskom zbirkom, kao i obilazak crkvice svetog Đurđa te parka s ribnjakom i izvorima vode.