Relativnost
Malo je ostalo do početka školske godine, stoga ovotjednu rubriku počinjemo edukativnim primjerom. Recimo, dijete vam se vrati iz škole s pitanjem što je relativnost. Imate maglovitu predodžbu odgovora, ali srećom vam je pri ruci internet, a na njemu vijest o drami u zagrebačkim Ravnicama gdje je neki luđak prijetio pred vratima stana Jadranke Kosor, bivše premijerke i predsjednice HDZ-a. Prekrio je, veli ona, ‘špijunku’, pa nije vidjela ni kako izgleda. Isprva ga je pokušala ignorirati, ali kad je shvatila da ne odustaje, pozvala je policiju koja ga je odvela. Po svemu sudeći, riječ je o osobi opsjednutoj nekadašnjom predsjednicom Vlade, ona tvrdi da joj već dugo šalje prijeteće poruke, naziva je, maltretira…E sad o relativnosti. Do prije 21 godinu, sjećate se te priče, u istom su stanu živjela braća Drobac, potomci oficira Jugoslavenske narodne armije koji je umro prije rata. Negdje 1995. godine na vrata im je banuo hrvatski ratni invalid i predložio im nešto što nisu smjeli odbiti: zamjenu njihova prostranog stana s njegovim manjim na Peščenici. Invalid se nije dugo skrasio u bivšem stanu familije Drobac, ubrzo je promijenio adresu. Tada, voljom Gojka Šuška, ministra obrane, u stan se uselila Jadranka Kosor. Na isti stan i sličnu radnju s odmakom od dva desetljeća, eto, gleda se u Republici Hrvatskoj bitno drugačije. Braća Drobac su iseljena bez pregovora, milosti i policijske aktivnosti, dok aktualna agresija nepoznatog počinitelja na vrata Jadranke Kosor zaslužuje osudu i reakciju pravne države. Tj. dvije osobe koje imaju iste pretenzije na isti stan u razmaku od dvadesetak godina policija i javnost vide sasvim drugačije.
Put
A sada malo trivijalija: još otkako su se Simona i Ante Gotovac, bivše zvijezde televizijskog žutila, svađali pred kamerama, u hrvatskim medijima nije zabilježen besmisleniji konflikt od prošlotjednog između predsjednice Kolinde Grabar Kitarović i Tihomira Oreškovića, odlazećeg predsjednika Vlade. Naime, Angela Merkel, njemačka kancelarka, odlučila se prije summita EU-a o izbjegličkoj krizi, najavljenog za 16. rujna u Bratislavi, konzultirati s čelnicima nekih država članica. U društvu slovenskog premijera Mire Cerara, austrijskog Christiana Kerna i bugarskog Bojka Borisova vidjela se i Kolinda, no Orešković je odlučio iskoristiti priliku za odlazak na vjerojatno zadnje službeno putovanje u funkciji hrvatskog premijera.‘To je pitanje oko kojeg je potrebno postići nacionalni konsenzus. Ja bih na mjestu gospodina Oreškovića doista bila sazvala sve i Vijeće za nacionalnu sigurnost, ali i predstavnike oporbenih stranaka posebno, zato jer smo u kampanji i ne znamo tko će biti pobjednik izbora’, prenemagala se Kolinda. S druge strane, Vlaho Orepić, odlazeći ministar unutarnjih poslova, potvrdio je da se Orešković prije puta konzultirao s njim. ‘Tko kaže da se nije konzultirao? Upoznao sam ga s aktualnom situacijom’, zapazio je Orepić.
S obzirom na to da Hrvatska ionako ne uživa skoro nikakav vanjskopolitički ugled, bilo bi svrsishodnije da na slične skupove ubuduće šalje umirovljenike ili radnike s plaćom manjom od tri tisuće kuna, odabrane po lutrijskom principu. Neka od Konzumovih zatočenica, na primjer, državu bi prezentirala bolje od predsjednice i premijera. Bitne odluke ionako donose drugi.