Povratnik Milan Radić iz banijskog sela Kozaperovica, toliko je puta opljačkan i pretučen od razbojnika da više ni ne pamti broj napada. Pljačkali su ga, prebijali ga, stavljali mu nož pod grlo, vezali i zlostavljali, tražili i uglavnom uzimali novac i druge vrednije stvari. Kako smo o posljednjem razbojstvu nad Radićem pisali proljetos u ‘Novostima’, prije nekoliko dana smo ga posjetili, tek da provjerimo kako je, ima li novih napada i strahuje li od eventualnih novih pljački.
- Od aprila, kada su me pretukli i odnijeli mi 440 kuna, nisu dolazili. Ali, vidite, nisu mi te pljačke jedina briga. Ima nešto što me muči još više i kako vrijeme prolazi i približava se zima, ja se sve više bojim. Nećete vjerovati, ali mene u kasnu jesen pa sve do proljeća, više od razbojnika napadaju vukovi. Ne divlji psi ili čagljevi, već pravi pravcati veliki sivi vukovi koji izlaze iz šuma u potrazi za hranom i završavaju u mom dvorištu. Mnogo puta sam bio napadnut i jedva sam se obranio. Više se bojim vukova nego razbojnika. Za pljačkaše znam što traže, pa ako im dam novac koji imam u kući, malo me prebiju i odu. Ozljede zarastu i idemo dalje, do sljedeće posjete. Ali, ovi krvoločni vukovi hoće da me zakolju i to im je jedini cilj - kaže Milan Radić.
Ne zna Milan tko ga je više puta napadao, vukovi ili razbojnici, ali dobro zna tko je opasniji. Jednom zgodom, kaže, napala ga je vučica oko koje su bila dva mala vučića. Dogodilo se to kada je, već u sumrak, išao po krave na livadu gdje pasu, da ih odvede u štalu. Vučica se zaletjela na njega i pokušala ga ugristi za vrat.
- Nije to bio prvi put da me vuk krenuo zaklati. Oni uglavnom ciljaju na vrat i to na lijevu stranu, kako bi presjekli glavnu krvnu žilu. Uvijek bih se uspio nekako iskobeljati i pobjeći, ali to je bila čista sreća. Mogao sam lako iskrvariti da su me, kojim slučajem, ugrizli - svjedoči Radić.
Jednom se zimi, kasno vratio kući biciklom od susjeda. Kad je prišao vratnicama, iz dvorišta je prema njemu pojurio čopor vukova. Počeli su kružiti oko njega, grizli su ga za noge, poderali mu hlače i čizme. U posljednji trenutak, ne silazeći s bicikla, uletio je u štalu, zatvorio vrata i tako se spasio. Od tada, po mraku, uglavnom zimi, ne usudi se izlaziti iz kuće, pogotovo ne vraćati se odnekud, jer zna da vukovi čekaju. Kupio je nekakav stari automobil, pa ako već mora izbivati iz kuće u sumrak ili noći, kad se vraća, vraća se u autu, pa neka grizu koliko god hoće.
- Kad uletim s autom pod krov od štale ili šupe, oni se ne usude ući unutra, pa mogu slobodno izaći. Nakon toga, čekam priliku da se nekako dočepam kuće. Najbolje bi bilo kad bih mogao autom ravno u kuhinju. Ja ne znam kako i da li ću se ikada riješiti ovih krvoločnih zvijeri. Razbojnike će tu i tamo, uhvatiti policija, a tko će pohvatati ove vukove? Možda bih mogao oko kuće postaviti nekakve zamke, ali čuo sam da je vuk zaštićeniji od mene, pa mogu u zatvor ako ga ubijem - objašnjava Milan Radić.
Pretpostavili smo da bi eventualno lovci mogli pomoći nesretnom Radiću, pa smo nazvali Lovački savez Hrvatske. Tamošnja radnica Zorica Sagner bila je kratka i jasna da jasnija ne može biti: vuk nije divljač, pa nije u njihovoj nadležnosti: ‘Nazovite nekakvo ministarstvo pa se tamo informirajte.’
Vukove štite Plan upravljanja vukom iz 2010. godine i direktiva EU-a. Prema Zakonu o zaštiti prirode, zabranjeni su svi oblici namjernog hvatanja, ubijanja i uznemiravanja vuka kao strogo zaštićene vrste. Ostaje pitanje: na koju adresu se može požaliti čovjek kojega napadaju i sustavno ugrožavaju vukovi. U Lovačkom Savezu kažu da s tim nemaju ništa, a policija nas upućuje na Ministarstvo zaštite okoliša i energetike. Tamo nam kažu da se obratimo Upravi za zaštitu prirode, a oni na upite odgovaraju samo putem elektroničke pošte. Teško je zamisliti kako bi se vremešni Milan Radić iz Kozaperovice uspio požaliti na napade vukova. Nema on ni telefona, ni signala za mobitel, nema ni računala, a kamoli e-mail adresu.
Odlučili smo krenuti prečacem, pa smo nazvali Sektor inspekcijskog nadzora zaštite prirode u Sisku, Ministarstva zaštite okoliša i energetike. Viši inspektor Zlatko Posavec potvrdio je da se onaj tko je ugrožen od vukova mora svakako obratiti na adresu nadležnog Ministarstva, ali je pojasnio da je kazna za ubijanje vuka, prema Zakonu, 40 tisuća kuna.
- Ako nekoga napadaju vukovi, trebao bi prije svega, ograditi svoje imanje, a nikako ubijati zaštićenu životinju jer time čini krivično djelo. Poseban problem je mogućnost da je vuk zaražen bjesnoćom. Vuk još uvijek ima hrane u svom staništu, no zimi se spušta prema naseljima, pa već sada treba poduzeti mjere - savjetuje Posavec. Ukratko, kad Milana Radića krvoločni vuk zgrabi za vrat, mora hitno poslati e-mail nadležnom ministarstvu.