U Boboti je od 19. do 21. juna održan 39. Vidovdanski sabor u organizaciji SKD ‘Prosvjeta’ pododbora Bobota i KUD-a ‘Đoko Patković’. Centralni program manifestacije bio je defile članova kulturno-umetničkih društava centrom sela i folklorni program u Domu kulture. Pored domaćina, nastupile su folklorne i pevačke grupe iz Trpinje, Borova, Ostrova, Bršadina, Silaša, Tenje, Bijelog Brda i Dvora koje su se predstavile igrama s područja Šumadije, Srema, Slavonije, Banije, Srbije, Vranjskog polja, Novskog Podgrmeča, planine Rtanj, Crne Trave i okoline Leskovca.
- Iako je Vidovdanski sabor međunarodnog karaktera ove godine zbog epidemije koronavirusa nismo mogli pozvati društva iz Srbije i Republike Srpske, već samo s područja Hrvatske. Hvala im što su se odazvali našem pozivu i smogli snage da se organizuju i uvežbaju koreografije u kratkom vremenu jer svi znamo da za vreme epidemije niko od njih nije održavao probe - kaže Svetislav Mikerević, predsednik bobotske ‘Prosvjete’. Posetioce foklorne večeri posebno su oduševili veterani folklora iz Dvora.
- Bila nam je čast i zadovoljstvo da nastupimo na Vidovdanskom saboru. Boboćani su kod nas bili prošle godine u septembru, a mi smo ovde prvi puta. Negujemo izvorni banijski folklor i nastojimo da uz igre prikažemo i neke od običaja, pa i mentalitet Banijaca koji često, pa tako i večeras izaziva smeh i aplauze - priča Marijan Janošević, sekretar ‘Prosvjete’ u Dvoru.
Vidovdanski sabor bio je prilika da se i domaćini pokažu u najboljem svetlu, a imaju i čime da se pohvale. Prema rečima Đurđice Nedić, predsednice KUD-a ‘Đoko Patković’, društvo ima oko 130 aktivnih igrača, od onih predškolskog uzrasta do veterana, a na repertoaru imaju dvadesetak koreografija.
- Manifestacije koje imaju dugu tradiciju i masovnost, posebno su važne za naše društvo, a Vidovdanski sabor je jedna od onih na koje smo izuzetno ponosni - kaže generalni sekretar SKD ‘Prosvjeta’ Slobodan Živković.
Na značaj Sabora ukazao je i Miroslav Palić, načelnik opštine Trpinja koja rad nekoliko KUD-ova s područja te opštine pomaže sa ukupno 300 hiljada kuna godišnje. Sabor je u tri dana okupio nekoliko stotina učesnika i posetilaca. Počeo je pesničkom večeri i promocijom četvrte zbirke poezije ‘Stihom kroz slavonsku ravnicu’, pesnika s područja Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije. Drugog dana Sabora održana je likovna kolonija na kojoj su učestvovali likovni umetnici iz Osijeka, Tenje, Darde i Vinkovaca, a pridružili su im se i bobotski osnovci. Uveče su dramska sekcija Prosvjetinog pododbora, članovi Udruženja ‘Čuvari pravoslavlja i srpske kulture’ i učenici Osnovne škole Bobota izveli predstavu ‘Život dale za pravoslavlje’. Bogatim programom bio je ispunjen i treći dan, od prikaza običaja pečenja rakije za koji su Boboćani sačuvali jesenji urod šljiva, do takmičenja lovačkih udruženja u gađanju glinenih golubova, šahovskog turnira i vežbe gašenja požara u kojoj je učestvovalo 150-ero dece iz nekoliko dobrovoljnih vatrogasnih društava.