Pred glinsku komemoraciju žrtvama ustaškog pokolja iz ljeta 1941., saborski zastupnici Milorad Pupovac i Boris Milošević, zajedno s Vesnom Terselič, voditeljicom Documente - Centra za suočavanje s prošlošću u četvrtak su na groblju Soteska u Novom Mestu, u Sloveniji, položili vijenac glinskom župniku Francu Žužeku.
Žužek je bio dugogodišnji župnik u Glini (1927.–1955.), te je imao značajnu ulogu u društvenom, crkvenom i vjerskom životu Gline i glinskog kraja. U povijesnoj literaturi, njegovo ime župnika najuže je vezano uz tragičnu i traumatičnu 1941. godinu, u vrijeme kada su Srbi, Židovi i Romi u NDH bili izloženi genocidu.
Ustaški teror nad Srbima u Glini i glinskom kotaru u proljeće i ljeto 1941. bio je praćen masovnim zločinima, prisilnim iseljavanjem i pokatoličavanjem, a potom i rušenjem glinske pravoslavne crkve, koja je prethodno postala stratištem nevinih ljudi.
U Spomenici župe Glina, župnik Žužek ostavio je trajna svjedočanstva najtragičnijih trenutaka glinske povijesti. Sjećanja preživjelih također potvrđuju humanu dimenziju glinskog župnika, koji je mnogim životno ugroženim Srbima Gline i glinskog kraja tih godina spasio život. Nakon sloma zločinačke ustaške NDH i oslobođenja zemlje, Žužek ostaje župnik u Glini, sve do 1955. i povratka u rodnu Sloveniju.
Kao umirovljeni svećenik, Franc Žužek je ponovo posjetio Glinu 21. rujna 1963., na poziv Gornjokarlovačke eparhije SPC-a, kada je bio počasni gost prilikom svečanog posvećenja nove glinske pravoslavne crkve. Njegov ponovni dolazak u Glinu, kao i prigodni govor na ovoj svečanosti, bio je pozdravljen sa velikim odobravanjem. U svom govoru Žužek je, između ostalog, naglasio ”da je on za vrijeme rata radio samo ono što je dužan svaki hrišćanin i čovjek da radi – da pomogne one koji su u nevolji.”
Franc Žužek, počasni kanonik, župnik i dekan u penziji, umro je 18. veljače 1965. u 79. godini života. Pokopan je na groblju u Soteska kod Novog Mesta. Na njegovom sprovodu okupilo se mnoštvo vjernika i 15 svećenika. Tom prilikom bili su prisutni i predstavnici zagrebačke nadbiskupije i glinskog dekanata. Pismeno saučešće u ime naroda glinskog kraja uputila je Skupština općine Glina, a u ime pravoslavnih vjernika poslano je pismo glinskog prote Nikole Diklića. Na sprovodu je pročitano i saučešće episkopa Simeona Zlokovića iz Karlovca.
Smrt Franca Žužeka oglašavala su i ”pravoslavna i katolička zvona na Kordunu i Baniji”, navodi se u povijesnoj literaturi.
Srpsko narodno vijeće (SNV) i Antifašistička liga RH organiziraju komemoraciju, koja će se održati u petak, u 19 sati, u Glini na mjestu nekadašnjeg pravoslavnog hrama Rođenja presvete Bogorodice, na kojem je u znak sjećanja 1969. godine podignut Spomen-dom koji je u pokušaju brisanja sjećanja 1995. godine preimenovan u Hrvatski dom čije časno ali netočno ime nosi do danas.