Prema rezultatima posljednje ankete IPSOS-a, rađene za više poljskih televizijskih kuća, vladajući nacionalisti izgubili su parlamentarnu većinu, što bi trebalo dovesti do velike političke promjene i konačnog poraza ultrakonzervativaca koji su tu državu pretvorili u jednu od najjačih utvrda desne opcije u Europskoj uniji.
Kasna anketa je ažurirana službenim rezultatima izbornih povjerenstava. Konačni rezultati nedjeljnih parlamentarnih izbora bit će poznati najkasnije u utorak. Rezultati kažu da je za konzervativni Pravo i pravda (PiS) glasalo 36,6 posto, 31 posto za Građansku koaliciju i 13,5 posto za Treći put, dok je Nova ljevica dobila 8,6 posto.
Ako bi ostali ovakvi rezultati podjela 460 mjesta u poljskom Sejmu izgledala bi ovako: Pravo i pravda 198 mjesta, Građanska koalicija 161 mandat, Treći put (Poljska 2050 i PSL) 57 mjesta, a Nova ljevica 30 mandata. Te tri opozicijske stranke spremne su formirati vladu s obzirom da imaju dovoljnih 248 mjesta.
Izlaznost je iznosila gotovo 73 posto. Premda je PiS kao pojedinačna stranka dobio najviše glasova, predviđa se da mu to neće biti dovoljno zbog slabog koalicijskog potencijala.
Ekstremno desna stranka Konfederacija dobila je tek 6,4 posto, odnosno 14 mjesta, što nije dovoljno da s bratskim PiS-om formira vlast, tako da je sada vjerojatno jedina nada – a i ona upitno - za njihovo održavanje na vlasti da Konfederacija padne ispod praga od pet posto, što bi po paritetu PiS-u donijelo najviše zastupnika.
Trenutno PiS ima 227 zastupnika u svom klubu, 129 Građanska koalicija, po 42 Ljevica i Poljska koalicija…
Kako je poznato, Poljska se sukobljava s Europskom unijom na pitanjima vladavine prava, slobode medija, migracija i LGBT pravima otkako je konzervativna nacionalistička stranka Pravo i pravda (PiS) došla na vlast 2015. Oporba predvođena bivšim predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom obećala je da će popraviti veze s Bruxellesom i poništiti reforme za koje tvrdi da potkopavaju demokratske standarde, kao što je, primjerice, ukidanje prava na pobačaj.
Međutim, ako službeni rezultati potvrde izlazne ankete, Tusk i njegovi saveznici iz Trećeg puta i Nove ljevice možda će morati pričekati tjednima ili čak mjesecima prije nego što počnu sastavljati vladu, s obzirom da je predsjednik države Andrzej Duda, inače sklon PiS-u, najavio je da bi prvo šansu mogao dati relativnom pobjedniku, što znači će premijer Mateusz Morawiecki ili neki drugi čelnik stranke dobiti mandat za sastav vlade. Dudina pomoćnica Malgorzata Paprocka kazala je: "Tako to danas izgleda, gledajući članke ustava, gledajući tradiciju". Duda je, inače, odmah nakon glasanja odletio u Vatikan gdje će sudjelovati na manifestacijama posvećenima papi Ivanu Pavlu II.
"Ako se rezultati anketa potvrde, pokazat će se da oporbi neće trebati nitko za formiranje većine u vlasti. Građanska koalicija, Treći put i Ljevica imaju dovoljno glasova za formiranje vlade. Ovo je, naravno, gigantski poraz PiS-a, jer ta formacija nema mogućnosti kupiti niti jednog zastupnika jer joj nedostaje većina", rekao je za Gazetu politolog Antoni Dudek, dok profesor Olgierd Annusewicz potvrđuje izborni uspjeh oporbe, ali i jačanje uloge predsjednika. "Ankete već dugo pokazuju da PiS neće skupiti glasove za nastavak vlasti, kao i da će za vlast biti potrebne tri stranke. Rezultati ankete također pokazuju da je većina dovoljno velika da bude stabilna. Jer PiS bi, da bi zadržao vlast, morao na svoju stranu pridobiti preko 30 zastupnika, što je nerealno. Možete dobiti tri ili pet zastupnika, ali ne možete dobiti 30. Ovi rezultati izlaznih anketa pokazuju da će doći do promjene vlasti, ali ta promjena neće omogućiti oporbi sve što bi htjela. Oporba će se morati dogovoriti s predsjednikom koji će postati najjača i najutjecajnija figura u poljskom političkom sustavu", kazao je.
Priznaje da će, ako se predsjednik pozicionira u oštru oporbu, nova vlada imati doista veliki problem. Priznaje da oporba eventualno može računati na raskol u PiS-u, koji bi dao većinu za nadjačavanje veta, no do takvog raskola teško da će doći uskoro.