Zahvaljujući projektu ‘Visitus’ čiji je nosilac Grad Sombor, a partneri Opština Erdut i Institut ekonomskih nauka iz Beograda, na području Osječko-baranjske županije u Hrvatskoj i Zapadnobačkog okruga u Srbiji stvorena je prva inovativna turistička ponuda prilagođena slepim i slabovidnim osobama. Projekat je trajao nešto više od godinu i po dana, a njegovi rezultati predstavljeni su na završnoj konferenciji u Dalju.
Jelena Eklemović, menadžerica projekta iz Preduzetničko-razvojnog centra opštine Erdut posebno ističe inovativne specijalizovane alate koji su omogućili da turistički sadržaji budu dostupniji slepim i slabovidnim osobama.
-To su digitalne ploče, odnosno samostojeći tonski info-pultovi koji funkcionišu na dodir i zvuk, na kojima je mapirano 28 turističkih tačaka na području Osječko-baranjske županije i opštine Erdut - kaže Eklemovićeva. Ploče su reljefne i u kombinaciji sa Brajevim pismom, tako da slepe osobe dodirom mogu pročitati sadržaje, a pritiskanjem digitalnog prekidača poslušati zvučni zapis na hrvatskom, srpskom, engleskom i mađarskom jeziku. Postavljene su u Kulturnom i naučnom centru ‘Milutin Milanković’ u Dalju, u blizini Erdutske kule, u Etno kući u Bijelom Brdu i u Centru za posetioce ‘Tica’ u Aljmašu.
Nabavljena je takođe oprema za slepe i slabovidne osobe; mobilni telefoni, tableti i ultrasonični štapovi, izrađene su GPS aplikacije i priručnici na Brajevom pismu, a organizovana je i obuka za 50 turističkih radnika budući da je reč o kategoriji turista sa specifičnim potrebama.
- Drago mi je zbog opreme i pomagala kojima smo korisnicima s područja opštine Erdut mogli direktno pomoći, a s druge strane i što smo podigli turističku ponudu naše opštine. Ovo je prvi projekat ovakvog tipa u Hrvatskoj i može poslužiti kao ogledni primer drugima. Ljudima koji imaju poteškoća moramo pomoći - poručuje načelnik opštine Erdut Jugoslav Vesić s kojim se slaže i zamenik gradonačelnice Sombora Antonio Ratković.
- Verujemo da će im oprema koristiti, kako u svakodnevnom životu tako i prilikom turističkog obilaska čiji je kompletan program prilagođen slepima i slabovidnima - kazao je Ratković. Na turističkoj mapi koja obuhvata Zapadnobački okrug u Srbiji, određeno je 30 takvih tačaka.
- Naše taktilne mape smo rasporedili po muzejima, gradskim upravama, turističkim organizacijama, pa čak i u ruralnom području, u Bačkom Monoštoru, gde dosta ljudi dolazi zbog rezervata prirode Gornje Podunavlje’, objašnjava Saša Bošnjak, projekt menadžer grada Sombora. Partner na projektu bio je Institut ekonomskih nauka Beograd koji je, prema rečima Petra Mitića, izradio akcioni plan s konkretnim preporukama o tome šta je karakteristično za turizam koji uključuje inkluzivne grupe. A to najbolje znaju članovi Udruženja slepih i slabovidnih osoba Vukovarsko-sremske županije.
- Savetovali smo kako treba pristupiti slepoj i slabovidnoj osobi u turizmu i ugostiteljstvu. Ukazali smo na neke osnovne stvari, naprimer da se u hotelskim sobama postave brojevi na Brajeovom pismu ili da budu reljefni, da se mogu opipati. Bilo šta da se napravi je hvalevredno - priča predsednik ovog udruženja Ivan Čavar. Dodaje kako su učestvovali i u promotivnim turističkim turama. U prvoj su posetili Aljmaš, Dalj i Apatin, a druga je vodila u Kopački rit, Erdut i Sombor. Bilo je to novo iskustvo i za Varju Gutert zaposlenu u Kopačkom ritu. Iako je već 15 godina licencirani turistički vodič, za turističke posete slepih i slabovidnih osoba se posebno pripremala.
- Ne zato što ne baratam materijom, nego upravo zbog toga što su to posetioci kojima treba posvetiti posebnu pažnju što se tiče opisa kako bi im sve one prirodne, kulturne i istorijske lepote naše zemlje, dočarala onako kako to zaslužuju - pojašnjava. Projekat ‘Visitus -obogaćivanje turističke ponude za slepe i slabovidne osobe’ vredan je 353 hiljade eura, a sufinansiran je sredstvima Evropske unije iz prekograničnog programa Interreg IPA CBC Hrvatska-Srbija.