Hrvatski državljani koji su ovog proljeća bili cijepljeni prvom dozom cjepiva u Srbiji, a potom drugom dozom u Hrvatskoj, trenutno ne mogu dobiti jedinstvenu covid-potvrdu na šalterima HZZO-a ili putem sustava e-građani.
Redakciji Novosti javile su se dvije osobe koje su u martu dobile cjepivo AstraZenece u Srbiji, a drugu dozu od istog proizvođača u Zagrebu. Zdravstveni sustav prepoznao je takve slučajeve, pa je uredno omogućio cijepljenje drugom dozom u Hrvatskoj. Ne postoji podatak koliko je takvih osoba u Hrvatskoj, ali može se pretpostaviti da se radi o nekoliko stotina ljudi, jer je u Srbiji samo zadnjeg vikenda u martu bilo cijepljeno 22.000 stranih državljana s područja bivše Jugoslavije. Svi oni cijepljeni su AstraZenecom na punktovima širom Srbije, jer je ovom cjepivu početkom aprila isticao rok trajanja.
Kako je još tada rekao ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak, priznavanje potvrda o prvoj dozi cjepiva iz Srbije među članicama EU-a ovisit će o tehnici razmjene podataka, certifikatima i mogućnosti provjere njihove autentičnosti. Dosad s tim nije bilo problema, sve do početka izdavanja covid-potvrda koje će uskoro postati neophodne za svakodnevno funkcioniranje. Naši sugovornici nisu automatski mogli dobiti covid-potvrdu na portalu e-građani, a kada su njihovi liječnici obiteljske medicine pokušali unijeti prvu dozu AstraZenece u cjepni karton, sustav naprosto nije imao u opticaju naziv te serije cjepiva. Centralna baza cijepljenih u Hrvatskoj ne prepoznaje šifru i puni naziv cjepiva AstraZenece koje je aktualno u Srbiji jer je riječ o varijanti iz indijskih laboratorija. U Hrvatskoj se građani cijepe AstraZenecom napravljenoj u Belgiji i Švedskoj, koja ima sasvim druge oznake.
Jedna, naizgled beznačajna razlika u zemljama porijekla identičnog cjepiva stvorila je nepotrebnu birokratsku zavrzlamu za sve one koji su požurili preko granice da se cijepe, čime su hrvatskom zdravstvu uštedjeli po jednu dozu cjepiva, a sebe zaštitili puno prije početka masovne imunizacije kod kuće. O ovom problemu izvijestili smo Ministarstvo zdravstva, tražeći službeno priopćenje o nepotpunom statusu cijepljenja pojedinih građana, međutim do zaključenja ovog broja nismo dobili odgovor.