Angelina Mango pobjednica je ovogodišnjeg izdanja Sanrema, održanog od 6. do 10. februara. Unatoč pobjedi, Mango i njena pjesma "La noia" ostaju u sjeni ostalih festivalskih događanja. Prvu noć festivala poseban gost bio je Zlatan Ibrahimović, koji je u dvoranu ušetao uzviknuvši dirigentu “maestro, musica!”, nakon čega je orkestar zasvirao hit Lepe Brene "Luda za tobom". Prije tri godine Ibrahimović je na pozornicu Sanrema uplesao na zvuke još jednog hita, "Jutro je" Nade Topčagić.
Zabavni Zlatan ipak nije zvijezda ovogodišnjeg festivala, kao ni ovog teksta. Ta titula ide Galiju Amduniju, poznatom pod umjetničkim imenom Ghali, popularnom talijanskom treperu tuniskog porijekla. On se ove godine na Sanremu prvi put pojavio kao natjecatelj, i na kraju završio među petero superfinalista, unatoč tome što su u ranijoj fazi natjecanja Italijom odjeknuli pozivi na njegovu diskvalifikaciju.
Da će biti problema bilo je jasno kad se uoči početka festivala Ghali pred novinarima pojavio zaogrnut maramom palestinkom, pod ruku s maskotom izvanzemaljca za kojeg je kazao da s njim "promatra Zemlju odozgo" i da postoje stvari za koje mu "nikako ne može objasniti kako je moguće da se događaju". Izveo je zatim pjesmu "Casa mia" i politička je poruka svima postala jasna. "Svi smo zombiji s mobitelima u rukama / Snovi koji se gube u moru, djeca daleke pustinje / Što ću reći svojoj djeci? Dobro došli u Trumanov show", repa Ghali, pa nastavlja "uvijek ista priča, ne želim dizati prašinu / Ali kako možete reći da je sve normalno / Bombardiranje bolnica u ime imaginarnih linija / Radi komada zemlje ili kruha nikad nema mira".
Ubrzo nakon tog nastupa medijima se obratio predstavnik milanske židovske zajednice Walker Meghnagi koji je Ghalijevu pjesmu okarakterizirao kao sredstvo protuizraelske propagande i neprihvatljivu "u kontekstu koji bi trebao slaviti jedinstvo". Kazano je i da takva pjesma "nadilazi granice umjetničkog izražavanja" i rezultira "opasnim narativom".
Na optužbe je Ghali promptno odgovorio na društvenim mrežama, napisavši da nema iluzija da će njegovo prisustvo na Sanremu rezultirati rješavanjem međunarodnih kriza, ali da želi da njegova muzika potakne na razmišljanje. "Ako moja muzika baca svjetlo na ono što mnogi radije ignoriraju, onda je to uspjeh", poručio je.
Van natjecateljskog dijela festivala, Ghali je otpjevao i "Italiano vero", megamiks tri pjesme. Prva je "Bayna", pjesma na arapskom koju je snimio 2022., i po kojoj je nazvao brod koji je donirao Mediterranei, talijanskoj organizaciji koja spašava migrante na Mediteranu. Druga je njegov hit iz 2018. "Cara Italia", u kojoj repa: "Kažu mi da se vratim u svoju zemlju / Ali ovo je moja zemlja / Volim te draga Italijo / Ti si moja bolja polovica".
Treća je njegova obrada pjesme "L"Italiano" talijanske legende Tota Cutugna. Za tu je pjesmu objasnio da je bila jedina talijanska pjesma koju mu je majka pjevala kad je bio dijete, a to je ujedno i posljednje sjećanje koje ima na svoje roditelje zajedno. Ghali je odrastao u Milanu, otac mu je završio u zatvoru i majka ga je odgajala sama. Prije nego što je napustio pozornicu, publiku Sanrema pozdravio je sa: "Ciao, selam alejkum".