Novosti

Kronika

Maњинци трeнирajу жeстoкo

Oбукa зa прeдстaвникe виjeћa нaциoнaлних мaњинa: Бjeлoвaрскo-билoгoрскa жупaниja прикaзaнa je кao примjeр дoбрe прaксe сурaдњe прeдстaвникa мaњинa с лoкaлним влaстимa

Xwywc2mlarv80254gmupswkhxcb

Sudionici bjelovarskog treninga 

Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske 2016. godine pokrenuo je projekt ‘Potpora vijećima nacionalnih manjina na nacionalnoj razini’. Projektom financiranim od strane Europske unije želi se osigurati poboljšanje aktivnog i potpunog sudjelovanja nacionalnih manjina u gospodarskom, kulturnom i društvenom životu uz očuvanje vlastitog identiteta, kulture i tradicije. Projekt se provodi do 31. srpnja ove godine, a u Bjelovaru je prošlog tjedna održan drugi modul treninga koji je obuhvatio predstavnike nacionalnih manjina iz Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke, Sisačko-moslavačke i Virovitičko-podravske županije.

Aktivna participacija predstavnika nacionalnih manjina u lokalnim sredinama od ključne je važnosti za efikasno praćenje i evaluaciju Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Bjelovarski trening išao je u tom smjeru - kako povećati kapacitete lokalnih manjinskih vijeća, a kao primjer dobre prakse umrežavanja i kvalitetnog partnerstva za lokalni razvoj navedeni su Bjelovarsko-bilogorska županija te Koordinacija nacionalnih manjina i predstavnika nacionalnih manjina.

Spomenutu sinergiju polaznicima treninga demonstrirali su župan Damir Bajs i predsjednik Koordinacija Šandor Toth.

- Naglasit ću da smo prva županija u Hrvatskoj koja je ustrojila vijeće nacionalnih manjina. S našim vijećima surađujemo na nizu vrlo konkretnih projekata: očuvanju jezika, projektima vezanim uz naše školstvo i uz očuvanje identiteta. Mislim da je to jedan od ključnih elemenata. Kad govorimo o tome, izreći ću projekt koji mi je posebno zanimljiv, koji vodimo zadnje tri godine, a to je prezentacija kulture naših manjina koji su u županiji. Zadovoljstvo mi je isto tako da smo od svih županija u Hrvatskoj, ta županija koja je primjer dobre prakse - zaključio je župan Bajs.

I dok se prvi model odnosio na jačanje kapaciteta praćenja Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, drugi se bavio motivacijom članova vijeća i komunakacijom s lokalnom zajednicom o čemu je prisutnima više rekla Lidija Japec, voditeljica projektnog tima.

- To je dvosmjerna ulica. Koliko su općine, gradovi i županije otvoreni za suradnju, toliko su Vijeće i predstavnici aktivniji. Jedinice lokalne i područne samouprave imaju obvezu pozivati na sjednice, prihvaćati prijedloge i mišljenja, a koliko one to uvažavaju ovisi o tzv. dobrovoljnosti jer Ustavni zakon nije predvidio sankcije za one jedinice koje ne osiguravaju osnovna sredstva za rad Vijeća i predstavnika. Takvih je sve manje - naglasila je Japec.

Na treningu su aktivno sudjelovali i predstavnici srpske zajednice, a osim voditeljice projekta Lidije Japec, predavači su bili i Ljubomir Mikić te Robert Bobić.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više