Novosti

Politika

Duh jugoslavenstva opsjeo Branku Lozu

Predsjedničkoj kandidatkinji stranke DOMiNO Branki Lozo ukazao se duh jugoslavenizma u vidu izmjene statuta Bjelovarsko-bilogorske županije kojim će češka i srpska manjina zadržati pravo na zamjenika župana iako im se udio vrti nešto sitno ispod pet posto

Large lozo

Uzdanice DOMiNO-a Igor Peternel, Mario Radić i Branka Lozo (foto Davorin Višnjić/PIXSELL)

Priviđaju joj se Jugoslaveni, a ustvari je žuljaju Srbi. Sukus je to nastavka kampanje Branke Lozo, kandidatkinje stranke DOMiNO za nadolazeće predsjedničke izbore. Kako smo pisali u prošlom broju Novosti, Lozo je u predizbornu kampanju zakoračila šireći neistine o migracijama, a u novom, aktualnom tjednu dohvatila se prava nacionalnih manjina i poticanja razdora među istima.

Pritom nije slučajno da je ta uzdanica stranke Marija Radića svoj program odlučila predstaviti u administrativnom sjedištu Bjelovarsko-bilogorske županije, čija bi skupština ovih dana trebala glasati o izmjenama županijskog statuta, i to u povodu inicijative koju je pokrenuo Vladimir Bilek, županijski vijećnik i saborski zastupnik češke i slovačke nacionalne manjine. Njome je, naime, predviđeno da pripadnici srpske i češke manjine, unatoč rezultatima posljednjeg popisa stanovništva – a prema kojima se udio Srba i Čeha na teritoriju Bjelovarsko-bilogorske županije vrti nešto sitno ispod pet posto – zadrže pravo na zamjenika župana iz vlastitih redova.

"Kao predsjednica zalagala bih se da se hrvatski narod u Hrvatskoj osjeća sigurno, slobodno, zaštićeno i da se većinski narod, kao što je slučaj upravo i na ovom primjeru, ne osjeća manje vrijedan. To se također odnosi i na poništavanje duha bivše države, duha jugoslavenizma koji je zavladao politikom, institucijama i obrazovanjem", ispalila je Lozo s konferencije održane u Bjelovaru, pa u nastavku oplela po premijeru Plenkoviću i spomenutim manjinskim zajednicama.

"Kada bi se izglasala promjena statuta u ovom smislu, istog časa bi se pripadnici tih nacionalnih manjina mogli za sve buduće situacije pozivati na tvrdnju da su to njihova stečena prava. Dalekosežnost ovakvih promjena statuta je nesaglediva jer radi se, kao što smo čuli, o velikom broju nacionalnih manjina koji žive u ovoj županiji i koje su zaštićeni, zadovoljni, dijele dobro i zlo s pripadnicima većinskog naroda i za zagovaranje promjene statuta ne postoji nikakav opravdan razlog. Dapače, možemo se pitati zbog čega Andrej Plenković i HDZ stalno rade ustupke, pogotovo određenim nacionalnim manjinama", dodala je.

Podršku Branki Lozo pružili su lokalni vijećnici Dubravka Dragašević, Ines Vrbanić i Marijan Žiher, od kojih se dio ljetos, kada se raspravljalo o Bilekovom prijedlogu, u županijskoj skupštini rasipao krivim tumačenjima Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Njime je, kako to tvrdi Vrbanić, uistinu propisano da manjine imaju pravo na dožupana u jedinicama u kojima čine više od pet posto stanovništva. Međutim, DOMiNO-va vijećnica prešućuje nastavak istog članka zakona kojim je predviđeno da isto pravo, unatoč padu udjela pripadnika manjine ispod navedene stope, može biti iznimno uvedeno lokalnim statutima.

Skupština Bjelovarsko-bilogorske županije, u kojoj većinu čine HDZ, HSLS i DHSS, prošlog je jula prihvatila takav prijedlog, čime je pokrenuta procedura izmjene statuta. Nedavno su ga jednoglasno podržali članovi županijske Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina, kao i lokalna vijeća češke i srpske zajednice.

"Predložene izmjene od iznimnog su značaja za osiguravanje jednakopravnog sudjelovanja srpske nacionalne manjine u svim aspektima javnog života naše županije. Vijeće srpske nacionalne manjine ističe važnost nastavka kvalitetne suradnje sa županijom i vjeruje da će ove izmjene statuta dodatno doprinijeti unaprjeđenju međusobnih odnosa te razvoju multikulturalnosti u njoj", stoji u očitovanju županijskog VSNM-a koje potpisuje njegov predsjednik Darko Karanović.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više