Novosti

Politika

DP traži da Srbi i Česi ostanu bez dožupana

Bez obzira što je po popisu stanovništva postotak pripadnika srpske i češke manjine u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji pao ispod pet posto čime formalno gube mjesto dožupana, županijska Skupština mijenja statut kako bi im to i dalje omogućila, čemu se Domovinski pokret žestoko protivi

Large bilek

Vladimir Bilek, županijski vijećnik i saborski zastupnik češke i slovačke nacionalne manjine. (foto Patrik Macek/PIXSELL)

Članovi Domovinskog pokreta ne miruju, makar kada je u pitanju pokušaj dokidanja prava nacionalnih manjina na političku zastupljenost u predstavničkim tijelima. Za ovu priliku su se s državne spustili na lokalnu razinu, pa se sada protive izmjenama statuta Bjelovarsko-bilogorske županije koje podrazumijevaju da srpska i češka zajednica zadrže pravo na zamjenika župana iz vlastitih redova.

Zakonom je, naime, propisano da manjine imaju pravo na dožupana u jedinicama u kojima čine više od pet posto stanovništva, kao i da isto pravo, unatoč padu udjela pripadnika manjine ispod navedene stope, može biti iznimno uvedeno lokalnim statutima. Vijećnici skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije zasad su jedini koji su se odlučili na takav potez nakon posljednjeg popisa stanovništva, prema kojem se udio Srba i Čeha u njihovom kraju sada vrti nešto sitno ispod propisanih pet posto.

Ta mogućnost postoji i u Požeško-slavonskoj, Primorsko-goranskoj i Virovitičko-podravskoj županiji, gdje je postotak Srba nedavno također pao ispod uspostavljenog minimuma, no tamo zasad ne postoje naznake inicijativa za izmjene statuta. U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji pokrenuo ju je Vladimir Bilek, županijski vijećnik i saborski zastupnik češke i slovačke nacionalne manjine.

Bilek je u obrazloženju prijedloga naveo kako se "BBŽ ponosi svojom bogatom kulturnom baštinom i tradicijom koju su kroz povijest oblikovale različite nacionalne manjine" te da "zamjenici župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina imaju ključnu ulogu u zastupanju specifičnih interesa svojih zajednica unutar županijske uprave".

Skupština, u kojoj većinu čine HDZ, HSLS i DHSS, nedavno je prihvatila takav prijedlog, čime je pokrenuta procedura izmjene statuta, a lokalna vijećnica DP-a Dubravka Dragašević pobrinula se da rasprava ne prođe mirno, usput se rasipajući krivim tumačenjima Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.

"Vi ovo možete predložiti u Sabor i tražiti izmjenu Ustavnog zakona koji je takav kakav je i koji kaže da imate pravo na dožupane ako imate pet posto stanovništva. Po novom popisu vi to nemate, je l’ tako? Vi sada tražite uhljebljivanje dva zastupnika", poručila je Dragašević.

"Sama plaća dožupana o kojoj pričate zanemariva je u smislu što je cilj i njihov rad ne samo u očuvanju jezika, tradicije i kulture, nego u onome što rade za lobiranje za ovu županiju, za općine i naše gradove. Vjerujem da ćemo puno više sredstava povući upravo na temelju ove naše suradnje sa zamjenicima župana iz redova nacionalnih manjina", odgovorio joj je Bilek, kako prenosi portal Bjelovar.info.

Članovi DP-a prešli su preko takvog objašnjenja, pa istog dana objavili priopćenje u kojem najavljuju poduzimanje "zakonskih mjera da se ospori stvaranje povlaštene kaste u društvu", odnosno raspisivanje referenduma kojim bi pokušali spriječiti izmjene statuta. "DP poštuje prava nacionalnih manjina, kao i sve zakone donesene u RH", poručuju dalje, nakon čega slijedi uobičajeno "ali".

"Nikako nećemo niti možemo podržati ovakav prijedlog koji nacionalnim manjinama daje prava koja im ne pripadaju, prijedlog kojim se izbjegava Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina i daje lokalnoj upravi pravo da bude iznad zakona", navode dalje u priopćenju, huškajući potom većinsko stanovništvo: "Stanovnici Bjelovarsko-bilogorske županije, imate li vi i ostvarujete li prava koja vam ne pripadaju? Mijenja li lokalna uprava statut kako bi većinsko stanovništvo ostvarilo prava koja mu prema zakonima ne pripada? Naravno da ne!"

Od Bileka smo zatražili komentar na najavljene poteze DP-a, stranke s kojom dio manjinskih zastupnika čini vladajuću većinu na nacionalnoj razini, ali ga do završetka ovoga teksta nismo dobili.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više