Novosti

Kronika

Ljubin taksi stiže zorom

Projekt "Od vrata do vrata" mali je korak za čovječanstvo, ali velik za vremešne povratnike koji od mršavih prihoda teško izdvajaju za prijevoz od zabačenih sela do doktora, dućana ili banke u najbližem gradu

Large jur1

Milan i Ana Livun, Ljuba Vrga i njeno spasonosno vozilo

Pomno planiran SNV-ov projekt "Od vrata do vrata" već se mjesec dana provodi na Baniji, u Lici i Dalmaciji. Jednostavan naziv, lišen metaforičnosti i simbolike, upućuje o čemu je riječ: terenski suradnici krovne organizacije srpske zajednice prevoze bez ikakve naknade vremešne povratnike mahom slabijega socijalnog statusa do najbliže gradske sredine. A kad ondje obave ono što su trebali – posjet liječniku ili banci, kupnju u dućanu ili ljekarni - vraćaju ih onamo odakle su krenuli, odnosno njihovim uglavnom udaljenim kućama i domovima.

Za prijevoz korisnika projekta na području Gline zadužena je Ljuba Vrga, agilna SNV-ovka koju mnogi od njih već vrlo dobro poznaju i kojoj ne treba nikakva navigacija da zabačenim i loše održavanim putovima stigne do bilo kojeg banijskog sela i zaselka. S njom smo proveli jedan radni dan na terenu, taj put u Banskom Drenovcu, seocetu koje rijetko bilježe i najpreciznije zemljopisne karte. Zaustavljamo se pred vratima 74-godišnje Ane i 77-godišnjeg Milana Livuna, koji su još u nevjerici da ih je njihov besplatni 'taksi' čekao na dogovorenom mjestu sve dok u Glini nisu obavili ono što su naumili. Nisu nam stoga krili svoje zadovoljstvo.

Ovdje je taksi-usluga skupa i slabo dostupna, a seljani koji imaju auto rijetko u Glinu odlaze ujutro. Sada se sve promijenilo, jer nam naša Ljuba Vrga već u zoru trubi pred vratima, kaže Ana Livun

- Ovo je jedna sasvim drugačija priča: podigla sam potrebne lijekove, obišla dućane, kupila namirnice i druge potrepštine, pa platila sve režije, a sve u istom navratu! Čovjek se na dobro odmah privikne, zaboravi učas sve one dane kada radi besparice ili iz drugih razloga nije mogao do grada. Ovdje je taksi-usluga skupa i slabo dostupna, a oni seljani koji imaju auto rijetko u Glinu odlaze ujutro, idu tek kad namire stoku i obave ostale radove na imanju. Tada meni već bude kasno da obavim što moram, jer se banke i druge ustanove već zatvaraju, a i doktorima smjena istječe. Sada se sve promijenilo, jer nam naša Ljuba već u zoru trubi pred vratima – kaže nam Ana.

Bračni par Livun ima tri kćeri: Ružu koja živi u Smederevu, Dragu u Italiji i Radu iz okolice Novog Sada. Njih dvoje samuju još od povratka na Baniju prije dvadeset godina. Oluja ih je od zavičaja bila otpuhala sve do smederevskoga kraja, u kojem su od nadničarenja preživljavali pune četiri godine. Ana se još i nećkala oko povratka, no Milan je bio odlučan u namjeri da se vrate, pa je supruzi jednog dana rekao da što prije spakira svoje stvari.

- Nikako nisam mogao ostati ondje, iako je zemlja dobra, a i ljudi nisu loši. No nema meni do moje Banije, morao sam natrag u ova brda i šumetine. Ovo je moja država, u njoj su pokopani moj čukunđed Petar, prađed Stevan, đed Petar, otac Stojan, a i mene će ovdje zakopati. Nitko od njih, kao ni ja prije te nesretne Oluje, nije uopće bio u Srbiji, pa kako da onda ja tamo kosti ostavljam? Prije rata sam pune 22 godine radio u petrinjskom Slavijatransu, no po povratku su mi priznali samo 15 godina, a ukrali su mi i one tri ratne godine, ni sam ne znam zašto – prepričava nam Milan Livun ukratko putanju svog života.

Udaljavamo se od Banskog Drenovca tek kilometar-dva, do zaselka zvanog Davorije u kojem žive 82-godišnja Evica i njezin, četiri godine stariji suprug Branko Štula; Ljuba Vrga uzet će od njih podatke potrebne da ih se uključi u program "Od vrata do vrata". Čuvši o čemu je riječ, nisu krili svoje zadovoljstvo.

Projekt "Od vrata do vrata" na Baniji - Branko i Evica Štula

Branko i Evica Štula

- Ne mogu vjerovati da postoji rješenje problema koji nas muči desetljećima, svaki put kad moramo do grada. Taksi do Gline i natrag je skup, oko 120 kuna, pa rijetko i teško uspijevamo obaviti kupnju, otići do liječnika, apoteke i banke. Hvala Bogu da smo sada i to dočekali – kaže nam Evica.

Branko je u sisačkoj Željezari radio punih 35 godina i kroz to bi vrijeme u cik zore tri kilometra pješačio do vlaka koji bi ga dovozio do Capraga, a potom još koji kilometar na noge, do tvornice; po mraku bi odlazio na posao i po mraku se vraćao, a za svu tu muku sada, u poznoj dobi, prima mršavih 2.500 kuna mirovine.

- Zdravlje mi više nije najbolje, supruga već hoda na štakama, pa me ovo što čujem, da ćemo se besplatno voziti doktoru i po lijekove, stvarno raduje! Molim vas stoga da preko novina zahvalite svima koji su sudjelovali u organizaciji i realizaciji ove nama toliko važne ideje, koja će usrećiti puno Banijaca – izražava Štula svoje zadovoljstvo i zahvalnost.

Prema riječima Ljube Vrge, projekt koji se u glinskom kraju provodi već mjesec dana u potpunosti je zaživio: do sada se više od 40 stanovnika zabačenih banijskih sela i zaselaka prevezlo besplatno do doktora, dućana, apoteke, banke i svih drugih odredišta koja omogućuju kakvu-takvu kvalitetu života.

Glas o toj mogućnosti brzo se pronio Banijom: parafraziramo li čuvenog astronauta Neila Armstronga, projekt "Od vrata do vrata" mali je korak za čovječanstvo, ali velik za sve one vremešne povratnike u zabačenim selima koji od mršavih prihoda teško uspijevaju izdvojiti više od stotinu kuna za svaki prijevoz do doktora, dućana ili banke u najbližem gradskom središtu.

Po svemu sudeći, vrijedna inicijativa SNV-a pun je pogodak - dotakla je običnog čovjeka, danas vremešnog i osiromašenog a nekad davno zadovoljnog i zaposlenog građanina ove zemlje, čiji birokratsko-administrativni aparat teško bilježi i primjećuje stvarne životne probleme ljudi, unatoč svim svojim brojnim i tehnološki naprednim "gedžetima".

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više