Novosti

Društvo

Laži o telu Imane Khelif

U medijskoj hajci koja se u Italiji povela protiv alžirske bokserke Imane Khelif nakon njenog meča protiv Angele Carini na Olimpijskim igrama u Parizu, na žalost, pobedu je odneo zajednički narativ anti-LGBT grupa i nekih ministara i poslanika poznatih po homotransfobičnim ispadima

Large khelif olimpijada andy miah flickr

Na meti transfoba – Imane Khelif (foto Andy Miah/Flickr)

Britanska spisateljica J. K. Rowling, poznata po kultnim romanima o Harryju Potteru, na svom profilu na platformi X napisala je: "Mladoj bokserki upravo je oduzeto sve ono za šta je radila i trenirala, jer ste dozvolili muškarcu da uđe sa njom u ring. Vi ste sramota i vaša zaštita ljudskih prava je šala. Pariz 2024 će zauvek biti ukaljan brutalnom nepravdom učinjenom Carini."

Posle ove objave koju je lajkovalo na stotine hiljada fanova poznate književnice, ona je istog dana kada je prekinut meč na Olimpijskim igrama u Parizu između alžirske bokserke Imane Khelif i italijanske šampionke Angele Carini, objavila još jedan post i fotografiju dve sportiskinje, jedne kako plače, druge koja izgleda kao da se podsmehuje, napisavši: "Da li bi neka druga fotografija mogla bolje da sumira novi pokret za prava muškaraca? Osmeh muškarca koji zna da ga štiti mizogini sportski establišment, koji uživa u nevolji žene koju je upravo udarena pesnicom u glavu i čija je životnu ambicija uništena."

U zaštitu Carini prva je stala premijerka Italije Giorgia Meloni rekavši da meč nije bio fer, a premijerkinu izjavu podržao je i ministar infrastrukture i saobraćaja Matteo Salvini, koji je rekao da trebaju da se stide oni koji su dozvolili da se jedan "transvestit" bori protiv Angele

Ovaj post lajkovalo je više od pola miliona ljudi, a slavna spisateljica tog dana, 1. avgusta kada je Carini predala meč protiv Khelif zbog dva udarca koje je posle 46 sekunde meča dobila u glavu. Carini je tada najavila i da se povlači iz boksa, rekavši da u svojoj karijeri nikada nije dobila jači udarac i da je to nepravda. U njenu zaštitu prva je stala premijerka Italije Giorgia Meloni koja je u Pariz došla da navija, rekavši da meč nije bio fer te da ona godinama unazad pokušava da objasni da su neke "teze", kako je naglasila, dovedene do krajnjeg ekstrema i da utiču na prava žena. Iako se ne slaže u svemu sa njom, premijerkinu izjavu glasno je podržao ministar infrastrukture i saobraćaja, lider desničarske partije Severna liga Matteo Salvini, koji je rekao da trebaju da se stide oni koji su dozvolili da se jedan "transvestit" bori protiv Angele. Nije ništa manje preterao u svojim izjavama ni ministar inostranih poslova Antonio Tajani, koji je uveren da, iako je u matičnim knjigama Imane Khelif upisana kao žena, ona ima background muškarca boksera.

Onaj koji bi trebalo da se stidi, kako je naglasio Salvini, jeste Međunarodni olimpijski komitet, koji je potvrdio da Khelif nije trans osoba te da je prošla sve neophodne testove da može da se bori u kategoriji ženskih bokserki. Istina je da ju je Međunarodna bokserska asocijacija (IBA) bila diskvalifikovala sa svetskog prvenstva za žene 2023. godine u Nju Delhiju samo nekoliko sati pre meča za zlatnu medalju. Razlog za takvu odluku službeno nije otkriven, a kao jedna mogućnost u javnosti su se spominjali visoki nivoi testosterona, što je IBA, organizacija koja je u međuvremenu izgubila status kod Međunarodnog olimpijskog komiteta zbog umešanosti u prevaru i korupciju, nedavno opovrgnula.

U stvarnosti, Imane Khelif je žena sa "varijacijama polnih karakteristika", a kako tvrde endokrinolozi, nivo testosterona sam po sebi ionako ne može da utiče na snagu žene. Kako je objasnio Gianluca Aimaretti, predsjednik Talijanskog endokrinološkog društva i profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta Piemonte Orientale, više razine testosterona utječu na izraženiju mišićnu masu, ali ne nužno i snagu – ono što čini razliku kada govorimo o snazi, napominje, je trening.

Medijska hajka protiv Khelif još uvek je u toku u zemlji u kojoj je javnost zaboravila da je na Mediteranskim igrama pre dve godine ona odigrala meč protiv druge italijanske bokserke, Assunte Canfora – meč u kojem nije bilo većih problema, osim što je Italijanka poražena. S druge strane, u Italijanskoj bokserskoj federaciji smatraju da je Carini možda mogla i da pobedi da nije odustala, te da je to njen lični izbor, kao što je i njen izbor da sada ne prihvati premiju od 100 hiljada dolara koju zbog povlačenja iz karijere želi da joj uruči predsednik IBA-e, ruski oligarh Umar Kremljov. U svakom slučaju, u ovom meču, na žalost, pobedu je odneo zajednički narativ anti-LGBT grupa, nekih italijanskih ministara i poslanika poznatih po svojim homotransfobičnim ispadima.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više