Novosti

Društvo

Jasenovac kao mjesto stradanja i golgote

Najveća svetinja jeste upravo ovaj grad mučenika, ovo nepregledno mnoštvo tela koja se nalaze pod našim nogama, a koje je sama naša crkva proslavila kao mučenike, naglasio je episkop Justin na proslavi Svetih novomučenika jasenovačkih u Jasenovcu

Large jasen 19

Vladika Jovan u Jasenovcu

U manastiru Rođenja Svetog Jovana Krstitelja u Jasenovcu 7. septembra je u organizaciji Eparhije pakračko-slavonske obilježen crkveni praznik Svetih novomučenika jasenovačkih. Liturgiju su služili episkop pakračko-slavonski Jovan, mileševski Atanasije, valjevski Isihije te pariski i zapadnoevropski Justin, uz vjerni narod koji je pristigao iz cijele Hrvatske, kao i okolnih zemalja.

- Posle 2.000 godina nije nam jednostavno da prihvatimo logiku Hristovu koji je i na krstu opravdavao dželate, učio da volimo neprijatelje svoje i molimo za one koji nas gone. Nije jednostavno da idemo za njim, ali na to smo pozvani i to je ono na šta nas pozivaju sveti mučenici jasenovački i na to nas poziva današnje sabranje, jer je liturgija naše oruđe kojim se borimo protiv zla - rečeno je u obraćanju vjernicima.

Nakon liturgije svi su se uputili ka humci smještenoj na prostoru Spomen područja Jasenovac pod kojom se nalaze kosti žrtava jasenovačkog logora. Nakon obreda na vrhu humka, lomljen je slavski kolač, a vladika Justin obratio se prisutnima.

- Svi ulazimo u večnost, ali dok smo ovde biće stradanja i progona. Crkva nikad ne može da bude prijatelj s onima koji su se upodobili ovom svetu. Najveća svetinja jeste upravo ovaj grad mučenika, ovo nepregledno mnoštvo tela koja se nalaze pod našim nogama, a koje je sama naša crkva proslavila kao mučenike. Ako se molitveno udubimo, možemo da doživimo trunku njihovog stradanja i doživimo njihovu slavu, pogotovo što većina od nas ima nekog ko je stradao ovde ili po drugim stratištima po celoj našoj srpskoj crkvi - naglasio je.

Slijedilo je osveštanje nove izložbene postavke o ustaškoj bolnici u kojoj su liječeni ustaše, pa čak i neki žitelji mjesta ili neki od logoraša. Vladika Jovan je istaknuo da će se na postavu izložbe još raditi, kao i na obnovi svih objekata u kojima je bila smještena bolnica, osim baraka u kojima koje su pri povlačenju spaljene. Sredstva za izložbu omogućilo je Ministarstvo kulture Srbije te Fond Muzeja žrtava genocida iz Beograda.

- Naša poruka je kao i svaki puta: mi smo pobijedili. Jeste da smo stradali ali mi smo pobijedili jer smo se vratili u Jasenovac - rekao je nakon skupa vladika Jovan novinarima, naglasivši da su osveštanje crkve u manastiru, obavljeno nekoliko dana ranije i otvorenje izložba o ustaškoj bolnici obilježili ovogodišnja dane. Crkvu u manastiru osveštali smo prije 40 godina, ali smo je zbog ratnih stradanja obnavljali uz pomoć Vlade Srbije i predsjednika Vučića.

- Prethodna dva dana održali smo deseti po redu simpozij o jasenovačkim novomučenicima, a 11. septembra služićemo liturgiju u Kućancima gdje smo obnovili rodnu kuću patrijarha Pavla - kazao je.

Na pitanje novinara rekao je i da je Republika Srpska puno uradila na obilježavanju sjećanja.

- Ali mora i više jer je odatle najviše stradalog naroda u Jasenovcu, iako je stradao i narod u Slavoniji, te sa Banije i Korduna, kazao je.

Na skupu su bili i brojni državni predstavnici iz Srbije - izaslanik predsjednika Vlade Srbije Sava Stambolić, ministar bez portfelja u zadužen za koordinaciju aktivnosti i mjera u oblasti odnosa sa dijasporom Srba u regionu Đorđe Milićević, ministar informiranja i telekomunikacija Dejan Ristić, ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić, odnedavni direktor Muzeja žrtava genocida Bojan Arbutina, te princ Filip Karađorđević. Iz Republike Srpske tu je bio predsjednik Milorad Dodik, dok su Srbe iz Hrvatske predstavljali predstavnici srpske manjinske samouprave – požeško slavonski dožupan Nikola Ivanović kao izaslanik SNV-a, sisačko moslavačka dožupanica Mirjana Oluić, čelni čovjek ZVO-a Dejan Drakulić, dogradonačelnik Vukovara Srđan Kolar te brojni aktivisti manjinskih vijeća i srpskih organizacija.

Na novinarska pitanja ministar Ristić, doskorašnji direktor Muzeja žrtava genocida, rekao je da je Jasenovac prostor najveće golgote srpskog naroda u čitavoj njegovoj historiji. - Istovremeno, Jasenovac je i mesto pobede života nad smrću i ljubavi nad mržnjom, jer je srpski narod, uprkos bezmernom stradanju u kontekstu genocida koji je nad njim tokom Drugog svetskog rata izvršila NDH iz tog oružanog sukoba izašao kao pobednik. Jasenovac je i mesto koje nadilazi svaki ljudsku logiku budući da je, sledeći Hristovu žrtvu, srpski narod na tom mestu strašno postradao, ali je nakon 22. aprila 1945. godine i vaskrsao u svoj svojoj plemenitosti, dobroti i snazi, naglasio je ministar. Zanimljivo je da je vladika Jovan prije liturgije pozdravio postrojene bajkere koji su, kako su nam rekli, stigli iz brojnih mjesta u RS-u.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više