Novosti

Politika

Ispravak: Čerkezovac je siguran

Navedeni članak objavljuje niz paušalnih izjava i tvrdnji, kao i insinuacija koje potiču strah i pojačavaju nerazumijevanje materije zbrinjavanja radioaktivnog otpada u Republici Hrvatskoj. Iznošenjem ovakvih nestručnih i netočnih tvrdnji dovodi se javnost u zabludu i neutemeljeno potiče širenje straha

Poštovani, sukladno članku 40. Zakona o medijima, a u cilju objektivnog informiranja dostavljamo Vam odgovor na članak objavljen 08.01.2021. u tiskanom izdanju tjednika Novosti pod naslovom "Čerkezovac je ruganje cijeloj regiji". Navedeni članak objavljuje niz paušalnih izjava i tvrdnji, kao i insinuacija koje potiču strah i pojačavaju nerazumijevanje materije zbrinjavanja radioaktivnog otpada u Republici Hrvatskoj. Iznošenjem ovakvih nestručnih i netočnih tvrdnji dovodi se javnost u zabludu i neutemeljeno potiče širenje straha.

U članku je navedena insinuacija da će radioaktivni otpad biti ukopan u privremenim bačvama kroz koje postoji mogućnost proboja radioaktivnog zračenja što je apsolutno netočna tvrdnja. Sav otpad bit će obrađen, kondicioniran i pakiran na način da spriječi migraciju radionuklida u okoliš, te zračenje izvan objekta. Otpad se skladišti isključivo u krutom stanju, a do bilo kakvog curenja ili zračenja ne može doći jer se ne skladišti niti plinoviti niti tekući otpad. Prodor zračenja iz skladišta, izuzev navedenoga, sprečava i niz barijera kao što su čelične bačve u koje se otpad pakira, armiranobetonski spremnici u koje se bačve pakiraju i zapunjavaju betonom, te, u konačnici, i sama protupotresno projektirana armiranobetonska građevina.

U članku se na više mjesta insinuira da bi izgradnja skladišta mogla ugroziti izvore vode na lokaciji, te da lokacija nije primjerena zbog postojanja izvora voda. Hrvatska je bogata izvorima pitke vode, i na svim preferentnim lokacijama koje su se razmatrale, postoje izvori. Planirano skladište je površinski tip skladišta s prethodno opisanim barijerama i sam način zbrinjavanja ove vrste otpada ni na koji način ne može ugroziti izvore pitke vode.

Nadalje, iznesen je niz netočnih insinuacija i tvrdnji vezano uz nedavni potres s epicentrom nedaleko Petrinje. Kako bi građevine u Centru bile izgrađene na način da su sigurne od potresa visoke razorne moći, objekti skladišta radioaktivnog otpada grade se s povećanim faktorom sigurnosti kako bi mogli izdržati potres i veće magnitude od očekivanog. Krajem 2015. godine provedena je ocjena potresne opasnosti na širem području Zrinske gore odnosno preliminarna procjena seizmičkog hazarda, a nakon donošenja Nacionalnog programa, provedena su mjerenja mikroseizmičkih nemira na samoj lokaciji te je u studenom 2020. godine postavljena seizmografska postaja koja je uključena u nacionalnu mrežu. Rezultati preliminarnih mjerenja i očitanja sa seizmološke postaje iskoristit će se, zajedno s planiranim istražnim radovima, za izradu seizmotektonske studije i detaljnijih analiza potresne opasnosti na lokaciji skladišta u Centru.

U nizu potresa koji su zadnjih dana pogodili Hrvatsku svi objekti na Čerkezovcu potpuno su neoštećeni. Nadalje, mjerenja koja su provedena tijekom potresa 29.12.2020. godine pomoću seizmografa i akcelerografa pokazala su da je lokacija Čerkezovac imala manju akceleraciju odnosno ubrzanje tla od npr. Zagreba. Dok je u Zagrebu najveća akceleracija iznosila 2,43 m/s2, u Čerkezovcu je iznosila 0,49 m/s2. Upravo akceleracija pokazuje razornu moć potresa na građevinske objekte. Ovakva mjerenja izuzetno su važan dio građevinskih analiza i koriste se za unapređenje građevinskih propisa vezanih uz protupotresno projektiranje i gradnju, te verifikaciju potresne opasnosti postojećih građevina.

S poštovanjem, direktor Fonda za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško Hrvoje Prpić, dr. med., MBA.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više