Šokantan slučaj pacijentice koju je ginekolog KBC-a Osijek, prema nepravomoćnoj presudi osječkog Županijskog suda, silovao za vrijeme pregleda, nastavlja se nevjerojatnim istupima Ministarstva zdravstva (MiZ) i Hrvatske liječničke komore (HLK). Pravne službe obje institucije smatraju da optužba za silovanje treba biti potvrđena pravomoćnom presudom da bi liječnik bio sankcioniran, pri čemu iz MiZ-a tvrde da je takav stav "u skladu sa zakonom".
"Samostalni sektor za inspekcije u zdravstvu pri Ministarstvu zdravstva zaprimilo je informaciju o predmetnom slučaju u KBC-u Osijek nakon čega je od ravnatelja navedene ustanove zatražilo očitovanje, te se u istom navodi kako je imenovani liječnik nepravomoćno osuđen od strane Županijskog suda u Osijeku. Slijedom nepravomoćnosti presude imenovani liječnik sukladno zakonu je i dalje u radnom odnosu s KBC-om Osijek te poslove iz svog djelokruga rada obavlja uz prisutnost člana tima. Ministarstvo zdravstva skreće pozornost kako sukladno članku 4. Zakona o liječništvu, liječnik je dužan u obavljanju liječničke djelatnosti poštovati načela obavljanja liječničke djelatnosti te se suzdržavati od svake aktivnosti koja nije spojiva s ugledom, dostojanstvom i neovisnošću liječničkog zvanja. Slijedom navedenog, a obzirom na pravni status navedenog slučaja, molimo da se za sve informacije izravno obratite KBC-u Osijek", stoji u odgovoru na pitanja Novosti.
Viktor Gotovac, stručnjak za radno pravo s Pravnog fakulteta u Zagrebu, kaže da je stav MiZ-a potpuno pravno besmislen.
- Povezivati mogućnost otkazivanja samo sa kaznenim postupkom i to na način da se čeka pravomoćnost presude posve je pogrešno. Ne znam okolnosti slučaja, no ovo odgađanje i odugovlačenje bilo bi nezamislivo kod razumnog poslodavca koji racionalno upravlja poslovnim procesima. A da li je u konkretnom slučaju riječ o samo nesposobnosti, neznanju, nesnalaženju i indolenciji poslodavca, čestim u našem javnom sektoru, ili postoji nešto što bi ukazivalo i na odgovornost upravljačkih ili nadzornih organa, možda i političku, vidjet ćemo. Ili – nećemo.
Otkaz je sankcija za povredu obveze iz radnog odnosa. U specifičnom odnosu liječnika i pacijenta postoji i mnogo viši prag etičkih očekivanja i zahtjeva profesionalnog povjerenja pa tu i mnogo manji propusti postupanjem protiv pravila struke, a osobito kada idu izravno na štetu pacijenta, ne samo što omogućuju, već i zaslužuju otkaz ugovora o radu. Pazite, postoji i izvanredni i redoviti otkaz ugovora o radu, a već i gubitak povjerenja poslodavca u radnika može opravdati otkaz kao sankciju. Jasno je, nije potrebno pravomoćno utvrđenje počinjenja kaznenog djela, samo što će tada razlog za otkaz biti drugi. Ovdje smo, pak, prošli fazu sumnje na počinjenje kaznenog djela, fazu istrage, pa podizanje optužnice i, sada, prvostupanjsku osuđujuću presudu. Što sada? Čekati pravomoćnu presudu, potom izvanredni pravni lijek, ustavnu tužbu? Odluku suda u Strasbourgu? A potom, ne znam, možda promašiti razlog ili rok pa omogućiti da se radnik vrati na rad. Zamislite konkretnu oštećenu pacijenticu. Ili druge pacijentice te bolnice", kaže.
Gotovac drži da treba razjasniti što ovaj slučaj govori o kvaliteti zdravstvene zaštite.
- Što to govori o tome kakva se i od koga zdravstvena usluga pruža? Kakva profesionalna etika u toj bolnici vlada? Koje povjerenje se u osoblje te bolnice može imati? Konačno, kako se upravlja bolnicom kao kritičnim resursom socijalne države u kojem pomoć traže bolesni ljudi? Čija je to odgovornost, tko je upravljače postavio i zašto ništa ne poduzima? Pitanja su to koja se postavljaju. A ne dobiva se odgovor niti na ono prvo - postoji li sankcija liječnika za povredu obveze na štetu pacijentice iz radnog odnosa? – objašnjava Gotovac.
Žrtva je u međuvremenu javno progovorila o traumatičnom iskustvu s ginekologom Zlatkom Topolovcem, a udruga Adela, koja je prošli tjedan svim državnim institucijama uputila apel da zaštite pacijentice, pozvala je žene da progovore o svojim iskustvima u osječkom KBC-u.
Na njihov se poziv pod pseudonimom Alisa odazvala bivša pacijentica istog liječnika, koja tvrdi da je ponašanje okrivljenog ginekologa među ženama u Osijeku općepoznato.
"Kolege i kolegice dr. Topoloveca su uvijek izlazile/i iz ordinacije kad bih došla na pregled, zaključavao bi vrata. Svi su znali i šutjeli. Po izlasku iz bolnice dobila sam još uputnica za redovne kontrole kod njega u ambulanti. Došla sam na prva tri pregleda. Prvi i drugi pregled je bio još uvijek u redu, u nekakvim granicama. Znao je izbaciti neke blesave rijeci i komentare ali nisam se previše obazirala. Tijekom trećeg pregleda je zaključao ordinaciju nakon što je sestra izašla i počeo je pregled ultrazvukom vaginalno, nakon toga je obavio pregled prstima i nastavio me pipati po spolovilu, vrlo kratko je to trajalo jer sam se počela izmicati prema gore. Znao je nabaciti komentar kako sam jako uska i da pod hitno trebam nekoga da mi riješi taj problem. Kako je to bilo prilično davne, neke detalje sam potisnula i zaboravila, ali ono što nikad neću zaboraviti je osjećaj užasa koji me obuzimao kad sam morala biti u toj ordinaciji s njim. Na zadnja dva pregleda vise nikada nisam ni otišla kod njega", kaže pacijentica koja je pristala da njezin iskaz bude objavljen na FB profilu udruge.
Podsjetimo, dr. Topolovac je 8. veljače nepravomoćno osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od četiri godine i jednako dugu zabranu rada s pacijenticama, no vodstvo KBC-a Osijek smatra da to nije razlog da ga se udalji s radnog mjesta.