Veće srpske nacionalne manjine opštine Borovo prvi je put, od konstituisanja prvog saziva 2003. godine, proslavilo svoju krsnu slavu Sretenje Gospodnje. Pored članova Veća, obredu osvećenja slavskog kolača i žita koji su obavili borovski sveštenici protojerej-stavrofor Čedo Lukić i jerej Marko Šukunda, prisustvovali su i predstavnici društveno-političkog života Borova.
- Zaokružili smo aktivnosti koje manjinsko veće provodi na teritoriji opštine Borovo i zaista je došlo vreme da obeležimo i svoju krsnu slavu. Razmišljali smo o svim svecima koje slavi naša Srpska pravoslavna crkva i imajući u vidu naš tempo rada tokom godine, a uzimajući u obzir istorijska i verska dešavanja kao i činjenicu da taj dan slavi i Srbija, naša matična država, odlučili smo da naša slava bude Sretenje Gospodnje - kaže Dušan Latas, predsednik VSNM-a koji se osvrnuo i na položaj srpske manjine u Hrvatskoj.
- Iako smo od konstitutivnog naroda postali nacionalna manjina, to je činjenica sa kojom se moramo pomiriti i u okviru zakona pokušati ostvariti svoja prava - kaže Latas posebno ističući pravo na obrazovanje i registraciju škola na srpskom jeziku koje se srpskoj zajednici još uvek osporava.
- Dok neke manjine kao što su italijanska, češka i mađarska, u svojim nastojanjima da zaštite svoj identitet, nemaju problema i odavno imaju svoje škole, u čemu im doduše pomažu i njihove matične države, mi smo i 2017. godine na samom početku - kaže Latas.
Očuvanju nacionalnog identiteta doprinose brojnim aktivnostima i srpska kulturno-umetnička društva, ali to, smatra Latas, nije dovoljno.
- Nama se poručuje da možemo da igramo kola, da sviramo i pevamo, ali ne možemo da imamo škole na srpskom jeziku, ni osnovne ni srednje, a ono čemu trebamo da težimo jeste da imamo i fakultet na srpskom jeziku - zaključuje Latas.
Sretenje Gospodnje obeležilo je i VSNM opštine Trpinja, ove godine u naselju Pačetin gde je u hramu Prenosa moštiju svetog oca Nikolaja održano večernje bogosluženje. Na svečanoj akademiji, održanoj tim povodom, predstavljena je i druga brošura u izdanju ovog Veća o znamenitim Srbima s područja opštine Trpinja.
Brošura je posvećena pokojnom pesniku, lekaru i humanisti Branku B. Kovačeviću, a njen autor je novinar Srđan Sekulić koji je ujedno i predsednik ovog manjinskog veća. U kulturno-umetničkom delu programa učestvovali su: veroučitelj Slobodan Lukić, učenici Osnovne škole ‘Bobota’ i Muška pevačka grupa Srpskog kulturno-umetničkog društva ‘Jovan Jovanović-Zmaj’ iz Bijelog Brda.