O primeni Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, odnosno delu koji se odnosi na zapošljavanje pripadnika nacionalnih manjina u telima državne uprave i pravosudnim telima u Hrvatskoj u Borovu je, u okviru projekta "Žene sa istoka 4", govorila diplomirana pravnica Marina Stojnović.
- Raspravljali smo da li je to što je neko pripadnik nacionalne manjine prilikom zapošljavanja prednost ili stigma. To se odnosi na Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, odnosno članak 22. Prema tom članku zakona, pripadnici nacionalnih manjina, zavisno od svoje zastupljenosti u ukupnom broju stanovnika, imaju pravo da se pozovu na isti i zaposle u određenim telima u Hrvatskoj, pod jednakim uslovima - navela je Stojnović.
Prostim objašnjenjem, to znači da ukoliko dva kandidata za posao, nakon testiranja imaju jednak broj bodova, prednost pri zapošljavanju prema zakonu treba da ima kandidat koji se izjasni kao pripadnik manjinske zajednice i pozove na spomenuti članak. Činjenica je da mnogi ne znaju za tu zakonsku mogućnost ili se iz straha ne izjašnjavaju kao pripadnici nacionalne manjine.
- U analizi koja se radi svake godine za prethodnu godinu, svega se jedna ili dve osobe u državi zapošljavaju nakon što se pozovu na taj članak – dodala je pravnica. Radionici u biblioteci borovske Prosvjete, prisustvovala je i Zorana Petković, prvostupnica javne uprave iz Dalja.
- Smatram da je ova tema veoma značajna jer mnogi pripadnici manjinskih zajednica, nisu upoznati sa svojim pravima, a susreću se s diskriminacijom prilikom zapošljavanja. I sama sam se pozivala na Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, ali bez uspeha, tako da je to još jedno mrtvo slovo na papiru – rekla je Petkovićeva. Predavanjem u Borovu započeo je novi ciklus radionica na projektu "Žene sa istoka 4", koji provodi Udruženje žena Negoslavčanke s partnerima, rekla je predsednica udruženja Biljana Pejić.
- Smatrali smo da je ovo važna tema jer su manjinske zajednice često izložene stigmatizaciji. Na papiru su svi zakoni dobri, ali se, nažalost, u praksi ne provode pa smo želeli da informišemo i osvestimo pripadnice naše zajednice, da se pozivaju na Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina i druge zakone. Ciklus radionica na ovu temu započinjemo u Borovu i Vukovaru, a nastavljamo u Markušici, Ostrovu, Banovcima, Negoslavcima, Belom Manastiru i Boboti – najavila je Pejićeva. I četvrtu fazu projekta finansira Srpsko narodno veće iz Zagreba.