Novosti

Društvo

Četiri oslobađajuće presude aktivisticama

Osuda genocida ne može biti zločin. To su nedvosmisleno potvrdile četiri oslobađajuće presude. Zločin je šutjeti, surađivati, ulagati, profitirati, skrivati se iza birokracije dok narod nestaje - komentirala je jedna od okrivljenica aktivistkinja selma banich

Large selma

selma banich (foto Osobna arhiva)

Na Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu u četvrtak i petak održana su još dva ročišta u postupku koji je MUP pokrenuo protiv prosvjednica i prosvjednika privedenih u aprilu ispred Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Podsjetimo, 17 osoba privedeno je usred mirnog prosvjeda protiv odnosa hrvatske državne politike prema izraelskom genocidu u Gazi. Teretilo ih se za remećenje javnog reda i mira, te zbog oglušivanja na naredbe policije da se raziđu s mjesta događaja.

Pred sudom je pokrenuto 17 odvojenih postupaka, što su odvjetnici okrivljenica opisali kao maliciozni pokušaj obeshrabrenja i iscrpljivanja. Dio prosvjednica još čeka na prva ročišta, a u pet slučajeva ročišta su privedena kraju i čekaju se presude. U četiri je slučaja ovih dana donesena nepravomoćna oslobađajuća presuda.

Na ročištima krajem ovog tjedna ponovljeno je da su prosvjednice imale legitimno i legalno pravo na prosvjed, a okrivljenice su kazale da se ne osjećaju krivima za prekršaje za koje ih se tereti.

- Osuda genocida ne može biti zločin. To su nedvosmisleno potvrdile četiri oslobađajuće presude. Zločin je šutjeti. Zločin je surađivati, ulagati, profitirati, skrivati se iza birokracije dok narod nestaje - komentirala je za Novosti jedna od okrivljenica, kulturna radnica i aktivistkinja selma banich, kojoj je ročište bilo u četvrtak.

Naglasak je stavila na zahtjev koji je postavljen na prosvjedu u aprilu, a to je jasno i neodgodivo prekidanje svih političkih, ekonomskih, diplomatskih i kulturnih veza s Izraelom.

- Zahtjev za prekid svih odnosa s Izraelom ostaje snažniji, oštriji, odlučniji nego ikad. Hrvatska je u međuvremenu ponovno izabrala stranu, a to je strana okupatora, genocidnog režima, vojne industrije, kapitala i profita. I upravo zato naša borba danas ima još dublji smisao i još veću hitnost. Ročišta su prostor političke borbe i na ročištu sam izgovorila ono što političke elite pokušavaju izbrisati, a to je da Hrvatska snosi suodgovornost za genocid nad palestinskim narodom - rekla je banich.

Dok Izrael nastavlja provoditi genocid u Gazi i intenzivira vojne akcije, članice EU-a ovoga su tjedna glasale u nizozemskom prijedlogu da se preispita provedba trgovinskog sporazuma s Izraelom zbog blokade humanitarne pomoći Gazi.

Visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaja Kallas potvrdila je u utorak nakon završetka sastanka ministara vanjskih poslova da velika većina država članica podržava reviziju članka 2 Sporazuma o pridruživanju s Izraelom. Radi se o članku koji regulira trgovinske odnose između Izraela i EU-a i propisuje da se odnosi između stranaka temelje na poštivanju ljudskih prava i demokratskih vrijednosti.

EU je najveći trgovinski partner Izraela, a godišnja vrijednost trgovinske razmjene premašuje 45 milijardi eura. Članice EU-a koji se zauzimaju za reviziju smatraju da treba suspendirati sporazum dok Izrael ne poštuje svoje međunarodne obveze. Reviziju sporazuma nije podržalo devet država - Njemačka, Bugarska, Italija, Grčka, Cipar, Češka, Litva, Mađarska i Hrvatska.

- Liberalna “rješenja” koja genocid svode isključivo na humanitarno pitanje nisu ništa drugo do alibi, pokušaj pranja savjesti i održavanja statusa quo. Ignorira se pritom činjenicu da se radi o političkoj, antikolonijalnoj borbi protiv okupacije, apartheida i etničkog čišćenja, motiviranih kapitalističkim interesima i logikom profita. Izbor je jasan, ili si uz okupatora ili si uz otpor. Na ulicama, u sudnicama, u tekstovima, u tijelima i u gestama. Sve dok sloboda ne postane stvarnost, od rijeke do mora - poručila je banich.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više