Boris Milošević novi je predsjednik Srpskog narodnog vijeća, dok je Milorad Pupovac, koji je 22 godine bio na čelu te krovne organizacije Srba u Hrvatskoj, sada predsjednik Savjeta SNV-a, odlučili su delegati na izbornoj skupštini SNV-a, održanoj u subotu u prostorijama Srpske pravoslavne gimnazije u Zagrebu. Za Miloševićeve zamjenice izabrane su Dragana Jeckov i Aneta Vladimirov.
U uvodnom obraćanju delegatima i gostima, Pupovac je naglasio da su za SNV-om i srpskom zajednicom četiri turbulentne godine.
- To su bile među najturbulentnijim godinama u poslijeratnoj historiji srpske zajednice, a karakterizirale su ih financijska nestabilnost i pokušaji dezintegracije SNV-a, SDSS-a, ‘Prosvjete’ i drugih srpskih institucija. Bio je vidljiv uticaj ljudi iz drugih političkih stranaka na predstavnike Srba u Hrvatskoj. Imali smo ozbiljne financijske teškoće, ali smo naišli na razumijevanje u Srbiji, čije nam vlasti daju kontinuiranu podršku, čineći naše organizacije sigurnijim i stabilnijim - rekao je Pupovac.
Osvrnuo se i na opće političke aspekte, od antićirilične kampanje 2014. do inicijativa koje su bile protiv tolerancije i zaštite manjinskih prava, uz stalan rast govora mržnje koji se ne smanjuje ni danas, uz pokušaje da se referendumima smanje prava Srba u Hrvatskoj.
Rezultate nedavnih manjinskih izborima ocijenio je izvrsnima jer su u SNV uključene sve županije osim Istarske. Među uspjehe SNV-a je ubrojio snažnu suradnju s drugim organizacijama, formiranje Omladinske mreže i Sportskog Saveza Srba, kao i konsolidaciju Srpskog demokratskog foruma. Kao prioritete je naznačio daljnju gradnju srpskih kulturnih centara, od onog u Vukovaru koji je pred završetkom, do onih u Rijeci, Zagrebu, Osijeku, Kninu… Govoreći o obrazovanju, ukazao je na smjenu generacija. One starije, koje su školovane prije rata, odlaze, a zamjenjuju ih nove generacije koje, kako je rekao, za to moraju biti pripremljene.
- Problem srpske zajednice je asimilacija, identitet Srba u Hrvatskoj je negativno percipiran, a osim toga, mi nismo zajednica s koje se lako skidaju stigme, pogotovo u okviru politika koje nastoje biti dominantne. Moramo odgovarati na političke napade, ali ne smijemo ulaziti u konfrontaciju koja bi nam mogla nanijeti velike štete - rekao je Pupovac.
Nakon govora Mire Nikolić, ambasadorke Srbije u RH, Slobodana Živkovića, glavnog sekretara SKD ‘Prosvjete’, Srđana Jeremića, predsjednika Zajedničkog veća općina, i Nikole Lunića, predsjednika ‘Privrednika’, delegati su jednoglasno potvrdili odluke sa sjednice skupštine SNV-a, koja je u prethodnom sazivu održana u aprilu: izvještaj Nadzornog odbora, izvještaj o radu te plan i program rada.
Na potom provedenim tajnim izborima za predsjednika SNV-a izabran je Boris Milošević, koji inače obnaša funkcije predsjednika Vijeća srpske manjine Grada Zagreba i Kluba zastupnika SDSS-a u Saboru. Od ukupno 61 delegata, glas je dobio od njih 58. Za njegove zamjenice izabrane su Dragana Jeckov, saborska zastupnica SDSS-a, i Aneta Vladimirov, voditeljica Odjela za kulturu SNV-a. Dosadašnji predsjednik SNV-a, Milorad Pupovac, izabran je za predsjednika Savjeta te organizacije. Riječ je o novom tijelu, nastalom izmjenama Statuta SNV-a, koje će činiti najistaknutiji predstavnici srpskih institucija.
- Mi smo protagonisti povijesnog trenutka - rekao je u svom obraćanju novi predsjednik Boris Milošević.
- Milorad Pupovac je gradio instituciju koja je prije 22 godina imala samo ime i ideju, a danas je vodeća krovna organizacija Srba u Hrvatskoj. On nije otišao da bi ostao, ali nije otišao ni da bi nestao jer će i dalje pomagati svojim znanjem i političkim iskustvom - rekao je novi predsjednik SNV-a.
U svojoj viziji razvoja pod nazivom ‘Da budemo svoji’, Milošević je naveo četiri prioriteta. Prvi je unapređenje aktivnosti SNV-a, kao i očuvanje aktivnosti koje su se pokazale dobrima: Novosti koje su, prema Miloševićevim riječima, jedini nezavisni javni medij građana, Političke akademije, koja raste i razvije se, a tu je i Centar za razvoj koji pruža pomoć u izradi projekata i informiranju korisnika sredstava iz fondova, kao i kapitalne investicije za sredine u kojima žive Srbi.
- Važna je i kultura sjećanja jer su od zaborava sačuvana brojna stratišta. Kako bi izgledala komemoracija u Jasenovcu bez SNV? Izgledala bi kao ona državna, bez dostojanstva - rekao je Milošević.
Drugi prioritet je reorganizacija centralnog ureda SNV-a i njegovih odjela, a treći ostvarivanje daljnjih ciljeva, pri čemu bi se financijska sredstva osim iz budžeta osiguravala i preko projekata.
- Četvrto je suradnja s vijećima na terenu, kao i s bratskim organizacijama kroz projekte i druge zajedničke aktivnosti. Moramo se zajedno boriti protiv onih koji nam žele doći glave. Nećemo pognuti glavu jer je doprinos Srba u Hrvatskoj nemjerljiv i neporeciv. Mi smo ranjena zajednica; ima nas 400.000 manje u odnosu na 1991. Borit ćemo se za svoja prava, pojedinačnu i kolektivnu ravnopravnost, kao i za društvo jednakih - zaključio je Milošević uz aplauz prisutnih.
Na Skupštini je izabran i novi saziv Nadzornog odbora SNV-a u kojem su osim dosadašnjih članova, Anje Šimprage, Dragiše Pilipovića i Milana Krstinića, sada i Jovo Manojlović te Jugoslav Vesić.