Direktor Turističke zajednice Baranje Matej Perkušić navodi da je na tom području zabilježen porast dolazaka turista od 42 posto u odnosu na prošlu godinu, što je gotovo na razini "pretkoronske" 2019. U odnosu na prijašnje godine, drastično je porastao broj noćenja Poljaka. Oni su ujedno i najzastupljeniji stranci a za odmor biraju područje između Drave, Dunava i Mađarske.
- Vjerojatno su nas prepoznali kao dobru vikend-međudestinaciju na putu prema jadranskoj obali ili još južnije - objašnjava Perkušić i dodaje da se nada da će i u povratku prespavati u nekom od turističkih mjesta u Baranji. A broj smještajnih kapaciteta pokazuje da Baranja postaje jedan od najvažnijih centara kontinentalnog turizma u Hrvatskoj. Sada cijela Baranja, naime, ima više od 1.000 kreveta, od čega se na području koje pokriva TZ Baranje (bez općina Bilje i Draž) nalazi njih 600-tinjak.
Za razliku od primorskih krajeva, početak septembra značio je svojevrsno otvaranje udarne – jesenske sezone na kontinentalnom području. Stoga se tražio krevet više zbog brojnih turističko-zabavno-gastronomskih manifestacija koje se održavaju u septembru i oktobru, a koje su već odavno izišle iz baranjskih okvira jer ih posjećuju domaći i strani gosti s raznih strana.
Poznate baranjske manifestacije već su počele. U etnoselu Karancu je, na primjer, održana Akademija blata, u Kozjaku Land-art-festival "Slama", u Belom Manastiru "Najveća hrvatska fišijada", u Novom Bezdanu "Festival graha", u Gajiću "eno-gastro eko-etno sajam" pod nazivom "Pudarina", u Zmajevcu "Žetveni običaji", u Kopačkom ritu "Noć šišmiša", u Mecama manifestacija "Kulturne raznolikosti, kulturno blago"... Od 10. do 12. septembra u Kopačevu su održani tradicionalni "Ribarski dani", a potom u Zmajevcu prvi baranjski "Vinatlon" pa na istom mjestu i "Vinski maraton". Zatim će se po baranjskim i okoloosječkim rutama održati FEBIRE – Festival biciklističke rekreacije, na kome se očekuje čak 1000 biciklista, dok će početkom oktobra u Lugu biti održan Paprikafest.