Novosti

Društvo

Zajedno protiv netrpeljivosti

Važno je da zajedno pošaljemo poruku mira, suživota i tolerancije u teškim vremenima u kojima živimo često obilježenima vjerskom i nacionalnom netrpeljivosti, rekao je predsjednik Koordinacije Armin Hodžić na obilježavanju Dana vjerskih sloboda

Large manjine zg 10 sleva otv gelb hodzic mandic

Nagrađeni novinari i novinarke s Arminom Hodžićem

Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba 25. januara u Novinarskom domu u Zagrebu podijelila je zahvalnice najzaslužnijoj medijskoj kući, emisiji i novinaru u praćenju manjinskih događanja u gradu Zagrebu i obilježila Međunarodni dan vjerskih sloboda. Priznanje su ove godine dobili Otvorena televizija, novinarka Hana Gelb iz "Prizme" HTV-a i Željka Mandić, urednica emisije "Multikultura" Hrvatskog radija.

- Ovaj dan obilježavamo od prošle godine zajedno s predstavnicima vjerskih zajednica koje djeluju na području Hrvatske,. Svaka nacionalna i vjerska manjina donosi sa sobom svoju kulturu i običaje, a ovaj grad i Hrvatsku doživljavaju kao svoju domovinu. Zato je važno da zajedno pošaljemo poruku mira, suživota i tolerancije u teškim vremenima u kojima živimo, jer su u političke i nepolitičke događaje često uključene i vjerske i nacionalne netrpeljivosti. Ljudi se pozivajući na vjeru i naciju uzimaju pravo da rade nasilje nad drugima - rekao je predsjednik Koordinacije Armin Hodžić.

- Uzimajući u obzir da mnogi nemaju blagodat koju imamo mi u Zagrebu i Hrvatskoj da nesmetano izražavamo svoju vjeru i nacionalni identitet, važno je da govorimo o vjerskim slobodama i pravima, upozoravamo na diskriminaciju prema manjinama - kazao je, ističući važnost suradnje s medijima.

U ime Grada Zagreba prisutnima se obratila Ljiljana Klašnja.

– Zagreb daje svoj doprinos u duhu razumijevanja i suradnje, jer niz godina potiče i osigurava uvjete za razvijanje prava nacionalnih manjina, multikulturalnost i multikonfesionalnost. Neprocjenjiva je uloga medija za praćenje problematike nacionalnih manjina, jer predstavljajući povijest, kulturu, običaje i tradiciju daju svoj doprinos položaju nacionalnih zajednica, a ujedno i senzibiliziraju javnost za prihvaćanje različitosti. Većina građana svoju spoznaju o manjinama ne dobiva od njihovih pripadnika, nego preko medija. Zato je važno kakve poruke šalju i kakvu sliku stvaraju – objasnila je.

Naglasila je da mediji doprinose izgradnji demokratskog društva u kojoj se različitost doživljava kao bogatstvo što se ogleda u ispovijedanju vjere, ali i pravu nereligioznih osoba da ne vjeruju ili da svoje vjerovanje traže i propituju, što je zaštićeno Ustavom i drugim dokumentima.

U ime nagrađenih govorila je Željka Mandić.

- Godinama pratimo rad ustanova nacionalnih manjina. Taj posao je sve zahtjevniji, jer se kulturna produkcija umnožila i poboljšala - naglasila je.

U ima vjerskih zajednica govorio je pastor Vatroslav Župančić, predsjednik Hrvatske protestantske konferencije koja okuplja tri tradicionalne protestantske crkve - Protestantsku reformiranu crkvu, čija je župa u Tordincima kao najstarija etnički hrvatska protestantska župa opstala i zahvaljujući, kako je rekao, osmanlijskoj vjerskoj toleranciji, Evangelističku metodističku crkve u Hrvatskoj i Reformatsku kršćansku crkvu Mađara u Hrvatskoj.

- Moramo osvješćivati ljude o progonima kršćana koji izrazito pate u zemljama subsaharske Afrike te Aziji od Afganistana i Pakistana do Sjeverne Koreje. Čovjek tamo zbog vjere može izgubiti život, a brani im se i pravo na rad - rekao je i naglasio da je tim zajednicama potrebna pomoć.

Skupu su prisustvovali predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH Tibor Varga, diplomatski predstavnici više zemalja, predstavnici manjina te predstavnici vjerskih zajednica, među kojima i protojerej stavrofor Slobodan Lalić u ime SPC-a.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više