Grad Beli Manastir pokrenuo je sredinom jula izradu Strategije zelene obnove jedinog baranjskog grada s ciljem osmišljavanja sustavnog pristupa planiranju, oblikovanju, upravljanju i održavanju zelene infrastrukture te kružnom gospodarenju prostorom i zgradama. Strategiju za Grad Beli Manastir izrađuje firma Vita projekt d.o.o.
Zelena infrastruktura sustav je kvalitetnih zelenih i vodenih površina koje omogućuju niz koristi za stanovništvo dok istodobno pružaju stanište za biljke i životinje. Pod zelenim površinama ovde se misli na sve javne i privatne površine pod vegetacijom (parkovi, dječja igrališta, šume, livade, drvoredi itd.), uključujući i zelene krovove, fasade i sl.
Kružno gospodarenje prostorom i zgradama podrazumeva da se nekorišteni i napušteni prostori i zgrade privedu novom korištenju, da se materijali nastali rušenjem takvih zgrada recikliraju te da se nove zgrade grade recikliranim materijalima i na način da se osigura energetska efikasnost, korištenje obnovljivih energenata i oborinske vode te smanji proizvodnja otpada. Budući da se zelena infrastruktura i prostor uopšte planiraju za stanovništvo koje u njemu živi i koristi ga, iz Grada Belog Manastira ovim su putem želeli prikupiti stavove, razmišljanja, potrebe i želje stanovnika Grada Belog Manastira o tim dvema temama.
Na taj način će se omogućiti da ponuđena rešenja budu prilagođena preferencijama, željama i potrebama stanovnika te da se poveća kvaliteta javnih prostora, a njihovo korištenje bude ugodnije. Ovo je bila prilika da se građani, kroz ispunjavanje ankete za koju je bilo potrebno desetak minuta, uključe svojim stavovima i razmišljanjima u planiranje zelene infrastrukture Grada Belog Manastira. Anketa je u potpunosti bila anonimna, a dobijeni rezultati će se koristiti isključivo za potrebe izrade Strategije zelene urbane obnove Grada Belog Manastira. Prikupljeni podaci biće pohranjeni i obrađeni u skladu sa Opštom uredbom o zaštiti ličnih podataka.