Ovog ljeta ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković i direktor osječkog Gradskog prijevoza putnika Goran Pajnić, u prisustvu osječkog gradonačelnika Ivana Radića, potpisali su ugovor kojim je Osijeku odobreno 22,5 milijuna eura bespovratnog europskog novca za drugu fazu projekta Modernizacija tramvajske infrastrukture.
- Modernizacija tramvajske infrastrukture jedan je od najvećih projekata koji u ovom trenutku realiziramo na području grada Osijeka. Vrijednost je 45 milijuna eura. Modernizacija tramvajske infrastrukture koju provodimo od proljeća 2022. bit će gotova do proljeća iduće godine, čime ćemo dobiti 9,5 kilometara nove tramvajske mreže. Također, 23 nova stajališta koja će biti prilagođena osobama s invaliditetom, a to je sve pretpostavka za dolazak novih, niskopodnih tramvaja. Govorimo o deset niskopodnih tramvaja, vrijednosti preko 20 milijuna eura. Uskoro ćemo predati Ministarstvu zahtjev za dodatnih deset niskopodnih tramvaja, tako da govorimo o floti od 20 novih, niskopodnih tramvaja na području grada Osijeka. Naravno, tu nije kraj. Predat ćemo i prijavu za nove niskopodne električne autobuse. Više od 20 novih autobusa je već došlo, tako da uistinu možemo govoriti o najvećim ulaganjima u javni gradski prijevoz na području grada Osijeka u proteklih 15 godina - rekao je osječki gradonačelnik.
Tramvajski promet u Osijeku postoji od 1884. godine, kad je s radom krenuo konjski tramvaj. Time je Osijek postao prvi grad u Hrvatskoj i jedan od prvih gradova u ovom dijelu Evrope s uvedenim tramvajskim prometom. Elektrifikacija tramvajske mreže izvršena je 1926. Danas se tramvajski promet odvija na dvije dnevne linije, a njime upravlja Gradski prijevoz putnika Osijek (GPP).
A kakav štih tramvaji daju Osijeku, pokazat će i sljedeća anegdotalna priča. Kad su krajem osamdesetih godina 20. stoljeća umjetnički i bračni par: pijanistica Jagoda Treneska-Cvetičanin rođena u Skoplju (danas, nažalost, pokojna) i operski pjevač Slobodan Cvetičanin, rođen u Nišu – koji su tada živjeti u Skoplju – odlučivali da li će se odazvati pozivu i nastaviti svoje umjetničke karijere u Osijeku, Jagoda je doputovala u grad na Dravi da "izvidi situaciju". Kad je vidjela da grad lijepo izgleda i da ima tramvaje, "zaljubila" se u Osijek te su oboje odlučili preseliti se iz Makedonije u Slavoniju. Slobodan je postao solista u operskom ansamblu Hrvatskog narodnog kazališta, a Jagoda profesorica klavira na Pedagoškom, odnosno Filozofskom fakultetu te kasnije na Umjetničkoj akademiji. Time su osječki tramvaji presudno utjecali na dvije bogate umjetničke i životne karijere, koje su postale trajno vezane za Osijek.