U okviru Dana srpske kulture, Una Popović, kustosica Muzaja savremena umetnosti (MSU) u Beogradu, koja vodi zbirku filma i fotografija, predstavila je 2. decembra u dvorani Prosvjete u Zagrebu radove dvojice umjetnika iz Beograda Neše Paripovića i Zorana Popovića.
Nakon uvodnog predavanja o Popoviću, prikazan je njegov 50-minutni film "Borba u New Yorku", snimljen 1977. kao kritički pogled na umjetnost tog vremena, u kojem se pojavljuju članovi grupe Art and Language i Artist Meeting for Cultural Change i koji je jedan od njegovih ključnih radova. Kroz nekoliko segmenata, koje uokviruje tema "Umjetnost i društvo", taj film nosi snažnu antikapitalističku poruku, a 1977. prikazan je (do sada jedini put) u Zagrebu. Dodajmo tome i da je pored ostalih umjetnika u filmu i Kathryn Bigelow, režiserka Oscarom ovjenčanog filma "Narednik James", ali i "Pakleni val", "Čudni dani" …
Una Popović je govorila i o radu Neše Paripovića uz projekciju njegovog 27-minutnog filma "N.P. 1977".
- Za razliku od Popovićevog kompleksnog socijalnog i ideološkog mapiranja ovaj film je orijentisan monološki, prati radnju samog autora koji pravi procese u opsesivnom savladavanju različitih prepreka - navodi Una Popović i dodala da je Paripović u svom penjanju, spuštanju i skakanju po ogradama, zidovima i krovovima svojevrsni začetnik parkura, riskantne adrenalinske zabave mladih.
Naglasila je i da su oba umjetnika pripadala neformalnoj grupi šestoro umjetnika okupljenih oko SKC Beograd tokom sedamdesetih godina prošloga vijeka
- Pozvali su me da iz pozicije MSU-a doprinesem izložbi pozajmicom nekoliko radova šestorke i to preko prezentacije svih dela koja su u našoj zbirci, a koja se odnose na film. Tu govorimo o segmentu 70-ih kad se u likovnu umetnost uvezuju novi drugačiji mediji - film i fotografija - rekla nam je Una Popović.
- Iako se pre svega bavimo konekcijom Zagreb - Beograd, kad govorimo o konceptualnoj umetnosti treba reći da su se ideje razmenjivale na području cele bivše Jugoslavije. Razni autori su se pojavljivali, postojala je i konekcija sa zapadnom Evropom i SAD-om, odnosno Nju Jorkom. To sve govori da ideja nema granica jer od 40-ih dolazi do druženja i promišljanja umetnosti u jednom intenzivnijem obliku - podvukla je Popović.