Svečanom sjednicom Vijeća, osvećenjem žita i lomljenjem slavskog kolača te kasnije zajedničkim druženjem, Vijeće srpske nacionalne manjine općine Krnjak u ponedjeljak 14. oktobra obilježilo je svoj dan i krsnu slavu Pokrov presvete Bogorodice. U Krnjaku je svojevremeno postojala crkva posvećena Pokrovu presvete Bogorodice zbog čega je taj dan izabran za krsnu slavu.
Izvještaj o radu Vijeća podnio je Ilija Matijević, predsjednik VSNM-a Krnjaka, koji je sa žalošću istakao pogoršanje međunacionalnih odnosa unazad godinu dana i izuzetno lošu i besperspektivnu demografsku situaciju pripadnika srpske zajednice.
- Ova godina po pitanju sigurnosti na području naše općine nije dobro počela. Pogotovo u naselju Dugi Dol, gdje je najprije noću sa 2. na 3. januara oštećena i odbačena dvopismena tabla sa lokalnog Društvenog doma. Podnesena je prijava policiji, a 8. avgusta smo uputili upit policiji o toku istrage, da bi 28. avgusta dobili odgovor da je predmet proslijeđen Državnom odvjetništvu u Karlovcu te da dosadašnjim kriminalističkim istraživanjem počinilac nije utvrđen – kazao je Matijević, podsjetivši da je postavljena nova ploča.
Također u povratničkom naselju Dugi Dol, noću sa Badnjaka na Božić, pod okriljem mraka na objekt za smještaj stoke u vlasništvu povratnika bačena je ručna bomba koja je prouzročila veliku štetu. Ovaj slučaj je navodno riješen, ali Vijeće nema informacije o tome.
U februaru, uz Plitvičku cestu D1, na tri lokacije, dvije u Budačkoj Rijeci i jednoj u Krnjaku, osvanuli su grafiti sa ''ušatim U''. Vozač iz Slunja često se pojavljuje u Krnjaku i okolici sa neprimjerenim obilježjima i simbolima, policija mu je izrekla kaznu od 700 evra pa ju je kasnije povukla. U Migrantskom centru u Dugom Dolu, ističe Matijević, stanje je za sada dobro i nema nikakvih problema.
Demografsko stanje i kretanja su zabrinjavajuća: evidentirano je da su se u 2022. godini rodile četiri bebe, a umrla 23 povratnika; u 2023.godini rodilo se šest beba a umrlo je 20 povratnika, dok se ove godine do sada rodilo sedam beba a umrlo je 27 povratnika. Iseljavanje nije zaobišao ni područje Krnjaka. Po popisu stanovništva iz 2021. godine u Krnjaku je živjelo 1332 stanovnika, što je 653 stanovnika manje nego 2011. godine. Srba je 773 ili 58 posto, Hrvata je 508 ili 38 posto i 51 ostalih nacionalnosti.
Skup su pozdravili karlovački srpski dožupan Dejan Mihajlović, općinski načelnik Perica Matijević, konzul Srbije iz Rijeke Nenad Maričić i Jelena Nestorović, predsjednica SDF-a koja je najavila nove projekte.