Novosti

Politika

Šutnja o Palestini je sudjelovanje u genocidu

Dok se mi bavimo oštrinom tona, Izrael bombardira palestinske fakultete i ciljano uništava znanost i obrazovanje, jer znaju da je takvo društvo lakše nazvati neciviliziranim, a njegove žrtve beznačajnima, rečeno je na Maršu solidarnosti

Large palestina

Marš je započeo ispred Filozofskog fakulteta u Zagrebu (foto Bojan Mrđenović)

- Intelektualno i kulturno tkivo palestinskog društva dignuto je u zrak. Reakcija naših sveučilišta je šutnja koja traje već 14 mjeseci. Šutnja koja nije neutralna. Koja nije ‘ne-miješanje’. Šutnja je sudjelovanje. Sudjelovanje u ideološkoj i tehnološkoj mašineriji genocida i profitiranje na činjenici da pripadamo krugu imperijalističkih suradnika. Činjenici zahvaljujući kojoj je nama dozvoljeno učiti, poučavati, živjeti - kazala je sinoć ispred Filozofskog fakulteta u Zagrebu Eva Marija Jurešić iz inicijative Studentice za Palestinu.

Njenim je govorom otvoren Marš solidarnosti koji su zajednički organizirali Mreža antifašistkinja Zagreba, Inicijativa za slobodnu Palestinu, Studentice za Palestinu, Štrajk za Gazu, Inicijativa za akademsku solidarnost i epistemičku pravdu, Centar za mirovne studije i Zagreb grad-utočište.

Oko tisuću ljudi skupilo se ispred Filozofskog fakulteta, ispred kojeg je održano više govora, a nastupio je i ZborХор, koji je otpjevao Crvene makove.

Pred zgradom Filozofskog fakulteta naglašeno je kako inicijativa Studentice za Palestinu mjesecima traži od tog fakulteta da objavi osudu izraelskog genocida i prekine suradnju s izraelskim sveučilištima koja u genocidu sudjeluju.

- Ponavljaju nam iz uprave da je jezik koji koristimo preoštar. Dok se mi bavimo oštrinom tona, Izrael bombardira palestinske fakultete i ciljano uništava palestinsku znanost i obrazovanje. Jer znaju da je društvo bez studenata, profesora, učitelja i škola, bez arhiva i muzeja, lakše dehumanizirati, nazvati ga neciviliziranim, a njegove žrtve beznačajnima. Za državu koja bombardira bolnice i snajperima gađa djecu nema preoštrog tona - rečeno je na maršu.

Povorka je nakon Filozofskog fakulteta krenula do gradskog Poglavarstva, gdje su također držani govori, a marš je završio ispred trenutačnog sjedišta Vlade u sklopu Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

Čitavim su putem prosvjednici mahali palestinskim zastavama, pozivali automobile u prolazu da potrube za Palestinu, skandirali “Viva Palestina” i “Free Palestine”. Među brojnim transparentima bile su poruke: "Nije rat, već genocid", "Anticionizam je antifašizam", "No feminist struggle without Gaza", "Queers for Palestine", itd.

Završni je govor ispred NSK-a održao palestinski kulturni radnik Madžd Nasrala, član Inicijative za slobodnu Palestinu. Nasrala je kazao da solidarnost nije vannastavna aktivnost kojom se bavimo u slobodno vrijeme, istaknuo da se otpor gradi svugdje i svakodnevno.

Tijekom marša su izneseni sljedeći zahtjevi: prekid šutnje političkih, akademskih i kulturnih institucija o genocidu nad Palestinkama i Palestincima; nedvosmislena osuda genocida i poziv na njegovo zaustavljanje kroz javne govore, obrazovne i kulturne inicijative; prekid represije nad pokretima solidarnosti u Hrvatskoj, Njemačkoj, Austriji, Velikoj Britaniji; postupanje u skladu s međunarodnim pravom, uključujući prekid diplomatskih i trgovinskih odnosa s Izraelom, posebice onih vezanih uz vojnu opremu i oružje; kulturni, akademski i ekonomski bojkot Izraela, uključujući prestanak kupovine izraelskih proizvoda; obustavu znanstvenih suradnji koje razvijaju vojnu tehnologiju te povlačenje investicija iz svih izraelskih projekata, osim onih koji se eksplicitno protive genocidu.

Marš su podržale inicijative i organizacije Are You Syrious?, Antifa Vjesnik, Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju, Drum’n’bijes, fAKTIV, ISHA Zagreb, K-zona, Kvir inicijativa AUT, Kino Kinoteka, Klub studenata FF-a, Najbolje jutro, Status Mladih, Studentski zbor FFZG-a, Zelena akcija i Zeleni Filozofski.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više