Jedan od najstarijih simbola grada Pakraca ponovno je u funkciji. Iz pakračke česme prvi put je nakon rata opet potekla pitka voda. Jedan od prvih oblika javne vodoopskrbe u Pakracu prema zapisima Duška Kličeka, koje je dokumentirao u monografiji ‘Ulicama moga grada’, sagrađen je nakon Eparhijskog dvora u drugoj polovici 18. stoljeća u čijoj se neposrednoj blizini i nalazi. Sve donedavno bila je zapuštena, iako se nalazi u centru grada, a s vremena na vrijeme organizirane su akcije čišćenja i to od strane Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Pakraca i Pakračke Parohije.
Česma je do sada bila obnavljana dva puta; 1882. i 1930. godine, a sedamdesetih godina prošlog stoljeća tokom građevinskih radova koji su se odvijali u blizini, neopreznošću je prekinuta prirodna vodena žila koja ju je napajala, te je nakon toga česma priključena na gradski vodovod. Ovu, treću obnovu provelo je komunalno poduzeće Vode Lipik d.o.o. koje je ujedno i financiralo sve radove, potvrdio je to i direktor Marijan Pierobon.
- Sukladno našim mogućnostima, vlastitim radom i sredstvima izvršeno je detaljno čišćenje objekta, konstruktivna sanacija, obnova krovišta i priključenje na javni vodoopskrbni sustav. Provedena je i kontrola zdravstvene ispravnosti te je voda ispravna za piće i spremna za konzumaciju. Limarski radovi koštali su 10 tisuća kuna i njih je odradila tvrtka iz Novske, a sve ostalo smo odradili sami o svom trošku. Slavine su nabavljene iz Italije, a sve je odrađeno uz prethodnu suglasnost i nadzor Konzervatorskog odjela - izjavio je Pierobon.
Pakrački zdenac pod zaštitom je Ministarstva kulture te zbog zahtjeva zaštitara spomenika kulture ništa ozbiljnije nije bilo rađeno na fasadi česme osim što je oprana. Ako je vjerovati starim putopisima, upravo na toj fasadi stajala je ploča s natpisom: ‘Josif Putnik episkop pakrački i Izidor grof Janković, gospodar Pakraca i Daruvara, istočnik (vrelo) obnoviše 1882. godine’. Ujedno je to i dokaz prve spomenute obnove česme. Posljednja obnova česme nije samo obnova turističke atrakcije, nego i simbol obnove suživota u Pakracu.
Mnogo je dublja simbolika od zdenca pitke vode koju česma predstavlja za Pakračane. Nekada je označavala liniju razgraničenja između dva dijela podijeljenog grada, koja je bila pod kontrolom Ujedinjenih naroda, a danas mjesto zajedništva i novog početka. Posjetitelji Pakraca napokon mogu provjeriti istinitost tvrdnje: tko se od pridošlica i putnika napije vode s ove česme - ostaje zauvijek u Pakracu.